بلاک چین به چه معناست؟

بلاک چین به چه معناست؟

بلاک چین به چه معناست؟ بلاک چین جز یکی از لغاتی است که به شبکه مرتبط می باشد.اگر بخواهیم در تعریفی ساده بلاک چین را با ویکیپدیا مقایسه کنیم باید بدانید که در ویکیپدیا کاربران می تواند مقاله های ویکی پدیا را با حساب کاربری شان تغییر بدهند ولی مدیران ویکی پدیا ، وظیفه کنترل پایگاه داده را دارند.در فناوری بلاک چین پایگاه داده ی که آن را تشکیل میدهند کاملا با ویکیپدیا متفاوت بوده است.در بلاک چین این دیتابیس ها هیچ مدیری نداشته اند و کنترلشان به وسیله ی هیچ کسی صورت نمی گیرد.توسعه گران تنها قادرند که تغییراتی را ایجاد نمایند ولی دسترسی به اطلاعات برایشان غیرممکن است.برخلاف ویکیپدیا که سیستم متمرکز است این تکنولوژی را غیر متمرکز می نامند.

زنجیره ی بلوکی بلاک چین

در تعریفی دیگر می توان فناوری بلاک چین را یک پایگاه داده توزیع شده از اسناد دانست یا آن را با یک دفتر کل عمومی از تمامی رویدادهای دیجیتال یا تراکنش ها دانست که به شکل مشترکی به وسیله اجزای تشکیل دهنده اش اجرا می گردد. برای اینکه هر تراکنشی که در دفتر کلی عمومی انجام شود نیاز است که اکثریت اجزای سیستم توافق داشته باشند.هیچ وقت اطلاعاتی که حتی برای یک بار هم به سیستم وارد شده اند ، پاک نخواهند شد. بلاک چین برای هر تراکنشی که به صورت خاصی ایجاد شده باشد اطلاعات قطعی و همچنین قابل بازبینی را ثبت خواهد کرد. محبوب ترین نمونه ی که بر پایه فناوری بلاک چین است بیت کوین یا پول دیجیتالی است.

اظهارنظرهای متفاوتی در مورد تایید اهمیت فناوری بلاک چین داده شده که می توان به یکی از آنها اشاره کرد که بلاک چین توزیع یافته تطبیق پذیر را بعد از اینترنت مهم ترین نوآوری معرفی کرده اند.دو خصوصیت مهم و اصلی فناوری زنجیره بلوکی ، تفاهم توزیع یافته و حفظ حریم خصوصی است.

فناوری بلاک چین مزیت های زیادی دارد که آنها بیشتر از چالش های فنی و مشکلات هماهنگ سازی آن می باشند.«قراردادهای هوشمند» را می توان به عنوان یکی از اصلی ترین علت های استفاده از فناوری بلاک چین دانست.این قرار دادها به برنامه های رایانه ی گفته می شوند که به صورت خودکار سبب اجرای شرایط قرار داد می شوند.

بیشتر بخوانید  فناوری جدید FaceID اپل

یکی دیگر از مفاهیمی که در رابطه با کنترل مالکیت دارایی‌ها به واسطه  بلاک چین و همچنین بکارگیری از قراردادهای هوشمند بکار برده می شود “دارایی هوشمند” می باشد. لازم است بدانید که بانک ها و موسسه های مالی استفاده از فناوری بلاک چین را به عنوان تهدیدی در مقابل کسب و کار سنتی خود نمی دانند.

در اصل می توان اینگونه گفت که بیت کوین و بلاک چین به یکدیگر متصل هستند ، مفهوم بلاک چین را می توان در مورد چگونگی عملکرد بیت کوین بیان کرد.با اینکه از فناوری بلاک چین در تمامی تبادل ها و تراکنش های که با ارزهای دیجیتال برخط مرتبط هستند، می توان استفاده کرد.

برای نخسین بار فناوری بلاک چین ، برای تبادلات ارزهای دیجیتالی به وجودآمد ولی ویژگی های دیگری مثل رایگان بودن آن ، متن باز بودن، غیرمتمرکز بودن و همچنین ثبت اسناد به شکل عمومی سبب شد تا برای ارائه خدمت های متفاوت دیگری استفاده گردد.

5/5 - (6 امتیاز)

نظرات در مورد : بلاک چین به چه معناست؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *