پادویش

هایپر لوپ : انتقال با سرعت فراصوت

هایپر لوپ:انتقال با سرعت فراصوت

هایپر لوپ ایده ای است مبتنی بر انتقال سریع که توسط ایلان ماسک مطرح شده است.ایلان ماسک موسس شرکت های تسلا موتورز،پی پال و اسپیس ایکس به تازگی طرحی را با هدف سرعت بیشتر ارائه داده است.

هایپر لوپ:انتقال با سرعت فراصوت

هایپر لوپ:انتقال با سرعت فراصوت

مسئله انتقال سریع ایده جدیدی نیست و دغدغه دانشمندان زیادی بوده است. برای مثال رابرت سالتر در سال 1972 طرح قطار مغناطیسی شناور در تونل های بی هوای زیر زمین را پیشنهاد می کند که از لس آنجلس به سمت نیو یورک کشیده می شده است. و یا در سال 1904 رابرت گودارد مخترع راکت،سیستم انتقال مشابهی مطرح می کند.اما طرح ایلان ماسک در نوع خود از ایده های پیشین کامل تر است.پیشنهاد های سالتر و دیگر مهندسان میتنی بر تونل هایی بوده که شرایط کامل خلا انها حکم فرماست که احتمال نشتی و ورود هوا و نقص در سیستم در آنها به چشم میخورد.

هایپر لوپ:انتقال با سرعت فراصوت

اما هایپر لوپ بر اساس شرایط خلا نسبی پایه گذاری شده است.بدین صورت که که وسیله داخل تونل با استفاده از فشار هوایی که از عقب وسیله وارد و از خروجی های بیرون رانده میشود،حرکت می کند. در این حال وسیله سرعتی برابر با 1220 کیلومتر بر ساعت پیدا می کند که میتوان با این سرعت فاصله لس آنجلس تا سانفرانسیسکو را در 35 دقیقه طی کرد.البته اجرا و بهره برداری از این طرح زمان زیادی را میطلبد. از جمله موانع پیشروی این فناوری می توان هزینه بسیار بالای 70 میلیارد دلاری و همچنین آلودگی صوتی ناشی از آن به صورتی که نمی توان این تونل ها را نزدیک مناطق مسکونی قرار دارد.نام برد. به هر حال انتظار می رود هایپر لوپ در مسیر تکامل قرار بگیرد و بتوانیم شاهد خط های پر سرعت انتقال باشیم.

پیشنهاد میکنم ویدئوی زیر رو در مورد این تکنولوژی ببینید :

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : هایپر لوپ : انتقال با سرعت فراصوت

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *