عکسبرداری در حالت HDR چیست و چگونه عمل می کند؟

به احتمال زیاد هنگام عکاسی با دوربین های دیجیتال و یا حتی گوشی های هوشمند خود با عبارت HDR رو به رو شده اید، امکانی که تقریبا در بیشتر دوربین های گوشی های هوشمند و تبلت ها نیز حتی دیده می شود.اما براستی این ویژگی چیست و چه تاثیری در محصول نهایی عکاسی خواهد گذاشت؟ چه زمانی برای ثبت تصاویر بهتر باید از آن استفاده کرده و چه زمانی تصویر بهتر از خاموش بودن این حالت نتیجه خواهد شد؟

پیش از همه باید گفت که HDR مخفف High Dynamic Range به معنی محدوده‌ی دینامیکی گسترده بوده و فعال نمودن آن سبب افزایش محدوده‌ی دینامیکی تصاویر خواهد شد.گفتنی است در دنیای عکاسی منظور از محدوده‌ی دینامیکی، نسبت روشنی تصویر به تاریکی آن است.

caddy-stack-carl-schultzدر حالت کلی برای استفاده از HDR به 3 تصویر در عوض یک تصویر مانند حالت عادی نیاز داریم، بطوریکه هر تصویر با میزان جذب نور (یا اسکپوژر) متفاوت از حالت دیگر ثبت شده، از همین رو جزئیات بخش‌های تاریک و روشن در این 3 تصویر، مختلف از یکدیگر خواهد بود.در ادامه با کمک گرفتن از یک نرم‌افزار ویرایش تصویر می‌توان بهترین بخش‌های هر یک را مشخص نمود و 3 عکس گرفته شده را برای کسب نتیجه ای مطلوب با هم ترکیب نمود.داشتن جزئیات بیشتر و واقعی تر بودن را می توان ویژگی اصلی چنین عکس هایی دانست.البته در نظر داشته باشید که با فعال کردن HDR طبیعی است که عکاسی با تأخیر صورت بگیرد چرا که باید کمی صبر کنیم تا حداقل سه تصویر گرفته شده، پردازش و ترکیب شوند.

در حالت کلی پیشنهاد می شود که هنگام عکاسی از مناظر مخصوص در محیط های بسیار باز مانند طبیعت این حالت را فعال کنید تا بهترین نتیجه با شفافیتی خاص بدست آید.همچنین برای عکاسی از مکان هایی که نور کمی در آنجا وجود دارد استفاده از این حالت پیشنهاد می شود.

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : عکسبرداری در حالت HDR چیست و چگونه عمل می کند؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *