TRC10 وTRC‌20 در چه چیزی تفاوت دارند؟

TRC10 وTRC‌20 در چه چیزی تفاوت دارند؟

در این عصر دیجیتال، فناوری‌های بسیار زیادی اطراف ما در حال تکامل هستند و هرگز در توسعه محصولات نوآورانه شکست نخورده‌اند. در حال حاضر، شبکه‌های غیر متمرکز در صنعت بلاک‌چین مورد توجه افراد پیشرو قرار گرفته و روز به روز مردم بیشتری را به خود جذب می‌کند؛ زیرا از امنیت بالایی برخوردار است و حریم خصوصی‌تری فراهم می‌کند. توکن‌های کریپتو از مهم‌ترین محصولات بلاک‌چین هستند که امنیت و حریم خصوصی بالایی دارند. این توکن‌ها بر روی سکوهای مطرح توسعه توکن ساخته می‌شوند. یکی از این سکوهای برجسته توسعه توکن، ترون است که نام آن توسط استارت‌آپ‌ها و کارآفرینان بسیار زیادی جستجو شده است.

خلاصه‌ای از معرفی شبکه ترون

ترون نوعی بلاک‌چین پایدار است که به طور ویژه برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز، قراردادهای هوشمند و توکن‌های ارز دیجیتال معرفی شده است. اگر اتریوم را بشناسید، شناخت ترون بسیار آسان است زیرا خیلی شبیه هم هستند. بلاک‌چین ترون برای اولین بار توسط جاستین سان در سپتامبر ۲۰۱۷ ساخته شد و هدف آن ایجاد تحول در صنعت سرگرمی است. به صورتی که قصد دارد پای غول‌های بازی‌گردان مانند آمازون، نتفلیکس و… را از این صنعت قطع کند و امکان برقراری ارتباط بدون واسطه میان سازندگان و مصرف کنندگان محتوا را فراهم کند.

یکی از مزایای اصلی بلاک‌چین ترون این است نیاز به شخص ثالث را از بین می‌برد. علاوه بر اینها، بلاک‌چین ترون می‌تواند بیش از ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه را انجام دهد. ترون علاوه بر کوین اختصاصی خود، TRX، روی بلاک‌چین خود از ساخت توکن‌های دیگر نیز پشتیبانی می‌کند. توکن‌هایی که روی بلاک‌چین ترون ساخته می‌شوند، تحت یکی از دو استاندارد قرار می‌گیرند: TRC10 و TRC20.

بسیاری از مردم از وجود استانداردهای TRC10 و TRC20 و تفاوت‌های آن دو بی‌اطلاع هستند. بنابراین در این مقاله، اجازه دهید تفاوت بین توکن‌های TRC10 و TRC20 را به شما بگوییم.

آشنایی با توکن‌های ترون

توکن ترون، یک توکن برجسته کریپتو است که به طور کامل در شبکه بلاک‌چین ترون توسعه یافته است. نکته مهم این است که نمی‌توان توکن‌های ترون را استخراج کرد، اما می‌توان آنها را در هر سکویی که صفحه خرید ترون داشته باشد و قیمت ترون را نمایش دهد، خرید و فروش کرد. در حال حاضر، برخی از توکن‌های ترون در بازار کریپتو بسیار مورد توجه هستند. از جمله:

 • نول (NOLE)
 • وینک (WINK)
 • سید (SEED)
 • تی‌ای‌آرسی (TERC)
 • نول‌واتر (NoleWater)
 • آی‌جی‌جی (IGG)
 • ال‌وی‌اچ (LVH)
 • بیت تورنت (BTT)
 • تی‌آر‌یو‌سی (TRUC)

این توکن‌ها در شبکه ترون ایجاد می‌شوند تا قادر باشند تراکنش‌هایی سریع‌تر، ایمن‌تر و کارآمد را تسهیل کنند؛ آن‌ها در دو نوع TRC10 و TRC20 ساخته می‌شوند.

توکن TRC10

توکن‌های TRC10 به طور کامل توسط شبکه خودشان ایجاد می‌شوند و به طور گسترده در شبکه اصلی ترون در دسترس هستند. توکن‌های TRC10 به ماشین مجازی ترون وابستگی ندارند. این توکن‌ها با تمام کیف‌پول‌های اصلی بازار سازگارند. بنابراین، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران می‌توانند به راحتی از ‌آن‌ها استفاده کنند.

آیا می‌دانستید که بیشتر توکن‌های مبتنی بر ترون موجود در بازار، از نوع TRC10 هستند؟ نکته جالب دیگر این است که هرگاه اعلام شود یک توکن‌ TRC10 جدید قرار است عرضه اولیه شود، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران استقبال خوبی می‌کنند. بسیاری از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌ها با مشاهده این موضوع به ارائه دهنده خدمات توسعه توکن TRC10، برای ایجاد توکن‌های TRC10 مراجعه کرده‌اند و می‌کنند.

TRC10 وTRC‌20 در چه چیزی تفاوت دارند؟

توکن TRC20

در فضای مجازی استاندارد TRC20 را به نام قاتل اتریوم می‌شناسند. TRC20 استاندارد فنی بلاک‌چین ترون و مبنای اجرای قراردادهای هوشمند هنگام استفاده از این بلاک‌چین برای صدور یا ایجاد توکن است. توکن‌های TRC20 در حال تبدیل شدن به یکی از کانون‌های اصلی علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال هستند. این استاندارد ساخت توکن در شبکه ترون، به کاربران کمک می‌کند تا تراکنش‌هایی امن و فوری را بدون مشکل و به سهولت انجام دهند. برای ایجاد توکن‌های TRC20 نیاز به ساخت یک قرارداد هوشمند در شبکه ترون است.

استاندارد TRC20 در ایجاد توکن‌های کریپتو با کمک ماشین مجازی ترون مفید خواهد بود. توکن TRC20 می‌تواند منطق‌های تکمیلی را که در توکن‌های TRC10 وجود ندارند، پیاده سازی کند. علاوه بر این، توکن‌های TRC20 در مقایسه با توکن‌های TRC10 دارای سطح انرژی و ظرفیت پهنای باند بالایی هستند. بنابراین، بسیاری از افراد برای ایجاد توکن‌های TRC20 به سراغ بهترین شرکت‌های توسعه توکن TRC20 می‌روند.

تفاوت‌های اصلی در TRC 20 و TRC10

در فهرست زیر، تفاوت‌های مهم و اصلی بین دو استاندارد ساخت توکن در پروتکل ترون را می‌خوانیم.

 • منحنی یادگیری توسعه‌دهندگان: ERC10 آسان – ERC20 متوسط
 • امکان سفارشی سازی رابط کاربریERC10 خیر – ERC20 بله
 • دسترسی به قراردادهای هوشمندERC10 بله – ERC20 بله
 • دسترسی به API هاERC10 بله – ERC20 خیر
 • حفاظت توکن‌های از دست رفتهERC10 خیر – ERC20 خیر
 • منحنی یادگیری ساختار توکنERC10 آسان است، زیرا این استاندارد ساختار یک‌سانی برای همه توکن‌ها دارد. – ERC20 متوسط است، زیرا پیش از ارسال به آدرس قرارداد باید ساختار آن را آموخت.
 • قابلیت ردیابیERC10 بله – ERC20 نیاز به ردیاب‌های شخص ثالث است.
 • تقسیم توکن به اعشارERC10 خیر – ERC20 تا هجده رقم
 • قابلیت مشاهده در ترون اسکنERC10 بله – ERC20 بله
 • کارمزد تراکنشکارمزد تراکنش توکن‌های TRC10 یک‌هزارم کارمزد تراکنش توکن‌های TRC20 است.

اگر یک استارت‌آپ یا شرکت بخواهد یک توکن TRC20 یا یک توکن TRC10 ایجاد کند، باید به ارائه‌دهندگان خدمات توسعه توکن در بلاک‌چین ترون مراجعه کند.

جمع‌بندی

در این مقاله ابتدا با ترون، هدف این پروژه و شبکه بلاک‌چین آن آشنا شدیم. سپس، دو استاندارد TRC10 و TRC20 به معرفی شد که توکن‌های موجود در شبکه بلاک‌چین ترون قطعاً بر مبنای یکی از این دو استاندارد ایجاد می‌شوند. سپس به توضیح هر استاندارد پرداخته شد و در نهایت، از تفاوت توکن‌های TRC10 و TRC20 مطلع شدیم.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : TRC10 وTRC‌20 در چه چیزی تفاوت دارند؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *