پادویش

mvc چیست ؟

MVC

(MVC ( Model View Controller به صورت کلی از سه کلمه گرفته شده است که عبارت اند از : Model (مدل ) و View(نمایشگر) و controller( کنترلگر). برخی از برنامه نویس ها از MVC و برخی دیگر از ASP.NET استفاده می کنند. در واقع به بیانی ساده می خواهیم بدانیم که هیچکدام از پلت فرم ها نمی توانند برای ناقص کردن یکدیگر باشند و در اصل در جهت جداسازی بخش های مختلف برنامه روی معماری های چند لایه ی از MVC استفاده می شود.

البته این موضوع چیز جدیدی نیست و مدت زمان زیادی می باشد که در جاوا ، PHP  و خیلی دیگر از پلت فرم ها برای طراحی نرم افزار از این الگوها استفاده می کنند ولی برای طراحان و توسعه دهندگان ASP.NET تازگی داشته است.

 MVC و اجزای تشکیل دهنده آن

Model : مدل ها به کلاس های برنامه ی گفته می شوند که شبیه به دیتابیس ها می باشند.اما می توانند تفاوت های داشته باشند و بیشتر باشند. وظیفه مدل در تایید داده است که درون آنها اطلاعات صحیح قرار بگیرد و برای دیتابیس ارسال گردد.

View :می توان این گونه گفت که کار این قسمت با داده های خام است. توسط این بخش اطلاعات به کاربر نشان داده می شود و به منطق برنامه کاری نداشته و تنها دریافت یک مدل را برعهده داشته است که به هر صورتی که نیاز باشد آن را به کاربر نمایش میدهد، البته توسط کنترلر این مدل هم ایجاد می شود و برای ویو ارسال می گردد. باید بدانید که در بخش ویو تنها با داده های خام کار می کنند و تشخیص صحت داده با مدل است و این لایه وظیفه ندارد که صحت داده های که به واسطه کاربر ارسال می شود را کنترل و نمایش دهد.

Controller  : می توان خیلی خلاصه تعریفی برای Controller بیان کرد که  مدیریت تعامل با کاربر بر عهده این قسمت است و همچنین به عنوان واسطی بین Model و View هستند.

بدین صورت که با Controller کار با مدل را انجام میدهد و برای نمایش دادن واسط کاربری  نمایشگری را انتخاب می نماید. توسط این قسمت داده های که کاربر وارد می کند مدیریت می شود و پاسخی به آنها میدهد و در نهایت تعمل با کاربر را برقرار می نماید.

 

4/5 - (1 امتیاز)

نظرات در مورد : mvc چیست ؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *