پادویش

آیا می دانید ADHD چیست؟ این مسئله چه رابطه ای با بی خوابی دارد؟

پزشکان بر این باورند که بین ADHD و مشکلات خواب ارتباطی وجود داشته باشد. داده های گزارش شده توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) نشان می دهد در ایالات متحده , حدود 11 درصد از کودکان 4 تا 17 ساله مبتلا به اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD)  هستند و میزان شیوع آن بین بالغین 4.1 درصد در یک سال می باشد. معمولا ADHD به صورت بیش فعالی و اختلال در کنترل شخصیت در مدت زمان کوتاه بروز می کند.

گاهی ممکن است اختلال با یک یا چند اختلال دیگر ، از جمله اختلال در خواندن ، اضطراب و افسردگی همراه باشد. یکی دیگر از مشکلاتی که در مورد ADHD مطرح شده است ایجاد اختلالات در خواب، از جمله آپنه و بهم ریختن الگوهای خواب است.

عصبانیت ، اختلال ADHD و اختلالات خواب به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته اند اما پروفسور ساندرا کویج از مرکز پزشکی دانشگاه VU در آمستردام هلند، معتقد است که ممکن است ADHD و بی خوابی به یکدیگر ارتباط داشته باشند.

ADHDزمان برای استراحت در هنگام صبح به دلیل مدارس شیفت صبح و ادارات کم است. براساس توضیحات پزشکان، این کمبود خواب باعث تشدید علائم  ADHD می شود.

محققان چندین مطالعه را درباره ارتباط مشکلات خواب و ADHD را به منظور یافتن شواهد قوی تری بررسی کردند.

تحقیقات دانشمندان چندین واقعیت جالب راجع به ارتباط اختلالات خواب در افراد مبتلا به ADHD نشان داده  و بسیاری از این واقعیات باعث ایجاد فرضیه های متعددی شده است.

تحققات با اندازه گیری هورمون ملاتونین که تنظیم کننده ریتم های شبانه روز است , در افراد مبتلا به ADHD , با یا بدون مشکلات خواب آغاز شد. در ادامه مشخص شد افرادی که دیرتر از همه میخوابند آخرین هورمون ملاتونین را 1ونیم ساعت بعد از افراد هادی مصرف می کنند. همین.امر.باعث می شود الگدی حرکت و درجه حرارت آن ها در طول 24 ساعت آینده به تاخیر بیافتد. سوالی که ذهن ها.را درگیر کرده بود این بود که این فرآیند چه الگوهای مهم.دیگر بدن را به تاخیر می اندازد؟؟

ADHDدر طی صحبت های افراد مبتلا به ADHD  اکثریت از موارد زیر شاکی بودند :

  • سندروم پای بی قراری، به صورت حرکت نامنظم پاها در حین خواب یا حالت استراحت است.
  • آپنه در خواب , توقف کوتاه مدت تنفس در خواب
  • اختلالات ریتم شبانه روزی، با ایجاد اختلالات در چرخه فیزیولوژیک منظم
بیشتر بخوانید  چهار فنجان قهوه در روز خطر مرگ را در افراد کاهش می دهد!

پروفسور کووی به ما گفت که این اختلالات، خطر ابتلا به سایر  بیماری ها ، از جمله چاقی ، فشار خون بالا ، بیماری های قلبی عروقی ، دیابت و سرطان را افزایش می دهد.

پورفسور محقق این مطالعه، درباره روش های درمانی مفید برای اختلالات خواب، آزمایشاتی در زمینه بررسی دوز متغیر ملاتونین در شبانه روز انجام داد.

همچنین راه کار هایی برای راحت خوابیدن را به بیماران پیشنهاد داد وی توصیه کرد که بعد از ساعت 10 شب دیگر از تلویزیون و سایر صفحه های نمایش استفاده نشود. هر شب قبل از خواب باید با خود تکرار کنند که صبح در هر ساعتی که قبلا بیدار می شدند , باید برخیزند و عدم استفاده از صفحه های نمایش یا زود به رختخواب رفتن نباید ریتم خواب آن ها را بهم بریزد.

تیم تحقیقاتی طی بیانیه ای اعلام کرد : نمی توان گفت تمامی مشکلات و اختلالات در خواب ناشی از ADHD است اما بدون شک یکی از عناصر مهم در ارتباط با ریتم شبانه روزی خواب می باشد.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : آیا می دانید ADHD چیست؟ این مسئله چه رابطه ای با بی خوابی دارد؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *