تبدیل شدن گوشی های هوشمند به بخشی از شما با حسگرها “بخش اول”

تشخیص حس با سنسور یا حسگر

 با وجود تمام پیشرفت های حاصل از تکنولوژی،  شما فقط فعلاً شاهد حضور سنسورها در لبه های مویایلتان یا وجود آنها در دستگاه های اندکی هستید اما این آغازی ست از حضور مداوم  آنها در زنگیمان!

تشخیص حس با سنسور یا حسگر
تشخیص حس با سنسور یا حسگر

تشخیص حس با سنسور یا حسگر

در حال حاضر سنسورها که یک دستاورد نسبتاً جدید به حساب می آیند و فقط 3 یا 4 سال است که به یک امری عادی تبدیل شده اند یکی از ملاک های اصلی افراد برای خرید یک تلفن یا تبلت تبدیل شده است زیرا نتنها این سنسورها باعث چرخش صفحه و مورد استفاده قرار گرفتن آنها در کنسول های بازی می شود بلکه جدیداً کارهای بزرگتری هم انجام میدن که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

سنسورها امروزه رشد چشم گیری داشتند و می توان شاهد حضور آنها در تمامی دستگاهای جدید بود و برای نمونه می توان شتاب سنج ها که برای اندازه گیری حرکت و جهت گیری  و ژیروسکوپ که برای انداره گیری چرخش زاویه ای در سه محور و باعث افزایش دقت و خواندن شتاب سنج میشود (که اغلب در دوربین ها استفاده می شود) را نام برد.

خدمات محل سکونت و استقرار که با استفاده از یک مغناطیس سنج برای تشخیص شمال مغناطیسی به کار می رود و با استفاده از تراشه ی GPS امکان نشان دادن موقعیت شما رو بر روی نقشه فراهم می کتد.

همینطور میتوان به سنسوری که وقتی شما در حین تماس باشید صفحه گوشیتان را خاموش می کند و یا حسگر نور محیط رو هنگامی که در محیط تاریک قرار گرفتید و باعث افزایش نور صفحه شما میشود اشاره کرد. سنسور ها همانند هر بخشی از دستگاه های الکترونیکی در داخل همان دستگاه بدون هیچ هزینه اضافی ای فقط با خریدن یک تلفن هوشمند یا تبلت به دست خواهد آمد.

نقشه های آنلاین
نقشه های آنلاین

در کناره های دستگاه شما

همینطوری که به پایان سال 2013 نزدیک می شویم سنسور های بیشتری با مارک های گونگون ساخته می شود.

iPhone 5S  و  iPad Air با وجود تراشه M7 خود یکی از قدرتمند ترین سنسور ها را در اختیار دارند و در عمل می توانید تفاوت آنها را بین راه رفتن و رانندگی تشخیص دهید و اقدامات خاصی مانند خاموش شدن Wi Fi در حال نقل مکان شما.

اگر شما در قطار هستید تراشه M7 می تواند با توقف تلاش های مجدد برای اتصال شبکه های عمومی مورد استفاده شما قرار گیرد. همچنین با یرنامه تناسب اندام می تواند اطلاعات دقیقی از فعالیت های شما ارائه دهد.

بیشتر بخوانید  کیس های گوشی Apple iPhone 6s و Apple iPhone 6s Plus

سامسونگ هم در تلفن Galaxy s4  خودش از 9 حسگر مختلف استفاده کرده است که هر کدام ار این حسگر ها کار مختلفی انجام می دهند.حسگر های گوشی اس 4 شامل حسگر دما و رطوبت ، فشار سنج برای اندازه گیری فشار اتمسفر در محیط پیرامون کاربر، حسگر تشخیص حرکت دست از طریق اشعه مادون قرمز، حسگر مجاورت که نزدیک بودن گوشی رو با کمک اشعه قرمز به بدن را تشخیص می دهد، حسگر سه رنگ که به سنجش نورهای قرمز ، سبز . آبی منتشر شده از منابع گوناگون می پردازد ، حسگر پوشش برای تشخیص وجود کاور و همچنین حسگر های ژیروسکپ ، شتاب سنج و حسگر هندسی.

سنسور های گلکسی S4
سنسور های گلکسی S4

حالا در اینجا سوالی مطرح می شود؛    آینده ی حسگر ها چه خواهد شد و چه پیشرفتی در انتظار آنهاست؟

Emiliano Miluzzo ، عضو ستاد فنی غول تلفن همراه ایالات متحده آمریکا AT&T در این باره گفته است:«حسگر ها جای پیشرفت بسیاری دارند، چه بسا که ممکن است ما در آینده ی نزدیک شاهد حسگر های اندازه گیری کیفیت آب و هوا و یا حضور آنها در پزشکی یا در دوربین های 3D و رادار ها باشیم»

پایان قسمت اول…

                            و…

                                  در قسمت بعد…

                                                            خانه ی هوشمند شما 

                                                                                            &                           

                                                                                                 دنیای جدید با حسگر ها

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : تبدیل شدن گوشی های هوشمند به بخشی از شما با حسگرها “بخش اول”

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *