همه چیز در مورد فایل EXE

همه چیز در مورد فایل EXE

حتما هنگام نصب یک برنامه بارها فایل EXE  را دیده اید و اجرا کرده اید. اما فایل EXE  چیست؟ در این مقاله هر آن چه که باید در مورد فایل EXE  بدانید را بیان می کنیم.

فایل EXE چیست؟

یک فایل با پسوند EXE یک فایل اجرایی است که در سیستم عامل هایی مانند Windows ، MS-DOS ، OpenVMS و ReactOS برای باز کردن برنامه های نرم افزاری استفاده می شود.

فایل های نصبی نرم افزار معمولاً  با نام هایی مانند setup.exe یا install.exe نام گذاری می شوند، اما فایل های برنامه با نام های منحصر به فردی اجرا می شوند ، و در اجرا  بانام نرم افزار ظاهر می شوند. به عنوان مثال ، هنگام بارگیری مرورگر وب Firefox ، فایل نصبی چیزی مانند Firefox Setup.exe نام گذاری شده است ، اما پس از نصب ، برنامه با فایل firefox.exe واقع در فهرست نصب برنامه باز می شود.

همه چیز در مورد فایل EXE

برخی از فایل های EXE ممکن است فایل هایی را از خود استخراج کنند که هنگام باز شدن ، محتویات آن ها را در یک پوشه خاص استخراج می کنید.

پرونده های EXE اغلب به فایل های DLL مرتبط مراجعه می کنند. فایل های EXE که فشرده شده اند  از پسوند فایل EX_ استفاده می کنند.

فایل های EXE می توانند خطرناک باشند

بسیاری از نرم افزارهای مخرب از طریق فایل های EXE به سیستم منتقل می شوند ، معمولاً در پس زمینه برنامه ای که به نظر می رسد بی خطر است ممکن است خطرناک باشد. این آسیب زمانی اتفاق می افتد که برنامه ای که فکر می کنید معتبر است کد رایانه ای آسیب رسان را راه اندازی می کند که بدون اطلاع شما اجرا می شود. این برنامه ممکن است در واقع واقعی باشد اما دارای ویروس نیز باشد ، یا این که یک نرم افزار کاملا جعلی است و فقط یک نام آشنا و غیر تهدیدآمیز دارد. بنابراین ، مانند سایر برنامه های افزودنی فایل های اجرایی ، هنگام باز کردن فایل های EXE که از اینترنت بارگیری می کنید یا از طریق ایمیل دریافت می کنید، مراقب باشید. پرونده های EXE از نظر مخرب بودن چنان پتانسیلی دارند که بیشتر ارائه دهندگان ایمیل اجازه ارسال آنها را نمی دهند و حتی برخی به شما اجازه نمی دهند فایل را  ZIP کنید و آن را ارسال کنید. همیشه قبل از باز کردن فایل EXE ، به فرستنده آن اطمینان داشته باشید.

نکته دیگری که باید در مورد فایل های EXE به خاطر بسپارید: آن ها فقط برای راه اندازی یک برنامه کاربرد دارند. بنابراین اگر مثلاً آنچه را تصور می کنید یک فایل ویدیویی است بارگیری کرده اید اما دارای پسوند پرونده .EXE است ، باید بلافاصله آن را حذف کنید. فیلم هایی که از اینترنت بارگیری می کنید معمولاً در قالب فایل MP4 ، MKV یا AVI هستند ، اما هرگز EXE نیستند. همین قانون در مورد تصاویر ، اسناد و همه انواع دیگر پرونده ها اعمال می شود.

یک گام مهم در کاهش هرگونه صدمه وارده توسط فایل های مخرب EXE ، به روز نگهداشتن یک آنتی ویروس روی سیستمتان است.

نحوه باز کردن یک فایل EXE

برای باز کردن فایل های EXE نیازی به برنامه نیست زیرا ویندوز نحوه مدیریت آنها را می داند. با این حال ، بعضی اوقات پرونده های EXE به دلیل خطای رجیستری یا آلودگی به ویروس غیر قابل استفاده می شوند. وقتی این اتفاق می افتد ، ویندوز فریب می خورد که از یک برنامه متفاوت مانند Notepad برای باز کردن پرونده EXE استفاده می کند، که البته کار نمی کند.

بیشتر بخوانید  چگونه یک دستگاه را در حساب گوگل خود اضافه یا حذف کنید

برخی از فایل های EXE بایگانی هایی هستند که خود بخود استخراج می شوند. این فایل های EXE ممکن است به طور خودکار در یک مکان خاص یا حتی همان پوشه ای که پرونده EXE از آن باز شده است استخراج شوند.  ممکن است قبل از استخراج از شما پرسده شود که کجا می خواهید محتویات را از حالت فشرده خارج کنید.

اگر می خواهید یک فایل EXE خود استخراج کننده را بدون ریختن فایل های آن باز کنید ، از یک زیپ کننده فایل مانند 7-Zip ، PeaZip یا jZip استفاده کنید. به عنوان مثال اگر از 7-Zip استفاده می کنید ، فقط روی فایل EXE راست کلیک کرده و انتخاب کنید تا با آن برنامه آن را باز کنید تا فایل EXE را مانند یک بایگانی مشاهده کنید.

برنامه ای مانند 7-Zip همچنین می تواند بایگانی را که خود استخراج می کند در قالب EXE ایجاد کند. این کار را می توان با انتخاب 7z به عنوان قالب بایگانی و فعال کردن گزینه ایجاد SFX بایگانی انجام داد.

نحوه باز کردن فایل های EXE در Mac

هنگامی که یک فایل EXE  دارید که می خواهید در Mac  باز کنید که فقط به  صورت EXE در دسترس است این است که ببینید آیا نسخه Mac از آن وجود دارد یا خیر. با فرض اینکه این نسخه مک در دسترس نیست ، که معمولاً چنین است ، گزینه دیگر این است که ویندوز را از داخل رایانه macOS خود استفاده کنید، با استفاده از یک شبیه ساز یا ماشین مجازی. این نوع برنامه ها از Windows (سخت افزار و همه) که به آنها امکان نصب برنامه های مبتنی بر ویندوز EXE را می دهد را شبیه سازی می کنند.

برخی از شبیه سازهای محبوب ویندوز شامل Parallels Desktop و VMware Fusion هستند البته موارد دیگری نیز وجود دارد. Boot Camp اپل نیز یکی از این شبیه سازها است.

برنامه  WineBottler که رایگان است یک روش دیگر برای حل مشکل برنامه های ویندوز در Mac است. با این ابزار نیازی به شبیه ساز یا ماشین مجازی نیست.

نحوه تبدیل یک فایل EXE

پرونده های EXE با در نظر گرفتن یک سیستم عامل خاص ساخته می شوند. از بین بردن کامپایل دیگری که در ویندوز استفاده می شود ، منجر به ایجاد بسیاری از پرونده های سازگار با ویندوز می شود ، بنابراین تبدیل یک فایل EXE به قالبی که آن را در یک سیستم عامل دیگر مانند Mac قابل استفاده می کند ، کار طاقت فرسایی است.

به جای این که به دنبال  یک مبدل فایل EXE باشید ، به دنبال نسخه دیگری از نرم افزار باشید که برای سیستم عاملی که می خواهید از آن استفاده کنید در دسترس باشد. CCleaner یکی از نمونه برنامه هایی است که می توانید برای Windows به عنوان EXE یا در Mac به عنوان فایل DMG بارگیری کنید.

سوالات متداول

چگونه می توانم یک فایل EXE را در خط فرمان اجرا کنم؟

خط فرمان را با تایپ cmd در نوار جستجوی ویندوز باز کنید ، سپس cd path_name را وارد کنید. پس از قرار گرفتن در فهرست صحیح ، با تایپ start file_name.exe فایل را اجرا کنید.

فایل EXE Minecraft کجاست؟

برای نسخه جاوا Minecraft ، مکانی را که بازی را بارگیری کرده اید بررسی کنید. اگر نمی توانید این مکان را پیدا کنید ، از پوشه AppData در ویندوز استفاده کنید. برای یافتن فایل EXE در macOS ، پنجره Finder را باز کرده و ~ / Library / Application Support / minecraft را تایپ کنید.

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : همه چیز در مورد فایل EXE

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *