اولین پهپاد مجهز به سلاح لیزری / پهپادها به دنیای تجهیزات نظامی باز می گردند

پهپادهای نظامی

مدت ها بود که شرکت های صنعتی گوناگون با تولید پهپادهای غیر نظامی با کاربردها متفاوت، ذهن افراد را از کاربرد اولیه پهپادها دور کرده بودند و این موضوع که دولت های مختلف برای مقاصد جاسوسی به دنبال استفاده از این تکنولوژی بودند به فراموشی سپرده شده بود.
زمانی که پهپادها به کشاورزی هم راه پیدا کردند، وقتی که استفاده از پهپادهای تعمیرکار برای ترمیم شهرها در دستور کار ساخت جامعه مدرن آینده قرار گرفت، ساخت خودرویی که باند فرود پهپاد دارد و در نهایت بهترین و زیباترین عکس های گرفته شده با پهپادها در سال ۲۰۱۵ جزء برخی از عناوین خبری مربوط به تکنولوژی پهپادها بودند که تمامی نگاه ها را از کاربرد نظامی آن ها دور کردند و نگاه خوش بینانه تری نسبت به صنعت ساخت پهپاد به جوامع تزریق شد.
زمانی که با انقلاب در صنعت ساخت پهپاد / بزرگترین پهپاد قادر به حمل سرنشین تولید شد، پهپادها به وسیله نقلیه جذاب افراد تبدیل شدند، اما از قرار معلوم این دیدگاه مثبت عمر طولانی تری نخواهد داشت، چون ایالات متحده آمریکا از برنامه خود برای نصب تجهیزات لیزری بر روی پهپادها در آینده ای نچندان دور خبر داده است.

طی اخبار منتشر شده از سوی پنتاگون،برای پهپادهایی که از امکاناتی همچون پرواز در ارتفاع بالای 20 کیلومتر برخوردارند، فناوری سلاح لیزری در نظر گرفته خواهد شد.از دیگر امکاناتی که برای الحاق سلاح لیزری به یک پهپاد مورد نیاز است، می توان امکان پرواز برای مدت زمانی طولانی را نام برد.گفتنی است ایالات متحده بعد از اولین آزمایش سلاح لیزری نصب شده بر روی هواپیمای ترابری بویینگ 747 در سال 2010، اکنون در پی مطالعات تکمیلی برای آزمایش سلاح ‌های لیزری بر روی پهپادهای با قابلیت پرواز در ارتفاع های زیاد است.

مسؤول بخش دفاع موشکی پنتاگون تصریح کرد که که هنوز تکنولوژی ساخت سلاح لیزری در نیمه های راه تکامل خود به سر می برد و امیدواریم با نصب این سیستم بر روی نسل بعدی پهپادها، برای مدت حداقل سه سال عملکرد آن را بررسی کرده و اصلاحات لازم را انجام دهیم.
به عنوان نمونه ای از اهداف تعیین شده برای این دسته از پهپادها می توان انهدام سامانه ‌های موشکی در لحظه پرتاب را نام برد.
گفتنی است تاکنون برای راه‌ اندازی سامانه لیزری پنج میلیارد دلار سرمایه گذاری و هزینه صورت گرفته است.

منبع : i-hls

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : اولین پهپاد مجهز به سلاح لیزری / پهپادها به دنیای تجهیزات نظامی باز می گردند

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. علاوه براین باید از مدل های اقتصادی غربی اروپایی هم باید استفاده کنی ومهندسی کنه واجرا کنه که اقتصادکشور درست بشه بتونیم پیشرفت کنیم

  2. ایران هم‌‌ باید به کمک دانش بنیان ها ومتخصیصین نظامی باید استارت بزنه همچین پروژه ای رو وروی پهبادهای آمریکایی کپی شده اجرا کنه وروی هواپیماهای سوخو۳۵برسی کنه امکان نصب سلاح لیزری رو