آنتی ویروس پادویش

رسول دانیال زاده کیست ؟ مصاحبه با کار آفرین برتر حوزه فولاد پیرامون شرکت فولاد کاویان

رسول دانیال زاده

 رسول دانیال زاده یکی از کارآفرینان عرصه فولاد است که مدیریت بزرگترین گروه فولادی کشور در بخش خصوصی را عهده دار است . این گروه شامل شرکتهای مجتمع فولاد گیلان ، گروه کارخانجات نورد و ولوله سمنان ، دانیال استیل و فولاد کاویان است .

رسول دانیال زاده نخستین تولیدکننده ورقهای فولادی

فولاد کاویان به عنوان نخستین تولیدکننده ورقهای فولادی ضخیم در کشور بوده که بیش از ۲۵ سال سابقه در زمینه ی تولید این محصولات دارد امّا چند سال دچار مشکلاتی بود تا اینکه دانیال زاده سهام عمده آن را تملک کرده و با اصلاحات مدیریتی لازم ، این شرکت را به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پلیت میل در کشور تبدیل کرده است . مصاحبه حاضر گفتگویی با رسول دانیال زاده پیرامون فولاد کاویان است .

 سوال: موقعیتِ فولادِ کاویان در صنعتِ فولادِ کشور را تشریح نمایید.

رسول دانیال زاده : همانطور که میدانید هدف چشم انداز 1404 در حوزه­ی فولاد ، رسیدن به ظرفیت تولید سالانه 55 میلیون تن فولاد خام است . لازمه تحقق این هدف ایجاد ظرفیتهای جدید در کنار افزایش ظرفیت کارخانجات فولادی مستقر در بخش بالادستی این صنعت است . از طرف دیگر به نظر میرسد پیچیدگی فرآیندهای حلقه نوردکاران به نسبت فولاد سازان ، ایجاد ظرفیتهای جدید در این حوزه را با دشواریهای بیشتری همراه کرده و مستلزم صرف هزینه و زمان بیشتری باشد . لذا شاید افزایش ظرفیت کارخانجات موجود بدلیل هزینه و زمان کمتر ، موجب تسریع در رسیدن به اهداف سند چشم انداز و رشد متوازن هر دو بخش شود . به همین دلیل است که توجه به افزایش ظرفیت کارخانجات نوردی مهّم جلوه میکند . یکی از این کارخانجات شرکتِ فولادِ کاویان است که  جزو بزرگترین کارخانه­های نوردِ گرمِ کشور بوده و قادر به تولیدِ ورق­های فولادیِ با ضخامتِ بالا است . بنابراین توجه به توسعه و افزایش ظرفیت این مجموعه تولیدی یک مزیتِ رقابتیِ در افقِ استراتژیک تلقی میشود که در همین راستا برنامه هایی برای تنوع بخشی به محصولات و افزایش ظرفیت این کارخانه در دستور کار است .

موقعیت مکانی و جانمایی این کارخانه نیز از چند منظر حائز اهمیت است بطوریکه در طرح جامع فولاد به آن توصیه و تأکید شده است . اول اینکه همجواری و نزدیکی فولاد کاویان به مرزِ ایران و عراق، فرصتِ بی­نظیری برایِ صادرات محصولات این کارخانه به عراق است . کشوری که به دلیلِ از بین رفتنِ زیرساخت­ها به شدت نیازمندِ انواع محصولات فولادی ایران برای امر بازسازی است . نکته دوم امکان تامین کافی و مناسب منابع آب و انرژی است . سوم، نزدیکی به آب­های خلیجِ فارس بمنظور دسترسی ارزان تر و سهل­تر به بازارهای جهانی خصوصاً بازارهای منطقه ای است . نکته بعدی حضور شرکت فولاد خوزستان در کنار این کارخانه است که امکان تأمینِ کافی و بموقع موادِ اولیه­ی موردِ نیاز این کارخانه را فراهم می آورد . از دیگر مزایای این جانمایی ، دسترسی به شبکه ریلی و مسیرهای اصلی جاده ایی برای تامین مواد اولیه از سایر تامین کنندگان همچون فولاد هرمزگان و نیز ارسال آسان و کم هزینه محصولات آن به بازارهای داخلیست . اینها بخشی از مزیت های مهمِ این مجموعه صنعتی بواسطه مکان استقرار مناسب آن به حساب می آیند.

از سوی دیگر فولادِ کاویان به عنوان نخستین تولید-کننده ی ورقِ فولادی ضخیم در کشور از بیش از ۲۵ سال سابقه در زمینه ی تولید، تعمیرات، و بهره-برداری از کارخانه ی نورد برخوردار است. بهره-مندی از ماشین ها و تجهیزهای با-کیفیت (ساختِ شرکت های اس.ام.اس، زینمنس و …)، نیرویِ انسانیِ با-تجربه، زیر-ساخت و سابقه ی معتبر در صادرات به کشورهای همجوار ، بخش دیگری از مزیت های مشهودِ این شرکت به شمار می رود. فولادِ کاویان که در فاصله ای اندک از کارون قرار گرفته و دارای واحدِ اختصاصیِ برداشت و تصفیه در ساحلِ این رود است و از حیثِ زیرساختِ حمل و نقل نیز با اتصال به راه آهنِ سراسریِ جمهوریِ اسلامی که تا انبارِ موادِ اولیه و محصول ادامه یافته است ، در زمره ی برترین فولاد سازانِ کشور قرار دارد. مطابقتِ محصول های این شرکت با استانداردِ ملیِ ایران و استانداردهای اروپاییِ EN10025 و EN10029  گواهی بر قدرتِ کیفیِ تولید در این شرکت و ایجادِ اشتغالِ پایدار برای بیش از ۸۰۰ نفر به طورِ مستقیم و حدودِ ۴۰۰۰ نفر به شکلِ غیرِ-مستقیم، شاهدی بر اهمیتِ اقتصادیِ این شرکت در یکی از حساس ترین مناطق کشور به شمار می رود.

سوال : ظرفیت اسمی کارخانه فولاد کاویان چقدر است و متاثر از چه عواملی حجم تولیدات واقعی به ظرفیت اسمی نزدیک میشود ؟

رسول دانیال زاده : ظرفیت اسمی شرکت مطابق پروانه بهره برداری 27581-06، برای تولید سالیانه 1.150.000 تن انواع پلیتهای فولادی معادل یا بر مبنای ورق 25 میلیمتری می باشد. ظرفیت عملی شرکت هم متأثر از محدوده وسیع ضخامت (40-8 میلیمتر) و تنوع عرض محصولات (1500- 600 میلیمتر) و سایر ملاحظات تولید و بازار میباشد .

سوال : سطح تولید واقعی شرکت طی چند سال اخیر چگونه بوده است؟

دانیال زاده : با توجه به شرایط تحریمی کشور و نیز محذورات دیگر در خصوص تامین کافی و بموقع مواد اولیه طی سال های اخیر، این کارخانه به ظرفیت کامل خود نرسیده و طی چند سال گذشته بطور متوسط سالانه تا 400 هزارتن تولید داشته است که بشرط تامین پیوسته مواد اولیه و فراهم آمدن شرایط تولید اقتصادی ، امکان افزایش هم دارد .

سوال : از نظر انرژی، زیرساختهای شرکت چگونه است؟

رسول دانیال زاده نمین : از نقطه نظر زیرساخت های انرژی، شرکت در وضعیت مطلوبی قرار دارد و امکان دسترسی مناسب به حامل­های انرژی از جمله برق و گاز و آب مهیا است و درصورت بهینه سازی در مصرف، میتوان بهره برداری بیشتری از آنها نمود که توضیح مختصری از وضعیت هر یک عنوان میکنم .

  • فاصله کوتاه تا رودخانه کارون و بهره برداری از واحد برداشت و تصفیه خانه مقدماتی اختصاصی، وجود ظرفیت مازاد در تولیدات تصفیه خانه صنعتی نسبت به مصارف معمول و فعلی، نقطه قوت این بخش میباشد.
  • فاصله کوتاه تا ایستگاه پست برق اختصاصی نورد (جهت توسعه)، و وجود ظرفیت و دیماند مازاد در این بخش نیز مزیت دیگری است.
  • برخورداری از دو ایستگاه اختصاصی تقلیل فشار گاز، دارا بودن انشعاب از خط گاز اختصاصی صنایع جنوب غرب اهواز و وجود ظرفیت بالا و مازاد طراحی شده در این زمینه نیز مزیتی مورد توجه می باشد.

سوال : آیا برنامه ای برای تنوع بخشی و افزایش ظرفیت تولید در فولاد کاویان دارید ؟

همانگونه که اشاره کردم یکی از راه های رسیدن به اهداف فولادی سند چشم انداز 1404 ، افزایش ظرفیت کارخانجات موجود در کشور میباشد که حجم سرمایه گذاری کمتری نسبت به ایجاد ظرفیتهای جدید الاحداث احتیاج دارد . در همین خصوص شرکت فولاد کاویان هم برای افزایش ظرفیت از طریق تنوع بخشی به محصولات خود برنامه هایی را شروع کرده است . هدف اصلی این پروژه امکان تولید ورقهای با عرض 2 متر میباشد که یکی از نیازهای جدی بازرهای داخلی و خارجیست . بهمین منظور مطالعات اولیه این طرح با مشاوره یک شرکت چینی انجام شده و در مرحله طراحی و ساخت تجهیزات است . با بهره برداری از این طرح ضمن تنوع و افزایش ظرفیت تولیدات کاویان ، میزان قابل توجهی به ظرفیت اشتغال مستقیم این کارخانه نیز اضافه میشود .

سوال : آیا شرکت فولاد کاویان آمادگی لازم برای حضور در بازار های جهانی دارد؟

رسول دانیال زاده : به لطف خدا شرکت در وضعیت عمومی خوب و رضایت بخشی قرار دارد . تجهیزات و ماشین آلات مناسب و فرآیندهای کارای تولیدی در کنار بهره مندی از کادر متخصص و مجرّب ، همگی شرایط را برای تولید طیف وسیعی از محصولات فراهم آورده که نه تنها بخش عمده ای از نیاز بازارهای داخلی را تامین میکند بلکه با دارا بودن استانداردهای لازم ، پتناسیل بالایی برای صادرات دارد . لذا با عنایت به این موارد و مشروط به کسب مجوزهای قانونی و نیز تصمیم سهامداران مانعی ، برای صادرات نیست. بهمین منظور این شرکت آمادگی حضور فعّالتر در عرصه صادرات محصولات فولادی داشته و قادر است  قویتر از گذشته در بازارهای جهانی فعالیّت کند . به نظر بنده نکته مهم اینست که می توان از ظرفیت این شرکت برای صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتر بجای صادرات مواد اولیه ، بهره بیشتری نصیب صنعت فولاد کشور کرد .

4.7/5 - (7 امتیاز)

نظرات در مورد : رسول دانیال زاده کیست ؟ مصاحبه با کار آفرین برتر حوزه فولاد پیرامون شرکت فولاد کاویان

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *