پادویش

ترفندهای جالب و مفید از Command Prompt ویندوز

مشاهده همه سرویس های در حال اجرا در کامپیوتر:

ترفندهای جالب و مفید از Command Prompt ویندوز: اگر می خواهید از همه برنامه ها و سرویس هایی که در حال حاضر بر روی کامپیوترتان در حال اجرا هستند، اطلاع داشته باشید دستور زیر را در Command Prompt ویندوز اجرا کنید.

net start

این باعث می شود تا لیست کاملی از برنامه ها و سرویس هایی که در حال اجرا در کامپیوتر هستند را نشان دهد. برای متوقف کردن یک سرویس باید دستور زیر  را اجرا کرد:

net stop serviceName

به جای کلمه serviceName باید نام سرویس مورد نظر، که می خواهید متوقف کنید را بنویسید. به عنوان مثال دستور net stop Superfetch سرویسی با نام Superfetch را متوقف می کند. همچنین برای شروع یک سرویس باید دستور زیر را اجرا کنید:

 net start serviceName

به جای کلمه serviceName باید نام سرویس مورد نظر، که می خواهید شروع شود را بنویسید. برای استفاده از این دستورات باید Command Prompt را در حالت Administrator اجرا کنید.

تغییر پسورد حساب های کاربری ویندوز:

با استفاده از Command Prompt می توان تنظیمات مربوط به پسورد حساب های کاربری ویندوز را انجام داد و پسورد حساب های کاربری ویندوز را مجددا تنظیم کرد. با استفاده از دستور net user می توان همه حساب های کاربری موجود در کامپیوتر را مشاهده کرد. برای عوض کردن پسورد حساب کاربری موردنظرتان از دستور زیر استفاده می کنید:

net user UserName NewPassword

به جای UserName نام حساب کاربری را که می خواهید پسورد آن را عوض کنید، بنویسید. همچنین به جای NewPassword پسورد دلخواه جدید را وارد کنید. برای انجام این تنظیمات باید Command Prompt را در حالت Adminstrator اجرا کنید.

 سفارشی کردن Command Prompt:

ممکن است طراحی پیش فرض Command Prompt که به صورت یک صفحه متنی سیاه و سفید است مناسب و دلچسب نباشد و یا به هر دلیل دیگری بخواهیم این تنظیمات پیش فرض Command Prompt را تغییر دهیم. برای انجام تنظیمات مربوط به طراحی Command Prompt، بر روی نوان عنوان (Title Bar) پنجره Command Prompt کلیک راست کنید و از منوی ظاهر شده گزینه Properties را انتخاب کنید. پنجره مربوط به این گزینه باز می شود. در این پنجره می توان تظیمات مربوط به قلم (Font)، رنگ زمینه، اندازه مکان پنجره، اندازه پنجره و غیره را انجام داد.

بیشتر بخوانید  12 راه برای رفع کار نکردن پادکست Spotify در ویندوز

10 ترفند مفید از Command Prompt ویندوز

تغییر نام Command Prompt:

برای تغییر نام عنوان (Title) پنجره Command Prompt  کافیست از دستور زیر استفاده کنید:

title Name

که به جای Name نام دلخواه خودتان را بنویسید. برای مثال می خواهیم عنوان پنجره با نام Danesh va Computer باشد در اینصورت دستور زیر را اجرا می کنیم:

title Danesh va Computer

10 ترفند مفید از Command Prompt ویندوز

تماشای جنگ ستارگان:

برای تماشای فیلم جنگ ستارگان به صورت متنی در ویندوز 7، مراحل زیر را انجام دهید:

به Control Panel رفته و Programs and Features را اجرا کنید. در سمت چپ این پنجره Turn windows features on or off را انتخاب کنید. در پنجره ظاهر شده تیک گزینه های Telnet Client و Telnet Server را بگذارید. سپس دکمه OK را بزنید. حال در منوی Start کلمه Telnet را وارد کنید و سپس Enter را بزنید. پس از اینکه پنجره Command Prompt مربوط به Telnet باز شد حرف o را وارد کنید و دکمه Enter را بزنید. سپس عبارت towel.blinkenlights.nl را تایپ کنید و Enter را بزنید. حالا فیلم جنگ ستارگان به صورت ASCII شروع می شود.

1.4/5 - (31 امتیاز)

نظرات در مورد : ترفندهای جالب و مفید از Command Prompt ویندوز

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *