پادویش

چگونه iOS 13 سبب ذخیره سازی باتری آیفون شما می گردد ؟

iOS 13

در باتری های لیتیوم – یون، مانند مانند باتری هایی که در گوشی های اپل قرار داده شده است، اگر بیش از 80٪ دستگاه خود را شارژ نکنید، باتری شما عمر مفیدتری خواهد داشت. اما اغلب کاربران به احتمال باتری دستگاه خود را شارژ کامل می کنند و اساسا طول عمر باتری دستگاه آن ها کاهش می یابد. در iOS 13، کمپانی اپل قابلیت بسیار جذابی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

شارژ باتری آیفون در iOS 13 به 80% رسیده و صبر خواهد کرد

اپل سیستم عامل iOS 13 را در کنفرانس بین المللی WWDC 2019 معرفی کرد. در لیست قابلیت های اضافی این سیستم عامل، یک بخش در مورد “بهینه سازی باتری” می باشد. کمپانی اپل در این خصوص می گوید “ما تصمیم داریم تا مدت زمانی که صرف شارژ کامل آیفون خود می کنید را کاهش دهیم”. به طور خاص، کمپانی اپل تصمیم دارد تا در این سیستم عامل میزان شارژ آیفون شما را از 80 درصد در صورت نیاز بالاتر نبرد.

شما ممکن است بدانید که چرا کمپانی اپل تصمیم دارد تا میزان شارژ آیفون شما را در 80 درصد نگه دارد. تمامی موارد در خصوص تکنولوژی ساخت و فعالیت باتری های لیتیوم – یون می باشد.

باتری های لیتیوم – یون بسیار پیچیده هستند

تولید باتری ها، به طور کلی، تکنولوژی بسیار پیچیده ای دارد. هدف اساسی در تولید باتری این است که حداکثر انرژی را در یک فضای کوچک برای کاربران فراهم آورد و سپس آن انرژی را بدون ایجاد آتش سوزی یا انفجار آزاد نماید. این کار همانند یک جادو می باشد.

باتری های لیتیوم – یون سبب می شوند که باتری شما بیش از اندازه شارژ شود. فناوری قابلیت شارژ پیش از آن از تاثیر حافظه رنج می برد؛ اساسا، باتری هابخش اعظمی از ظرفیت خود را در شرایطی از دست می دهند که مدت کوتاهی پس از شارژ شدن دوباره به منبع شارژ متصل شوند. اما به طورکلی باتری های لیتیوم – یون این مسئله را ندارند. اگر در حال حاضر منتظر هستید تا شارژ باتری دستگاه شما به طور کامل تخلیه شود و سپس دوباره دستگاه خود را به شارژ بزنید، باید دست نگه دارید. شما با این کار به سلامت باتری خود آسیب می زنید.

نباید شارژ باتری دستگاه خود را 100 درصد نگه دارید

باتری های لیتیوم – یون نسبت به تکنولوژی باتری های قدیمی سریع تر به 80 درصد از شارژ خود می رسند. برای اکثر کاربران، 80 درصد کافی است تا بتوانند کارهای روزمره ی خود را گسترش دهند، بنابراین شما می توانید سریعتر به خواسته ی خود که شارژ دستگاه شماست برسید. این موضوع نیز از “اثر حافظه” که باعث می شود که باتری ظرفیت کامل خود را از دست بدهد، جلوگیری نماید.

با این حال، به جای داشتن مشکل حافظه، Li-ion دارای یک مسئله چرخه حداکثر شارژ می باشد. شما فقط می توانید باتری را شارژ کنید و سپس شروع به کاهش شارژ باتری نمایید. این موضوع تنها صرفه جویی زمان برای شارژ صفر تا 100 درصد می باشد که به عنوان یک شارژ کامل محاسبه می شود. اگر شما از 80 تا 100 درصد را به مدت پنج روز پشت سر هم انجام بدهید، این 20 درصدها به عنوان یک “چرخه ی کامل شارژ” شناسایی می شوند.

نه تنها تخلیه باتری به صفر درصد و سپس شارژ شدن آن تا 100 درصد سبب آسیب به باتری شما در دراز مدت می گردد، بلکه همیشه این میزان از شارژ باتری آنقدرها مناسب نیست. با نزدیک شدن شارژ باتری به 100٪، ممکن است باتری بیش از حد گرم شود (که می تواند سبب ایجاد آسیب گردد). علاوه بر این، کمپانی اپل در دستگاه های خود به منظور جلوگیری از “شارژ بیش از حد باتری”پس از رسیدن به 80 درصد، شارژ برای مدتی متوقف می شود و دوباره فرآیند شارژ 80 تا 100 درصد ادامه می یابد.

این موضوع به این معنی است که اگر دستگاه شما یک شبه شارژ آن به 100 درصد برسد، آن را به 98 یا 95٪ کاهش می دهد، سپس دوباره آن را به 100 درصد می رساند و دائما این چرخه را تکرار می کند. شما از حداکثر چرخه ی شارژ دستگاه خود حتی بدون استفاده از تلفن همراه به طور فعال با این قابلیت استفاده می کنید.

راه حل: قانون 40-80

برای تمامی این دلایل که ذکر شد، اکثر تولید کنندگان باتری “قانون 40-80” را برای باتری های لیتیوم – یون توصیه می کنند. این قاعده کاملا مستقیم است: سعی نکنید شارژ گوشی خود را بیش از حد تخلیه کنید (کمتر از 40٪)، که می تواند به باتری آسیب برساند و سعی نکنید گوشی خود را به طور کامل (بیش از 80٪) شارژ کنید.

هر سناریو با شرایط آب و هوایی بدتر می شود، بنابراین اگر بخواهید ظرفیت باتری خود را به طور کامل حفظ کنید، آن را در حدود 80٪ نگه دارید.

iOS 13 در طول شب شارژ شما را در 80 درصد نگه می دارد

بروز رسانی های اخیر iOS شامل یک قابلیت battery health می باشد که اجازه می دهد ظرفیت باتری خود را بررسی کنید و یک تاریخچه از میزان مصرف باتری خود را مشاهده کنید. این قابلیت یک روش مفید برای دانستن اینکه آیا  قانون 40-80 کاربردی است یا نه؟!، مفید است.

اما کمپانی اپل می داند شما نمی خواهید روز خود را با 80 درصد شارژ شروع کنید. اگر شما دائما در حال سفر هستید یا اکثر مواقع در محیط های غیر عادی و در خارج از دسترس هستید، این 20٪ اضافی می توانند به راحتی در آیفون شما را در پایان روز تفاوتی اساسی ایجاد نماید. ماندگاری در 80 درصد سبب می گردد که یک چیز با ارزش را که تلفن شما از خطرات مختلف دور نگاه دارید. به همین دلیل کمپانی می خواهد در این میان برای شما کاری انجام بدهد.

در iOS 13، یک الگوریتم شارژ جدید هنگام شارژ در طول شب تعریف نموده است که شارژ آیفون شما را در 80 درصد حفظ خواهد کرد. این الگوریتم زمانی زملنی ارزشمند می باشد که شما به طور معمول از خواب بیدار می شوید و روز خود را شروع می کنید و سیکل شارژ را دوباره آغاز می کنید تا زمانی که بیدار هستید، بتوانید از دستگاه خود استفاده کنید.

ایم موضوع به این معنی است که آیفون شما تمام شب را صرف شارژ نمی کند (و خطر ابتلا به گرمای بیش از حد را ندارد)، اما هنگامی که روز را شروع می کنید، باید شارژ باتری 100 درصدی داشته باشید. این قابلیت بهترین ویژگی است که به شما اجازه می دهد تا از حداکثر طول عمر باتری خود استفاده کنید و ظرفیت آن را در حداکثری نگاه دارید.

 

بیشتر بخوانید

 

در ادامه با زوم تک همراه باشید …

 

منبع: howtogeek

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : چگونه iOS 13 سبب ذخیره سازی باتری آیفون شما می گردد ؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *