بهترین کارت حافظه برای دوربین کانن

بهترین کارت حافظه برای دوربین کانن

یکی از قطعات مهم مصرفی که قطعا برای استفاده طولانی مدت از دوربین کانن خود به آن نیاز پیدا خواهید کرد، کارت حافظه خواهد بود، انتخاب یک کارت حافظه خوب از آن جهت اهمیت زیادی دارد که هر آنچیزی که با دوربین خود ضبط میکنید را باید با کارت حافظه منتقل کنید و خروجی بگیرید.
بنابراین سرعت، دقت و کیفیت مناسب کارت حافظه روی کارکرد دوربین شما تاثیر مستقیم دارد. در این مقاله همراه شما خوهیم بود تا با تمام کارت حافظه هایی که میتوان در دوربین کانن استفاده کرد را بشناسیم و تشخیص دهیم که کدام برای استفاده ما و دوربین ما بهتر خواهند بود.

انواع کارت های حافظه ساخته شده برای دوربین

برای دوربین های کانن میتوان از 5 نوع کارت حافظه استفاده کرد که در ادامه به برسی تک تک آنها خواهیم پرداخت

کارت حافظه SD

این دسته از کارت های حافظه که بهSecure Digital شناخته می‌شوند و کارت های حافظه SD نامیده می شوند.

آنها محصولات مشترک شرکت های معروفی مانند پاناسونیک، سن دیسک و توشیبا هستند.

قبل از اینکه کارت های حافظه SD جدید وارد بازار شوند این مدل از کارت حافظه بیشتر از برخی از انواع کارت حافظه دوربین استفاده شده است.

البته امروزه اکثر عکاسان از نسل جدید SDXC (Secure Digital Expanded Capacity) این کارت حافظه استفاده می کنند.

نهایت ظرفیت کارت حافظه SD 2 گیگابایت بود.

با گذشت زمان ظرفیت این نوع حافظه ها نیز افزایش یافته است.

لازم به ذکر است که در حالت استاندارد، سرعت درگاه انتقال اطلاعات روی کارت حافظه SD برابر با 12.5 مگابایت بر ثانیه است.

همچنین در صورت پشتیبانی و سازگاری با پورت دوربین، سرعت آن تا 25 مگابایت بر ثانیه افزایش می یابد.

 

بهترین کارت حافظه برای دوربین کانن

کارت حافظه SDHD دوربینی

در سال 2006 نسل جدیدی از کارت های حافظه SD را برای استفاده در انواع دوربین ها معرفی شد.

ظرفیت و سرعت کارت های حافظه Digital High Capacity یا به اختصار SDHC با کارت های SD نسل اول قابل مقایسه نیست!

کارت های SDXC دارای ظرفیت 32 گیگابایت هستند.

بنابراین این کارت های SD دارای پسوندهای با ظرفیت بالایی هستند.

از سوی دیگر، کارت های حافظه SDHC از استانداردهای UHS-I و UHS-II پشتیبانی می کنند که مخفف عبارت Ultra High Speed ​​هستند.

یعنی سرعت انتقال اطلاعات این مدل کارت حافظه دوربین بین 104 مگابایت بر ثانیه تا 312 مگابایت بر ثانیه است.

کارت حافظه SDXC دوربینی

آخرین نسخه به عنوان SD کارت حافظه تا کنون که نام اصلی آن Secure Digital Extended Capacity یا به اختصار SDXC است.

با توجه به پیشرفت های فراوان در دوربین ها و سایر دستگاه های دیجیتال، ظرفیت و بازدهی این نوع حافظه ها نیز افزایش یافته است.

با کارت های حافظه SDXC ذخیره سازی سریع انواع عکس ها با وضوح و اندازه بالا در اختیار عکاسان قرار می گیرد. ظرفیت این نوع کارت حافظه دوربین 2 ترابایت است. به همین دلیل به این نوع حافظه ها پسوند Capacity Extended داده اند.

جالب است که کارت های حافظه SDXC علاوه بر ظرفیت و دوام بالا، سرعت بسیار بالایی برای انتقال اطلاعات دارند.

این مدل کارت حافظه SD از استانداردهای UHS-II، UHS-I و UHS-III نیز پشتیبانی می کند. بنابراین حداقل سرعت انتقال اطلاعات 104 و حداکثر 624 مگابایت بر ثانیه است.

با استفاده از این نوع کارت حافظه می توانید به طور مداوم عکس هایی با وضوح بالا گرفته و ضبط کنید.

 

کارت حافظه SD

سه نوع کارت حافظه microSDXC / microSDHC / microSD

قطعات و اجزای بسیاری از دستگاه های دیجیتال رایج و محبوب مانند دوربین ها هر روز کوچکتر می شوند. زیرا حمل و کار با ابزارها برای کاربران آسان است.

به همین دلیل است که کارت های حافظه دوربین، مانند کارت های SD، کوچکتر شده اند.

کارت های حافظه کوچک شامل کارت های microSDHC، microSD و microSDXC هستند. ویژگی های این نوع حافظه ها همانند کارت های SD بزرگ است که فقط ابعاد آن ها تغییر کرده است.

کارت حافظه دوربین XQD

کارت های حافظه XQD توسط نیکون، سن دیسک و سونی در سال 2010 به بازار جهانی معرفی شدند.

دوام و سرعت این مدل کارت حافظه دوربین در مقایسه با سایر کارت های حافظه مانند SD و CF بسیار بالاست. نیکون یکی از اولین شرکت ها بود که تولید کارت حافظه را آغاز کرد.

بسیاری از دوربین های نیکون از این نسل از کارت های حافظه استفاده می کردند. آخرین مدل از سری کارت های حافظه XQD سری G می باشد.

یکی از بهترین و سریع ترین انواع حافظه که امروزه شناخته شده است. سرعت نوشتن این کارت حافظه 400 مگابایت بر ثانیه و سرعت خواندن آن 440 مگابایت بر ثانیه است.

آشنایی با کارت حافظه های دوربینی با کیفیت CF

کارت حافظه CF

کارت حافظه فشرده فلش یا به اختصار CF قبل از کارت حافظه SD استفاده می شد.

cf یکی از با کیفیت ترین و بادوام ترین کارت های حافظه معرفی شده برای دوربین ها می باشد و به همین دلیل طرفداران زیادی دارد.

جالب اینجاست که با وجود بسیاری از کارت های حافظه مدرن، شرکت های معروفی مانند کانن همچنان از درگاه کارت حافظه CF در اکثر دوربین های پیشرفته خود پشتیبانی می کنند.

این نوع کارت حافظه دارای سرعت انتقال اطلاعات 160 تا 165 مگابایت بر ثانیه است. همچنین ظرفیت آنها از 32 تا 256 گیگابایت تعریف شده است.

توجه داشته باشید که این نوع کارت های حافظه را نمی توان مستقیماً به برخی از دستگاه های دیجیتال مانند لپ تاپ متصل کرد. بنابراین برای انتقال اطلاعات باید از کارتخوان خارجی استفاده کنید.

کارت حافظه cfexpress

نوع جدیدی از کارت های حافظه دوربین، کارت های حافظه CFexpress هستند که این محصول در سال 2016 عرضه شدند.

یکی از مزیت های این کارت حافظه، نوع فناوری به کار رفته در ذخیره سازی اطلاعات است.

در کارت حافظه CFexpress از فناوری جدید NVMe که به اختصار حافظه غیر فرار نامیده می شود برای ذخیره انواع داده ها استفاده می شود.

ظرفیت این کارت حافظه مبتنی بر فناوری NVMe در مدل های مختلف از 32 تا 256 گیگابایت است.

سرعت انتقال اطلاعات بر روی کارت حافظه CFexpress در مدل های مختلف از 1000 تا 4000 مگابایت بر ثانیه است.

این مدل کارت حافظه تا کنون یکی از سریع ترین انواع کارت حافظه معرفی شده است.

علاوه بر این، بسیاری از شرکت های معروف مانند نیکون از پورت های مناسب برای این نوع کارت حافظه در دوربین های سری Z خود پشتیبانی کرده اند.

 

انواع کارت های حافظه ساخته شده برای دوربین

توجه به سرعت و ظرفیت در هنگام خرید کارت حافظه

ظرفیت کارت حافظه

بررسی ظرفیت کارت حافظه ای که قصد خرید آن را دارید نیز بسیار مهم است. شما نمی خواهید کارت حافظه کم ظرفیتی داشته باشید که نیازهای شما را برآورده نکند. بسته به تعداد عکس هایی که در رویداد می گیرید، باید ظرفیت را انتخاب کنید.

اکثر عکاسان کارت حافظه 64 گیگابایتی را ترجیح می دهند که بتواند 1500 تا 2000 عکس را با فرمت RAW ذخیره کند. به طور کلی، اگر با فرمت RAW عکاسی می کنید، توصیه می شود یک کارت حافظه با حداقل ظرفیت 64 گیگابایت انتخاب کنید.

از طرف دیگر، اگر فرمت JPEG را انتخاب کنید، می توانید یک کارت حافظه 16 یا 32 گیگابایتی بخرید. همچنین، به خاطر داشته باشید که اگر فیلمبرداری می کنید، ممکن است به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز داشته باشید.

سرعت کارت حافظه

کارت های حافظه نیز می توانند از نظر سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات بسیار متفاوت باشند. متأسفانه، اینجاست که همه چیز می تواند به سرعت ختم شود، زیرا رتبه بندی سرعت و نحوه علامت گذاری آنها بر اساس نوع کارت حافظه بسیار متفاوت است. در ادامه، به برسی انواع دسته بندی های سرعتی در کارت حافظه ها خواهیم پرداخت. کلاس های سرعت کارت حافظه SD

انجمن کارت SD راهی برای تعریف سرعت کارت SD از طریق چیزی به نام “کلاس سرعت” ارائه کرده است، که حداقل سرعت نوشتن متوالی را که یک کارت حافظه می تواند ارائه دهد، تعریف می کند.

میانگین سرعت خواندن: میانگین سرعت خواندن کارت حافظه بر حسب مگابایت بر ثانیه (MB/sec) است. توجه داشته باشید که سرعت نوشتن معمولاً روی کارت های حافظه چاپ نمی شود و باید این اطلاعات را در دفترچه راهنمای کارت حافظه یا مشخصات آن بیابید. در این حالت، حداکثر سرعت خواندن کارت SD 300 مگابایت بر ثانیه است.

نوع کارت حافظه SD: همچنین باید بتوانید نام کارت SD خاص را روی برچسب کارت حافظه بیابید که نشان می دهد از نوع SD، SDHC یا SDXC است. در این مورد کارت حافظه SDXC است.

سرعت UHS: سرعت UHS اغلب مستقیماً روی برچسب کارت حافظه ذکر می شود.

SD Speed ​​Class: این عدد نشان دهنده کلاس سرعت SD کارت است. همانطور که در بالا ذکر شد، همه کارت‌های SD مدرن باید حداقل دارای رتبه ۱۰ باشند که حداقل سرعت نوشتن متوالی ۱۰ مگابایت بر ثانیه را تضمین می‌کند.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم انواع کارت های حافظه را برسی کردیم، استاندارد های مختلف را برای خرید و انتخاب درست مارت حافظه برسی کردیم و در نهایت دو پارامتر سرعت و ظرفیت را برسی کردیم و کلاس های مختلف سرعت را هم به شما معرفی کردیم.

امیدوارم با مطالعه این مقاله به پاسخ پرسش های خود دست یافته باشید، تشکر از همراهی شما با من در این مقاله

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : بهترین کارت حافظه برای دوربین کانن

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *