NFC چگونه و چطور کار میکند ؟

تکنولوژی ارتباط حوزه نزدیک یا اختصارا NFC که این روزها حتما نام آنن را روی گوشی های اندرویدی زیاد میشنوید نوعی ارتباط بی سیم رمز شده با برد کوتاه است.

NFC

این تکنولوژی تنها در فاصله کمتر از 4 سانتی متری با میانگین سرعت انتقال داده 424 کیلوبایت بر ثانیه و در باند فرکانسی 13.56 MHz کار میکند. تفاوت مهم این تکنولوژی با Wifi و بلوتوث در محدودیت آن به فاصله کمی نهفته است که برقراری ارتباط را محدود می کند چرا که به این ترتیب امنیت انتقال اطلاعات به خاطر عدم امکان هک شدن شبکه از خارج به مراتب بالاتر از باقی شبکه های ارتباطی است.

nfc-2

این تکنولوژی را سه شرکت سونی ، فیلیپس ، نوکیا به صورت مشترک براساس تکنولوژی RFID یا سامانه بازشناسی با امواج رادیویی توسعه دادند . RFID تکنولوژی بود که امکان شناسایی برچسب های الکترونیکی کالا را بدون نیاز به اطلاعات اضافی ممکن ساخت .

NFC امروزه به جز فراهم کردن امکان برقراری ارتباط تنها با چسباندن پشت گوشی ها به هم به عنوان کیف الکترونیک برای پرداخت آسان صورت حساب نیز رفته رفته در حال جا افتادن است. بیشتر گوشی های اندرویدی و حتی ویندوزی به NFC مجهز هستند ، البته هیچ یک از محصولات اپل فعلا از این تکنولوژی استفاده نمیکنند.

به این پست امتیاز بدید

بیشتر بخوانید  آینده فناوری NFC روشن به نظر می رسد

نظرات در مورد : NFC چگونه و چطور کار میکند ؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *