GPT-4 در مقابل GPT-3.5: چقدر تفاوت دارند؟

چت‌بات GPT یک ابزار هوش مصنوعی نوآورانه است که توسط OpenAI توسعه یافته است. در حال حاضر، دو نسخه اصلی از این نرم افزار وجود دارد: GPT-4 و GPT-3.5  این دو نسخه از جنبه‌های مختلفی با هم رقابت می‌کنند، اما چند تفاوت کلیدی بین آن‌ها وجود دارد که ممکن است برای برخی کاربران بسیار مهم باشد. اما این تفاوت‌ها دقیقا چه هستند؟ ما اینجا هستیم تا به شما در کشف آن‌ها کمک کنیم.

ما این مقایسه‌ی جنبه‌به‌جنبه از هر دو نسخه چت‌بات GPT را گردآوری کرده‌ایم، بنابراین پس از خواندن آن، می‌دانید کدام نسخه برای شما و نیازهایتان مناسب‌تر است.

GPT-3.5 و GPT-4 چیست؟

GPT-3.5 و GPT-4 هر دو مدل‌های زبان طبیعی هستند که توسط چت‌بات GPT شرکت OpenAI و سایر چت‌بات‌های هوش مصنوعی برای ایجاد تعاملات شبیه انسان استفاده می‌شوند. هر دوی آن‌ها می‌توانند به سوالات یا درخواست‌ها پاسخ دهند و پاسخ‌هایی بسیار شبیه به پاسخ‌های یک فرد واقعی ارائه دهند. آن‌ها توانایی گذراندن آزمون‌هایی را دارند که هوش بیشتر انسان‌ها را به چالش می‌کشد، از جمله آزمون‌های وکالت پیچیده، و می‌توانند به سبک هر نویسنده‌ای با آثار در دسترس عموم بنویسند.

اما GPT-4 مدل جدیدتر این دو است، بنابراین با تعدادی ارتقاء و بهبود همراه است که OpenAI معتقد است ارزش قرار دادن آن پشت یک درِ پرداخت را دارد – حداقل برای حال حاضر.

چگونه می‌توانید از GPT 3.5 و GPT-4 استفاده کنید؟

GPT-3.5 به طور کامل به عنوان بخشی از چت‌بات GPT، در وبسایت OpenAI در دسترس است. برای ورود به سیستم به یک حساب کاربری نیاز دارید، اما این سرویس کاملاً رایگان است و شما می‌توانید تا هر زمان که بخواهید با چت‌بات GPT گفتگو کنید، البته به شرطی که سرورها خیلی شلوغ نباشند. همچنین ممکن است GPT-3.5 را در چت‌بات‌های دیگری بیابید که به‌طور گسترده در سایت‌ها و سرویس‌های مختلف در دسترس هستند.

از طرف دیگر، دسترسی به GPT-4 کمی سخت‌تر است. شما می‌توانید از آن طریق وب‌سایت OpenAI به عنوان بخشی از اشتراک پلاس چت‌بات GPT استفاده کنید. هزینه آن ۲۰ دلار در ماه است، اما شما همچنین به دسترسی اولویت‌دار به چت‌بات GPT نیز دست پیدا خواهید کرد، بنابراین برای گفتگو هرگز خیلی شلوغ نخواهد بود. راه‌هایی برای استفاده رایگان از GPT-4 وجود دارد، اما این منابع تمایل به داشتن تعداد محدودی سوال دارند، یا به دلیل در دسترس بودن محدود، همیشه از GPT-4 استفاده نمی‌کنند.

تفاوت بین GPT-3.5 و GPT-4 چیست؟

GPT 3.5 روی داده‌هایی آموزش دیده بود که در نهایت به آن توانایی در نظر گرفتن 175 میلیارد پارامتر بسته به prompted که دریافت می‌کند، می‌داد. این به آن قابلیت‌های زبانی چشمگیری می‌بخشید و به آن اجازه می‌داد تا به پرسش‌ها به روشی بسیار شبیه انسان پاسخ دهد. با این حال، GPT-4 بر اساس داده‌های آموزشی بسیار بیشتری ساخته شده است و در نهایت قادر است هنگام پاسخگویی، بیش از 1 تریلیون پارامتر را در نظر بگیرد. GPT-4 همچنین به مدت شش ماه بیشتر از GPT-3.5 از طریق بازخورد انسان و هوش مصنوعی آموزش داده شد، بنابراین اصلاحات و پیشنهادات بسیار بیشتری در مورد نحوه بهبود آن دریافت کرده است.

GPT-4 همچنین با داده‌های جدیدتری آموزش دیده است. در حالی که GPT 3.5 به اطلاعات قبل از ژوئن 2021 محدود بود، GPT-4 روی داده‌هایی تا سپتامبر 2021 با برخی اطلاعات منتخب از فراتر از آن تاریخ آموزش دیده بود، که باعث می‌شود پاسخ‌های آن کمی به‌روزتر باشد.

همه این موارد به GPT-4 توانایی بسیار بیشتری برای ایجاد پاسخ‌های ظریف می‌دهد که هم دقیق‌تر هستند این بدان معناست که نباید به اندازه گذشته اطلاعات را جعل کند و راحت‌تر اعلام کند که پاسخی برای چیزی نمی‌داند.

بیشتر بخوانید  تفاوت بین ChatGPT(چت جی پی تی) و Google Bard(گوگل بارد)

GPT-4 همچنین دارای حفاظت‌های جدید زیادی است که OpenAI برای کاهش احتمال ارائه پاسخ‌هایی که می‌توان آن‌ها را مضر یا غیرقانونی در نظر گرفت، اعمال کرده است. OpenAI ادعا می کند که GPT-4 «۸۲ درصد کمتر به درخواست‌های محتوای غیرمجاز پاسخ می‌دهد». هنوز راه‌هایی برای «فرار از زندان» چت‌بات GPT وجود دارد، اما این چت‌بات در رد کردن آن‌ها بسیار بهتر عمل می‌کند.

OpenAI همچنین گام‌های بزرگی برای بهبود سنتز اطلاعاتی با GPT-4 برداشته است. این امر باعث می شود تا درک سوالات با عوامل متعدد برای بررسی، توانمندتر شود. شما می توانید از آن بخواهید که از زوایای مختلف به یک موضوع نزدیک شود، یا چندین منبع اطلاعاتی را برای ایجاد پاسخ خود در نظر بگیرد. این را همچنین می توان در تلاش های خلاقانه GPT-4 مشاهده کرد، جایی که درخواست از آن برای تولید یک داستان اصلی، منجر به خلق چیزی بسیار باورپذیرتر و منسجم تر خواهد شد. GPT-3.5 تمایل دارد که مسیر داستان را در نیمه راه رها کند، یا برای شخصیت ها پیشنهادات بی معنی ارائه دهد که از نظر فیزیکی یا به لحاظ داستانی غیرممکن باشد.

پنجره بهبود یافته متن (context window) GPT-4، ویژگی برجسته دیگری است که به طور چشمگیری متمایز است. اکنون می تواند اطلاعات بیشتری را از چت های شما حفظ کند، به این ترتیب به آن اجازه می دهد تا پاسخ ها را بر اساس مکالمه شما بیشتر بهبود بخشد. این برای GPT-4 حدود 25000 کلمه متن را در بر می گیرد، در حالی که GPT-3.5 به تنها 3000 کلمه محدود است.

با این حال، این درک اضافی و پنجره متن بزرگتر به این معنی است که GPT-4 در پاسخ‌هایش به سرعت GPT-3.5 نیست. GPT-3.5 به طور معمول کل پاسخ خود را ظرف چند ثانیه ارائه می دهد، در حالی که GPT-4 یک دقیقه یا بیشتر طول می کشد تا پاسخ های بزرگتر را بنویسد.

برنامه‌نویسی پیشرفته

یکی از جالب ترین ویژگی های GPT-3.5 توانایی آن در نوشتن کد است. با این حال، در تکرار و بهبود آن عالی نبود، و برنامه نویسانی که سعی می کردند از چت‌بات GPT و سایر ابزارهای هوش مصنوعی برای صرفه جویی در وقت استفاده کنند، اغلب اوقات برای رفع اشکال کد زمان بیشتری نسبت به نوشتن خود کد صرف می کردند. از سوی دیگر، GPT-4 در درک اولیه نوع کدی که می خواهید و همچنین در بهبود آن بسیار برتر است.

GPT-4 می تواند درخواست هایی مانند «عملکرد را بهبود بخش» یا «این کد خطای X را به من می دهد، می توانید آن را برطرف کنید؟» را بپذیرد. GPT-3.5 این سوالات را به طور کامل درک نمی کرد، اما GPT-4 می تواند آنها را درک کند و به طور موثر روی آنها عمل کند و به آن امکان می دهد پاسخ های خود را در تلاش های بعدی بهبود بخشد. توانایی دادن وظایف اولیه به آن فراتر از هدف اصلی، پیشرفت چشمگیری برای GPT-4 است.

درک متن، تصویر و درخواست‌های صوتی

GPT-3.5 عمدتا یک ابزار متنی است، در حالی که GPT-4 قادر به درک تصاویر و درخواست های صوتی است. اگر شما یک عکس برای آن ارسال کنید، می تواند محتویات آن را توصیف کند، زمینه موجود در آن را درک کند و بر اساس آن پیشنهاداتی ارائه دهد. این امر منجر شده است که برخی افراد از GPT-4 برای ایجاد ایده های پخت غذا بر اساس تصاویر  مواد غذایی موجود در یخچال خود استفاده کنند. در موارد دیگر، GPT-4 برای کدنویسی یک وب سایت بر اساس یک طرح اولیه سریع استفاده شده است.

برخی از افراد حتی شروع به ترکیب GPT-4 با سایر هوش مصنوعی مانند Midjourney کرده اند تا هنر هوش مصنوعی کاملاً جدیدی را بر اساس دستورات ابداعی خود GPT-4 ایجاد کنند.

 

 

به این پست امتیاز بدید

https://www.digitaltrends.com/computing/gpt-4-vs-gpt-35/

نظرات در مورد : GPT-4 در مقابل GPT-3.5: چقدر تفاوت دارند؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *