پادویش

همه چیز در مورد پرنده کیوی در نیوزلند

پرنده کیوی

پرنده کیوی در نیوزلند : این پرنده جز یکی از پرنده های کمیاب است که نمی تواند پرواز کند؛ دم ندارد و بال های ضعیفش او را قادر به پرواز نمی کند و بومی انحصاری نیوزلند به شمار می رود و در علفزارها و بوته زارهای نیوزلند زندگی می کند. پرنده کیوی ، به عنوان یک مرغ اهلی به شمار می رود و در میان همه پرندگان بزرگترین تخم را در مقایسه با بدن داشته است.با وجود اینکه ظاهری بی و دست پا دارد اما در زمان دویدن می تواند از انسان ها پیشی بگیرد.

پرنده کیوی پر ندارد و موهای زبر و درشتی داشته است. آن چیزی که باعث بقای کیوی ها شده است سرعت و پاهای سه انگشتی و هوشیاری آنها می باشد که بسیاری از موقعیت ها به دردشان خورده است. این پرنده پوزه درازی دارد که برای مکیدن حشرات و مواد غذایی از آن استفاده می کند همچنین با کمک حس بویایی خود و نوک قابل انعطافش تغذیه اش را از کرم و حشرات انجام میدهد.

پرهای کیوی  به گونه ای است که به او اجازه میدهد در میان علف ها ، تاریکی ها ، سرخس ها ناپدید شود.

پرنده کیوی

پرنده کیوی در نیوزلند

میتوان گفت که این پرنده تنها در نیوزلند وجود دارد و نمی توان آن را در دیگر نقاط پیدا کرد البته در نیوزلند پرنده های بی نظیر دیگری نیز وجود دارد ولی مشهوترین آنها پرنده کیوی است که به عنوان نماد نیوزلند شناخته شده است. کیوی تنها عضوی است که از خانواده Apterygidae  به جا مانده و شترمرغ استرالیایی و کاسواری به عنوان نزدیک ترین خویشاوندان آن هستند که حدود چهل سال پیش جدی مشترک داشته اند.

این پرنده 5 گونه های مختلف دارد که شامل موارد زیر می باشند:

  • کیوی خال‌دار بزرگ
  • کیوی خال‌دار کوچک
  • کیوی قهوه‌ای اوکاریتو
  • کیوی قهوه‌ای نورث آیلند
  • توکوئِکا

از این 5 گونه کیوی ، یک مدل در دسته خطر شدید روبه انقراض و یک مدل در دسته رو به انقراض و دو مدل دردسته حفاظتی آسیب پذیر قرار گرفته اند.این پرنده را می توان جز پرنده های خجالتی به حساب آورد زیرا فقط شباها از لانه هایشان بیرون می آیند.کیوی ماده تخم های بزرگی می گذارد ولی در زمان بیرون آمدن جوجه ها ، آنکه بر روی تخم می نشیند کیوی نر است. از نظر جثه کیوی به اندازه یک مرغ می تواند رشد نمایند و معمولا ماده ها از نرها جثه های بزرگتری داشته اند.

عوامل متعددی در کاهش تعداد کیوی ها موثر بود مانند نابود کردن جنگل ها و قطع بی رویه درختان و … ولی امروزه حفاظت جدی از مکان های زیستی کیوی ها صورت می گیرد که به نسل آنها کمک شود. با این وجود کیوی ها نمی توانند از دست پستاندارن شکارچی در امان باشند و از تخم ها و جوجه هایشان مراقبت نمایند.

راسو جز مواردی بوده اند که تاکنون شکار بیش از نیمی از جوجه کیوی ها را انجام داده اند و بعد از آنها گربه ها نیز در شکار کیوی ها در سطح پایین تری قرار گرفته اند.گاهی حوادث جاده ی نیز در کشتن کیوی ها دخیل بوده و گاهی تله های که برای جانواران غیر بومی نهاده شده سبب می شود جان کیوی ها گرفته شود.

با زوم تک همراه شوید….

4.4/5 - (65 امتیاز)

نظرات در مورد : همه چیز در مورد پرنده کیوی در نیوزلند

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *