کاربردهای واقعی هوش مصنوعی در گوشی Huawei Mate 10 Pro

huawei

جدای از این که هواوی در آخرین دستگاه‌های پرچم‌دارش یعنی گوشی HUAWEI Mate 10 Pro از واحد هوش مصنوعی تحت عنوان NPU در چیپست اصلی دستگاه استفاده کرد، برای این‌که بتواند عملکرد هوش مصنوعی و کاربرهای آن را برای کاربر به واقعیت تبدیل کند نیازمند یک سری بهبودهای نرم‌افزاری و هماهنگی بیشتر میان سخت‌افزار و نرم‌افزار بود. این دقیقاً مهم‌ترین دغدغه بر روی گوشی های Huawei Mate 10 است. توسعه اپلکیشن‌هایAI یا هوش مصنوعی بر بستر چیپست Kirin 970 بر روی موبایل نیازمند توسعه منابع موردنیاز نرم‌افزاری هم در هواوی است.

به اعتقاد ژانگ باوفنگ، مدیر بخش هوش مصنوعی هوآوی، زمانی که صحبت از توسعه هوش مصنوعی به‌ صورت تجاری بر روی دستگاه‌های مطرح به میان می‌آید، منظور اصلی تغییر بنیادین ازنظر اجرای الگوریتم‌های مختلف است. منظور از الگوریتم تنها به معنای شناسایی تصویر و صدا به‌ صورت معمول نیست بلکه معنایی فراتر را در میان اپلیکیشن‌های و تئوری هواوی پیاده‌سازی کرده است. در اینجا هوش مصنوعی باید بتواند استدلال داشته باشد و سپس تصمیم بگیرد!

برخی از کاربردهای هوش مصنوعی در Huawei Mate 10 Pro

۱. تشخیص سوژه ها و محاسبه کالری؛ هوش مصنوعی به‌کاررفته در Huawei Mate 10 بدون نیاز به اینترنت می‌تواند مثلاً میوه ها را بشناسد و محاسبه کالری را برای کاربر انجام دهد. بدین‌صورت کافیست شما دستگاه خودتان را رو به روی انگور، سیب و یا هر خوراکی دیگری بگیرید تا Huawei Mate 10 با تشخیص هم بتواند نام آن را برای شما به نمایش بگذارد و هم این‌که کالری پیش‌بینی‌شده درون آن را به شما اعلام کند.

۲. هوش مصنوعی برای اعمال زیبایی بیشتر؛ این‌که دستگاه بتواند حس و حال بهتری را برای کاربر به ارمغان برساند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. قابلیت beautify بر روی دستگاه‌های زیادی به‌کار گرفته‌شده است اما در هواوی Huawei Mate 10 این قابلیت ترکیبی از هوش مصنوعی پیداکرده است و می‌تواند به‌صورت خودکار تغییرات پویایی لازم را در هر ۳ ثانیه بر روی چهره انسان از طریق دوربین اعمال کند.

۳. پاسخ خودکار و تشخیص حالت روحی؛ Huawei Mate 10 توابعی را در خود پیاده‌سازی کرده است که می‌تواند متن‌ها را تشخیص داده البته اگر بگوییم حالت متن‌ها را نیز می‌تواند تشخیص دهد، بهتر خواهد بود. برای مثال Huawei Mate 10 در هنگام چت می‌تواند شمارا برای تایپ سریع‌تر و یا رساندن منظورتان بهتر راهنمایی کند. مثلاً کافیست شما تایپ کنید “Wolf Warrior 2” تا ببینید به‌صورت کاملاً صحیحی تماشا فیلم مذکور پیشنهاد خواهد شد.

۴. هوش مصنوعی کاهش نویز؛ با استفاده از الگوریتم یادگیری عمیق، Kirin 970 قادر به کاهش نویز و افزایش سیگنال‌های صوتی می‌باشد. میزان موفقیت تشخیص صدا در بین صدای خودرو از 80 درصد به 92 درصد در Huawei Mate 10 افزایش‌یافته است.

۵. تشخیص صحنه؛ در حال حاضر، Huawei Mate 10 و Huawei Mate 10 پرو مهارت‌های خود را با 100 میلیون عکس به پایان رسانده‌اند و می‌توانند 13 صحنه و اشیا را به‌صورت هوشمند تشخیص دهند. گوشی پس از تشخیص صحنه به ‌صورت خودکار با توجه به ویژگی‌های اشیاء، تنظیمات دوربین را انجام می‌دهد و به همین ترتیب تصویری را که بهتر به نظر می‌رسد، ثبت خواهد کرد.

تکنولوژی AI در حال نزدیک شدن به یک بلوغ کامل است. هواوی توانسته است رنگ و بوی برنامه‌نویسی نورولوژی مبتنی بر شبکه های عصبی را در دستگاه‌های خودش پیاده‌سازی کند بدین‌صورت Huawei Mate 10 و Huawei Mate 10 Pro می‌توانند به‌عنوان مترجم و دستیار صوتی بسیار حائر اهمیت برای کاربر به شمار بیاید.

علاوه بر این، هواوی Huawei Mate 10 با یک برنامه خاص AI همراه است که عملکرد آن باعث می‌شود تا برنامه‌های غیرضروری پس‌زمینه به‌صورت موقت خاموش شوند. این فرایند توسط تشخیص فعالیت کاربر در روزمره انجام خواهد شد و درنهایت تجربه کاربری را ارتقا می‌بخشد.

به‌عنوان‌مثال، یک برنامه فرهنگ لغت در پس‌زمینه اجرا می‌شود، اکثر کاربران پس از جستجوی یک کلمه خاص دوباره آن را بررسی نمی‌کنند اما تحت مدل سیستم قبلی، برنامه طولانی‌مدت در پس‌زمینه اجرا می‌شود، درحالی‌که فرایند مذکور در Huawei Mate 10 به‌طور خودکار با آموخته‌های خودش توسط هوش مصنوعی و درک عملکرد کاربر، برنامه‌های این‌چنینی را در که 20 دقیقه یا یک ساعت بررسی نمی‌شود، به‌طور خودکار خاموش می‌شود.

برای برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی، قابلیت برنامه‌ریزی پردازنده، GPU، NPU و دیگر قسمت‌های مهم، عوامل اصلی تعیین‌کننده این است که آیا سیستم قادر به اجرای نرم‌افزار با این تراشه می‌باشد یا خیر! همه‌چیز در تلفن‌های همراه Mate 10 از طریق اپلیکیشن نمایش داده می‌شود، و هر اپلیکیشن نیاز به الگوریتم‌های متعدد دارد. برای مثال CPU برای عملکرد اساسی تلفن ضروری است. هنگامی‌که صفحه را فعال می‌کنید، GPU مسئولیت خود را شروع می‌کند. هنگامی‌که دوربین را فعال می‌کنید، ISP در محل کار خواهد بود و هنگامی‌که شما شروع به شناسایی صحنه AI می‌کنید، NPU شروع به‌کار می‌کند.

درنتیجه، عملکرد مناسب یک برنامه کاربردی AI، تنها مسئولیت یک واحد نیست، بلکه یک کار هماهنگ در کل سیستم است. مدل‌های اصلی هواوی بهینه‌سازی نرم افزارهای ناهمگن را انجام می‌دهند، واحدهای مختلف را قادر می‌سازد تا وظایف مختلف را انجام دهند و اطمینان حاصل کنند که مصرف برق و سرعت پاسخ دادن به همه سخت افزارها و نرم افزارها در بهترین حالت ممکن اجرایی شود.

ازلحاظ مهندسی نرم‌افزار، این به این معنا است که سازگاری بهینه با سیستم‌عامل اندروید و پلت فرم HiAI برای توسعه‌دهندگان شخص ثالث فراهم آمده است.

سری Huawei Mate 10 با سیستم HUAWEI EMUI 8.0 مجهز شده و آخرین نسخه اندروید 8.0 را پشتیبانی می‌کند. ازیک‌طرف، سیستم‌عامل اندروید می‌بایست باهوش مصنوعی هماهنگی کامل داشته باشد و از طرف دیگر تمامی اپلیکیشن‌ها باید ازنظر الگوریتم تغییراتی را تجربه کنند. برای جلوگیری از مشکل در محصولات، مهندسان زمان زیادی را صرف تلاش برای بهبود همه‌جانبه دستگاه کردند.

علاوه بر این، هواوی یک پلت فرم رایانش ابری HiAI برای توسعه‌دهندگان شخص ثالث را ایجاد کرده است و از طریق این پلتفرم، توسعه‌دهندگان می‌توانند به HUAWEI NPU دسترسی پیداکرده و قدرت محاسباتی AI اپلیکیشن خود را به دست بیاورند.

برای برنامه نویسان اپلیکیشن که توانایی توسعه AI خود را دارند و از معماری‌هایی مانند TensorFlow یا Caffee استفاده می‌کنند، HiAI با ابزارهای متفاوتی در اختیار آنها قرار می‌گیرد درحالی‌که مدل پایه‌ای خود را بدون تغییر باقی می‌گذارد و توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا مدل‌های موجود را سریعاً به پلتفرم HiAI انتقال دهند. اما برای طراحان اپلیکیشن به طور کلی، HiAI تکنولوژی کپسوله سازی مانند تشخیص صدا و تشخیص تصویر را فراهم می‌کند و توسعه‌دهندگان می‌توانند بدون نیاز به انجام تحقیق و توسعه پایه AI به تکنولوژی انعکاسی AI در HiAI دسترسی مستقیم داشته باشند.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : کاربردهای واقعی هوش مصنوعی در گوشی Huawei Mate 10 Pro

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *