فواید سونا در سلامتی بدن

سونا

تقریبا همه افراد با سونا آشنا هستند، آیا فواید آن را نیز می دانند؟

یکی از روش های بسیار موثر برای کاهش وزن و لاغر شدن سونای خشک و بخار است. در سونای خشک درجه حرارت را بین 80 تا 130 درجه سانتیگراد قرار می‌دهند. در محیط سونای بخار, رطوبت بسیار بالا است اما چون آب لوله کشی دارای موادی مانند فلزات سنگین، فلوراید، کلر و کمی آهک بوده استفاده از آن توصیه نمی شود چرا که این مواد به راحتی از طریق پوست جذب بدن می گردند.


سونا

فواید سونا

بالافاصله پس از اینکه وارد اتاق سونا می شوید بدن به محیط واکنش می دهد. رگ ها و مویرگ های خونی گشاد شده و درجه حرارت بدن افزایش می یابد. منافذی که در پوست توسط چربی گرفته شده اند باز می شوند جریان گردش خون افزایش شده و تعداد ضربان قلب بالا می رود تنفس راحت تر و سریعتر می شود و به طور کلی متابولیسم بدن بیشتر می شود.

با افزایش اکسیژن رسانی به بدن فعالیت سلول ها زیاد می شود و سوخت و ساز بدن افزایش می یابد , تقریبا هر جلسه 30 دقیقه ای 300 تا 500 کالری را می سوزاند و در نهایت فرد دچار کاهش وزن می‌ شود.

علاوه بر لاغر شدن، با حضور در اتاق چوبی سونا، تعرق بدن زیاد شده و باعث دفع سمومی از جمله کلسترول، سدیم، انواع فلزات سنگین، اوره، نیکوتین، اسید لاکتیک، سرب، روی، کادمیوم و جیوه از بدن می شود.


سونا

چه مدت باید از سونا استفاده کرد؟

بهتر است در برنامه خود سونا را پس از شنا قرار دهید. توجه داشته باشید مدت زمان استفاده از سونا برای افراد سالمند حدود 5 دقیقه است اما اگر جوان هستید و تازه کار در جلسات اول 5 تا 10 دقیقه در اتاق سونا بمانید و در جلسات بعدی 5 دقیقه به تایم قبلی خود اضافه کنید تا در نهایت به 30 دقیقه برسد.

 

در ادامه با زوم تک همراه باشید….

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : فواید سونا در سلامتی بدن

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *