پادویش

روز معلم چگونه در تاریخ ثبت شد ؟

روز معلم چگونه در تاریخ ثبت شد ؟

روز معلم چگونه در تاریخ ثبت شد ؟ بسیاری از افراد اینگونه تصور می کنند که روز 12 اردیبهشت ماه با توجه به ترور آقای مرتضی مطهری در سال 59 به عنوان روز معلم نامگذاری شده است. اما در واقع اصلا چنین چیزی نیست و تاریخچه ی دیگری برای ثبت روز معلم وجود داشته است که به سال 40 (اردیبهشت ماه) بر می گردد. اگر به دانستن این موضوع علاقه دارید ادامه این پست را مطالعه نمایید.

تاریخچه نامگذاری روز معلم

روز معلم چگونه در تاریخ ثبت شد ؟ : آیا تا به حال نام دکتر خانعلی را شنیده اید و می دانید که ایشان چه کاری انجام داده است؟ البته اگر شما تا به حال نام ایشان را نشنیده اید زیاد تعجب برانگیز نیست و شاید بتوان گفت که یکی از دلایل این ناشناخته بودن بی اعتنایی برخی از مقامات پس از سال های انقلاب نسبت به دکتر خانعلی بوده است. اما قطعا در سال 40 به عنوان یکی از مشهورترین و پر آوازه ترین نام ها بود.

متاسفانه این روزها بسیاری از دانش آموزان و معلمان و دبیران دکتر خانعلی را نمی شناسند. ایشان در زمان مرگشان 29 سال سن داشتند و یکی از فارغ التحصیلان دانشگاهی تهران بود. در سال 35 دکتر خانعلی در وزارت فرهنگ با سمت دبیری دبیرستان استخدام گردید.

او در دبیرستان جامعی، به تدریس فقه و عربی مشغول بود و همزمان به تحصیل خود در دوران دکتری ادامه میداد. اگر نگاهی به روزنامه های آن دوران داشته باشید به وضوح میتوانید اتفاق های را که در آن سال ها افتاده است،درک کنید. در تاریخ 12 اردبیهشت با اعلام اعتصاب همه ی مدارس تهران تعطیل گردید. در پی این اعتراضات، معلم ها در میدان بهارستان شعارهای را سر می دادند. ماموران پلیس نیز تیرهای هوایی را شلیک می کردند و معلم ها را با باتوم می زدند.

اما ناگهان با پیکر خونین سه معلم روبرو شدند که یکی از آن ها مورد اصابت گلوله از جانب ریس کلانتری قرار گرفته بود. دکتر خانعلی بر روی دستان معلمان دیگر به بیمارستان بازرگانان منتقل شد. اما متاسفانه وی کشته شد و برای او تشیع باشکوهی برگزار شد.

در سال 40 به عنوان یکی از پر آوازه ترین نامها از ایشان یاد می شد. آن چیزی که در جریان مبارزه ها مشهود است خون به ناحق ریخته دکتر خانعلی است که بیانگر جهل و بی منطقی است و به همین دلیل برای همیشه نام او در تاریخ ایران به ثبت رسید.

2.5/5 - (21 امتیاز)

نظرات در مورد : روز معلم چگونه در تاریخ ثبت شد ؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *