پادویش

با 38 کاربرد اساسی پهبادها آشنا شوید!

با 38 کاربرد اساسی پهبادها آشنا شوید!

با 38 کاربرد اساسی پهبادها آشنا شوید! آیا  می دانستید که گونه ایی از پهبادها در تشخیص همه گیری کرونا هم چنان مورد استفاده قرار می گیرند؟

به گزارش مجله خبری زوم تک به نقل از وبسایت خبری cbinsights، پهباد که ملقب به هواپیماهای بی سرنشین هستند در بسیاری از امور به کمک انسان ها آمده اند! فرقی هم نمی کند در کجا و در چه کاری باشد، آن ها می توانند در بسیاری از کارها هم جون حمع آوری زباله های دریایی، کنترل بیماری هایی هم چون همه گیری کرونا تا رساندن پیتزا به خریدار و بسیاری از دیگر کارها به درد انسان ها بخورند!

برای مدت بسیاری طولانی است که پهبادها توسط ارتش های دنیا و مشاغل و افراد فعال در حوضه تکنولوژی در موارد متفاوتی مورد استفاده انبوه قرار می گیرد. با این حال مزایا استفاده از پهبادها تنها در موارد نظامی ارتش ها و استفاده از آن ها برای تکنولوژی نیست!

با بیشتر شدن پهباد و راحت تر شدن دسترسی به مجوز آن ها، بسیاری از مشاغل سخت و طاقت فرسایی که انسان ها را در وضعیت های خطرناک و دشوار قرار می دادند، به لطف پهبادها دیگر در حال جایگزین شدن هستند. استفاده از تکنولوژی پهبادها برای امنیت بیشتر، کمتر شدن هزینه ها و صدالبته جمع آوری دیتاهای مورد نیاز برای انسان ها به لطف پهبادها راحت تر از همیشه شده است. هر چه قدر که تکنولوژی خودمختاری و  عدم خراب شدن پهبادها افزایش پیدا کند، توانایی پهبادها در انجام بسیاری از مشاغلی که هم اکنون توسط انسان ها به سختی انجام می شود، مهیا می شود.

طبق نتایج گزارش PwC، ارزش بازار جهانی خدمات تجاری مربوط به پهبادها در دنیا به بیشتر از 127 میلیارد دلار آمریکا می رسد! و از آن جایی که کمپانی و شرکت های ببشتر بسیاری به دنیال استفاده از این فرصت تجاری هستند، سرمایه گذاری برای توسعه، همگانی کردن و فراهم کردن پهبادها برای انجام امور در بخش های مختلف به سرعت در طب این چند سال اخیر افزایش پیدا کرده است.

پهباد یا یک جورایی همان هواپیمای بدون سرنشین که به UAV همان (Unmanned aerial vehicle) یا به قول برخی دیگر Drone به هواپیماهای بی سرشینی یا همان خلبانی گفته می شود که با استفاده از تکنولوژی های دید رایانه ایی، هوش مصنوعی، تکنولوژی اجتناب از اشیا در هوا و با کمک سایر تکنولوژی ها کار می کنند.

در ذیل ما به مواردی اشاره می کنیم که کمپانی، شرکت های کوچک و حتی افراد معمولی برای انجام امور تجاری خود و یا حتی کارهای که فکرشان را نمی کنید از پهبادها برای پیشبرد اهداف و کارهایشان در بسیاری از موارد که تنها 48 مورد آن در ذیل اشاره شده است از پهبادها یا مدل های شهری ساده شده ی آتن ها، کوآدکوپترها استفاده وسیع می کنند.

 

کاربرد پهبادها در ارتش ها

موارد نظامی دفاعی توسط ارتش های دنیا

شاید اولین سازمان رسمی ایی که پهباد را به میدان عمل آورد، ارتش ایالات متحده بود که از دهه ها پیش بر روی ساخت بهترین و دقیق ترین پهبادهای نقطه زن، پهبادهای جاسوسی و  … میلیون های دلار سالانه سرمایه گذاری کرده است. در بین دیگر ارتش های دنیا من جمله ارتش و سپاه کشور عزیزمان ایران نیز استفاده و توسعه پهبادها کارنامه طولانی ایی دارد. معروف ترین UAV فعال در ارتش های دنیا (Predator UAV) به معنی پهبادهای شکارچی که مصارف نظامی دارد. البته همیشه پهبادها به بزرگی آن چیزی که در عکس بالا می بینید نیستند! کوآدکوپتر و حتی پهبادهای هم هستند که اندازه آن ها بسیاری کوچک تر است! معمولا پهبادهای کوچک تر و قابل حمل توسط نیروهای زمینی ارتش های برای امور نظامی استفاده می شود.

به نظر می رسد طبق پیش بینی های انجام شده بودجه طراحی و توسعه پهبادها به مقدار قابل توجه ایی از کل بودجه نظامی کل ارتش های دنیا به رسد. توسعه و طراحی پهبادها باعث شده است که فرصت های شغلی برای کمپانی های تولید کننده و توسعه دهندگان هوش مصنوعی پهبادها به مقدار قابل توجه ایی افزایش پیدا کند. از سال 2014 تا به امروز، بودجه ی ارتش آمریکا برای توسعه پهبادها از 4 میلیارد دلار در سال به بیشتر از 9 میلیارد آمریکا رسید. طبق گزارش های صورت گرفته بیشتر از 95 کشور در دنیا هم اکنون ارتش های خود را مجهز به تکنولوژی پهبادهای پیشرفته کرده اند. در 10 سال گذشته تنها 60 کشور دارای پهباد و کمتر از 10 کشور در دنیا وجود داشتند که از تکنولوژی توسعه و ساخت پهبادها برخوردار بودند.

بیشتر پهبادهای نظامی برای امور نظارت طراحی شده اند، البته پهبادهایی هم هستند که برای امور نظامی طراحی شده اند. یکی از مهم ترین وظیفه های پهبادهای طراحی؛ جاسوسی است که استفاده گسترده ایی در ارتش آمریکا، انگلیس و استرالیا دارند. با وجود پیشرفت تکنولوژی پهبادها، بسیاری از ارتش های دنیا برای انجام امور تاکتیکی زمینی هم چنان از UGVs (ربات های هدایت شونده) استفاده می کنند.

 

با 38 کاربرد اساسی پهبادها آشنا شوید!

پاسخ های ضروری

حتما اسم تیم های واکنش سریع را شنیده اید. تیم هایی که در بیشتر سازمان های رسمی از آتش نشانی یا ارتش ها وجود دارند و باید برای انجام عملیات های پیچیده در کوتاه زمان ممکن آماده شوند! پهبادها در گذشته تنها به دوربین های معمولی مجهز شده بودند، اما این روزها پهباد را به پیچیده ترین دوربین ها مشاهده می کنیم. تبم های واکنش سریع معمولا پهبادهایشان را به دوربین های حراراتی مجهز می کنند. این شیوه، یکی از بهترین راه حل ها برای پیدا کردن قربانیان حوادث در مناطقی هم چون کوه ها می باشد که تشخیص آن ها با چشم غیر مسلح دشوار است. در سال 2017، کمپانی لندرور با همکاری صلیب سرخ اتریش، خودرویی  را طراحی کرد که در بالای این محلی برای فرود پهبادهای شناسایی که به دوربین های حرارتی که به منظور پیدا مردن قربانیان سوانح کمک می کند اختصاص داده شده است. به گفته ی کارشناسان، این اقدام سرعت وارد عمل شدن تیم واکنش سریع صلیب سرخ را افزایش می دهد.

 

با 38 کاربرد اساسی پهبادها آشنا شوید!

کمک های ضروری در هنگام فاجعه های انسانی

شاید فکر کنید که چطور یک پهباد می تواند به کمک انسان ها در شرایط فاجعه های انسانی بیاید! حقیقت این است که پهبادها حتی در زمان فاجعه ی مخرب چرنوبیل به کمک انسان ها آمدند و جان هزاران انسان را در آن زمان نجات دادند و هنوز هم می توانند نقش به سزایی در نجات دادن جان انسان ها داشته باشند. علاوه بر شرایط واکنش سریع، پهبادها در زمان های بلایای طبیعی نقش بسیار مهمی دارند. برای مثال در بلایاهای طبیعی ایی هم چون سیل و زلزله، از پهبادها می توان برای ارزیابی خسارت، تعیین مکان قربانیان و رساندن کمک استفاده بشود.

در شرایط بسیاری خاصی هم می توان برای جلوگیری از بلایا از پهبادها استفاده کرد.
در سال 2017 از پهبادها برای رساندن کمک به افراد در طوفان هاروی ( Harvey) و همچنین بررسی خسارت وارده به مناطق سیل زده و کمک به تلاش های جستجو و نجات استفاده گسترده شد.

 

حفاظت از محیط زیست و گونه های در خظر انقراض

همان طور که می دانید شکارهای غیرقانونی و وسیع، از بین بردن حیات وحش حیوان ها، تحریب مزارع و جنگل ها و تغییرات آب و هوایی نقش بسیار مهمی در حیات وحش و طبعیت پیرامون ما دارد! طبق گفته ی صندوق جهانی حیات وحش سالانه میلیون ها حیوان به خاطر انسان ها کشته و از بین می روند. هر سالانه گونه ایی از حیوان ها در خطر منقرض شدن قرار می گیرند و بعضا برخی از آن ها برای همیشه منقرض می شوند. به همین دلیل برای جلوگیری از این تخریب زیست محیطی، متخصصان حفاظت از محیط زیست همواره سیاست هایی را برای پیشگیری از از بین رفت اکوسیستم محیط زیست به کار می گیرند. برای گرفتن تصاویر فضایی از محیط زیست، نظارت بر محیط زیست و ردیابی گونه های حیوانات در حال انقراض از پهبادها استفاده  گسترده می شود. یک تیم در دانشگاه جان مورس (John Moores) لیوپول فعال در عرضه علوم طبیعی بر روی ساخت یک پهباد که پیوسته می تواند گونه های در معرض انقراض را دنبال کند و اطلاعات مربوط به وضعیت جسمی آن ها را گزارش دهند کار می کنند.

 

کنترل بیماری ها به وسیله ی هواپیماهای بی سرنشین

کنترل بیماری ها و همه گیری ها

سود دیگر کنترل کردن حیوان ها به وسیله ی پهبادها، کنترل کردن بیماری ها می باشد. برای مثال دانشگاه بهداشت و طب گرمسیری لندن برای ردیابی میمان ماکاک – که به نظر آن دلیل اصلی شیوع و گسترش مالاریا در قسمتی از فیلیپن است – از پهبادها گسترده برای ردیابی و نقطه یابی همه این بیماری استفاده گستر شده است.

قابلیت ردیابی این حیوانات که به نظر بسیاری از کارشناسان دلیل اصلی گسترش و شیوع بیماری ها و همین طور انتقال آن ها از حیوانات به انسان ها هستند، به کارشناسان در تشخیص بیماری ها، ردیابی و کنترل آن ها به کمک پهبادها بسیاری مهم بوده است. برای مثال کمپانی مایکروسافت که به نظر برخی ها تنها سازنده ی سیستم عامل ویندوز است، در توسعه پهبادهایی که پشه ها را کنترل می کنند و از آن ها برای انجام آزمایش ها برای تشخیص بیماری های عفونی مورد استفاده قرار می گیرند، نقش خیلی مهمی داشته است. شاید به نظر شما کمک گرفتن از پهبادها برای تشخیص و پیش بینی بیماری های عفونی زیاد مهم نباشد، اما به گفته ی کارشناسان کمک گرفتن از پهبادها برای ساکنان محلی بسیار مه ماست؛ چراکه این آزمایش ها در آینده می تواند به پیش گیری از همه گیری ها و کنترل ها به آن ها کمک کند.

 

امدادرسانی به وسیله ی Drones

کمک رسانی ها هوایی!

پیشرفت روزبه روز علم پزشکی و داروسازی نقش بسیاری مهم و به سزایی در پیشگیری از بیماری های عفونی، بالابردن امید به زندگی و بالاتر بردن استانداردهای زندگی داشته است. با این وجود با در نظر گرفتن پیشرفت روز به روز تکنولوژی در سراسرتر دنیا، هنوز بسیاری از مناطق روستایی دورافتاده و حتی کشورها دسترسی به خدمات پزشکی میسر و امکان پذیر نشده است. در حالیکه می توان از راه سنتی و قدیمی همان استفاده از وسایل حمل و نقل خدمات و داروهای پزشکی را به مردمان این مناطق محرم ارسال کرد، بسیاری از کشورهای پیشرفته برای ارسال محموله های مهم و ضروری هم چون خون، داروهای حیاتی و سایز خدمات پزشکی ترجیح می دهند از پهبادها استفاده کنند.

در سال 2018، WakeMed یک شرکت داروسازی و سلامت با همکاری ایالت کارولینای شمالی یک برنامه ی آزمایشی با همکاری ورزات حمل ونقل آن ایالت برای ارسال محموله پزشکی بین بیمارستانی را با موفقیت به انجام رساندند.

پس از به اتمام رساندن چندین تست آزمایشی، با توسعه دهندی پهبادها WakeMed و بعدا با شرکت کالفرنیایی Matternet و UPS برای پیشبرد و توسعه بیشتر اهداف حمل انتقال کالاهای پزشکی بین بیمارستانی همکاری خود را توسعه داد.

 

کاربرد پهبادها در کشاورزی

کشاورزی

کشاورزان در سراسرتا دنیا همیشه در این تلاش بوده اند که هزینه ها را تا جایی که می شود کاهش بدهند و کیفیت و برداشت محصولات خود را افزایش حداکثری بدهند.

با به کارگیری و استفاده از پهبادها در کشاورزی، کارگران مشغول در این حرفه از پهبادها برای جمع ٖآوری دیتا، خودکار سازی فرایند انجام برخی از امور هم چون حدف گیاهان زائد و بهبود کارآیی کشاورزی استفاده می کنند.

به عنوان مثال Raptor Maps یک استارتاپ در حرفه  تجزیه و تحلیل دیتاهای کشاورزی است که با کمک هوش مصنوعی پهبادهای کشاورزی  به کشاورزان کمک می کند تا میزان برداشت احتمالی خود را دقیق تر پیش بینی کنند.

یکی از دیگر مزایا استفاده از پهبادها در امور کشاورزی، پرورش محصولات زراعی است که در حالت عادی هم می تواند زمان بر، تکراری و پر از دردسر باشد. برای این منظور بعضی از کمپانی ها هم چون CASE IH تراکتورهای خودران و مستقل ساخته اند، در حالیکه کمپانی Abundant Robotics به دنبال راهی برای برداشت خودکار محصولات است. در کشاورزی کاشت بذر محصولات هم چون برداشت محصولات یک فرایند زمان بر و خسته کننده هستند، اما کمپانی هایی هم چون DroneSeed در تلاش هستند که این فرایندها را در کوتاه ترین زمان ممکن و باکم ترین تلاش و زحمت با استفاده از پهبادها برای پخش منظم و دقیق بذر استفاده  کند. به گفته ی این کمپانی، این کمپانی تنها در سال 2017 مبلغی در حدود 5.1 میلیارد دلار بر روی توسعه پهبادهای بذر بخش دقیق هزینه کرده است.

در برخی از دیگر تحقیقات ها، از پهپادها نیز برای گرده افشانی گل ها نیز استفاده شده است. این روش می تواند روزی برای جبران کاهش جمعیت زنبورها مفید واقع شود.

 

 

منبع: cbinsights

 

 

بیشتر بخوانید:

شغل هایی که با ربات جایگزین خواهد شد

شبیه ترین ربات انسان نما ساخته شد / نقطه عطفی بسیار بزرگ در رباتیک

چگونه کوادکوپتر ( پهباد ) ساده و بسازیم ؟

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : با 38 کاربرد اساسی پهبادها آشنا شوید!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *