پادویش

جست و جوی حیات در فضا حس و حال تازه ای گرفت

جست و جوی حیات در کرات فضایی

مطالعات جدید ستاره شناسان حال و هوای تازه ای را به جست و جو برای وجود حیات در کرات دیگر داده است،ستاره سناسان طبق مطالعات جدید خود ثابت نمودند که وجود اکسیژن در اتمسفر کرات به تنهایی نمی تواند دلیل وجود حیات در آنها باشد.

یکی از روش هایی که ستاره شناسان از آن برای جست و جوی زندگی و حیات در سیارات دیگر استفاده می کنند آنالیز اتمسفر آنهاست که محققان همواره به دنبال یافتن اکسیژن در اتمسفر سیارات دیگر بوده اند،این گاز در کره ی زمین به واسطه ی فتوسنتز گیاهان و همچنین جلبک ها تولید می شود و این ساز و کار تولید اکسیژن به معنی وجود حیات تصور می شود.

تا به حال فکر کرده اید که ستاره شناسان چگونه به بررسی و آنالیز اتمسفر سیاراتی می پردازند که چندید سال نوری از زمین فاصله دارند؟

ستاره شناسان به لطف تجهیزات خود امروزه قادر هستند تا وقتی سیاره ای از پشت ستاره ی والدش(ستاره ی والد زمین خورشید است)عبور میکند و در زمین قابل رویت می شود از روی رنگی که از پس اتمسفرش منعکس می کند اطلاعاتی را راجع به سیاره ی مورد نظر و بالاخص گازهای تشکیل دهنده ی اتمسفر آن بدست آورند.

به هر حال طبق نتیجه ی جدیدترین مطالعات ستاره شناسان وجود اکسیژن در جو یک کره لزوما به معنی وجود گیاهان و جلبک ها در آنجا نیست و این اکسیژن می تواند به واسطه ی ساز و کارهای غیر ارگانیزمی تولید شده باشد.

این دسته از تحقیقات خدمت بزرگی در حوزه ی جست و جوی حیات محسوب می گردد و باعث می شوند تا محققان وقت خود را بهینه تر در این جست و جوها صرف نمایند،گفتنی است که در این مطالعه ی جدید از آخرین نسل تجهیزات ستاره شناسی استفاده شده که یکی از این تجهیزات تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا می باشد.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : جست و جوی حیات در فضا حس و حال تازه ای گرفت

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *