آنتی ویروس پادویش

7 راه برای تشخیص اینکه آیا تلفن شما شنود می شود یا خیر

7 راه برای تشخیص اینکه آیا تلفن شما شنود می شود یا خیر

حتما از خطرات شنود تلفن همراه خود و این که چه عواقبی می تواند داشته باشد. اگر شما هم مشکوک هستید که ممکن است کسی به تماس های شما گوش دهد؟ در اینجا کاری است که می توانید انجام دهید تا متوجه شوید که آیا تلفن شما شنود می شود یا خیر. ضروری است که از شاخص های شنود تلفن آگاه باشیم و از خود در برابر این تهدید احتمالی محافظت کنیم. در مقاله، ما این شاخص‌ها را رفع ابهام می‌کنیم تا به شما کمک کنیم از چنین مزاحمت هایی جلوگیری  کنید. شروع کنیم.

  1. خالی شدن غیرمعمول باتری

اگر باتری شما سریعتر از حد معمول تمام می شود یا در حین استفاده به طور غیرعادی گرم می شود، ممکن است تلفن شما مخفیانه یک نرم افزار شنود را در پس زمینه اجرا کند. در چنین شرایطی، میزان مصرف باتری گوشی خود را بررسی کنید. این به شما کمک می‌کند بفهمید کدام برنامه‌ها عمر باتری بیشتری دارند.

شما می توانید اطلاعات دقیقی در مورد آن در منوی تنظیمات گوشی خود بیابید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

آیفون

مرحله 1: به تنظیمات بروید.

مرحله ۲: به پایین اسکرول کنید و روی Battery ضربه بزنید.

مرحله 3: اکنون به پایین بروید تا میزان مصرف باتری برنامه های نصب شده را ببینید.

7 راه برای تشخیص اینکه آیا تلفن شما شنود می شود یا خیر

7 راه برای تشخیص اینکه آیا تلفن شما شنود می شود یا خیر

اندروید

مرحله 1: به تنظیمات بروید.

مرحله 2: گزینه Battery را از منو انتخاب کنید.

مرحله 3: در اینجا، می توانید همه برنامه ها و میزان مصرف باتری مربوطه آنها را بررسی کنید.

مصرف باتری خود را برای چند روز زیر نظر داشته باشید، و به زودی متوجه خواهید شد که آیا باتری گوشی شما بی جهت شارژ می کند یا خیر. اگر برنامه عجیبی پیدا کردید، فوراً آن را حذف کنید و دستگاه‌های Android یا iOS خود را به حالت کارخانه بازنشانی کنید.

  1. سر و صدای عجیب پس زمینه

صداهای عجیب پس زمینه در حین تماس می تواند نشانه دیگری از شنود تلفن شما باشد. هنگام تماس ممکن است صدای اکو و کلیک بشنوید. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، مکان را تغییر دهید یا با تماس‌گیرندگان مختلف تست کنید.

7 راه برای تشخیص اینکه آیا تلفن شما شنود می شود یا خیر

برخی از برنامه ها صداهای با فرکانس پایین ساطع شده از دستگاه شنود را تشخیص می دهند. یک ردیاب صدای فرکانس پایین (صدا سنج و ردیاب نویز برای اندروید و دسیبل ایکس برای iOS) را روی گوشی هوشمند دیگری نصب کنید و بررسی کنید که آیا برنامه چندین بار در یک دقیقه صداها را تشخیص می دهد یا خیر. اگر این کار را انجام دهد، احتمال اینکه تلفن شما ردیابی شود، وجود دارد.

توجه داشته باشید که این صداها همچنین می تواند ناشی از اختلالات شبکه یا هر مشکل سخت افزاری تلفن شما باشد.

  1. افزایش استفاده از داده

مشکوک است که هر یک از ما مصرف داده را ردیابی کنیم، اما می تواند به شناسایی نرم افزارهای جاسوسی نصب شده در تلفن شما کمک کند. در سناریوهایی مانند شنود، مصرف داده به شدت افزایش می یابد. در حالی که تشخیص مصرف داده در Wi-Fi ممکن است آسان نباشد، همیشه می‌توانید مصرف داده تلفن همراه را کنترل کنید.

در اینجا چگونه است:

برای دستگاه های iOS

مرحله 1: به تنظیمات بروید.

مرحله 2: روی Cellular ضربه بزنید.

مرحله 3: اکنون، برای جزئیات استفاده از داده خاص برنامه به پایین بروید.

7 راه برای تشخیص اینکه آیا تلفن شما شنود می شود یا خیر

7 راه برای تشخیص اینکه آیا تلفن شما شنود می شود یا خیر

اندروید

مرحله 1: تنظیمات را باز کنید.

مرحله 2: روی Network & Internet یا Connections ضربه بزنید.

مرحله 3: ا Data usage را انتخاب کنید.

7 راه برای تشخیص اینکه آیا تلفن شما شنود می شود یا خیر

7 راه برای تشخیص اینکه آیا تلفن شما شنود می شود یا خیر

برنامه‌های جاسوسی مخرب داده‌ها را از تلفن شما جمع‌آوری می‌کنند و آنها را به هکرها منتقل می‌کنند. این فرآیند به حجم مناسبی از داده نیاز دارد. بنابراین، ردیابی مصرف داده شما ممکن است به تشخیص شنود به تلفن کمک کند.

  1. مسائل مربوط به عملکرد عمومی

نرم افزارهای جاسوسی مستقیماً بر عملکرد تلفن شما تأثیر می گذارد. بنابراین، حتی اگر برنامه‌های زیادی در پس‌زمینه اجرا نشوند، متوجه سکسکه‌ها و تاخیرهای مداوم خواهید شد. تلفن حتی با انجام کارهای سخت‌تر شروع به داغ شدن غیرعادی می‌کند.

همچنین ممکن است با تاخیر در راه اندازی و خاموش شدن مواجه شوید. این ممکن است ناشی از تلاش نرم‌افزار شنود به تلفن باشد که حتی هنگام خاموش کردن دستگاه شما فعال بماند.

برای رفع این مشکل، می‌توانید بررسی کنید کدام برنامه‌ها حداکثر قدرت را دارند تا مشخص شود آیا یک برنامه مخرب این مشکلات را ایجاد می‌کند یا خیر.

بیشتر بخوانید  چگونه چت واتساپ را از آیفون به سامسونگ منتقل کنیم

اندروید

مرحله 1: تنظیمات را باز کنید.

مرحله ۲: به برنامه‌ها یا « Battery and device care » بروید. اکنون لیست برنامه در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

مرحله 3: در اینجا، برنامه مورد نظر را انتخاب کنید تا میزان استفاده از رم آن را بررسی کنید.

7 راه برای تشخیص اینکه آیا تلفن شما شنود می شود یا خیر

7 راه برای تشخیص اینکه آیا تلفن شما شنود می شود یا خیر

iOS

متأسفانه، آیفون‌ها عملکردی را برای بررسی میزان مصرف رم ارائه نمی‌دهند. بنابراین، شما باید یک برنامه شخص ثالث مانند CPU-X را نصب کنید، اما حتی آن نیز استفاده از RAM را از نظر برنامه ارائه نمی کند. شما فقط می توانید ظرفیت کل RAM، RAM فعال و RAM غیر فعال را بررسی کنید. بنابراین، این باید یک ایده سطحی ارائه دهد.

  1. بررسی کنید که آیا دوربین یا میکروفون شما به طور تصادفی روشن می‌شود

اگر متوجه شدید دوربین، جی‌پی‌اس یا میکروفون به‌طور تصادفی بدون باز کردن برنامه‌هایی که از آن استفاده می‌کنند روشن می‌شوند، ممکن است تلفن شما مورد حمله قرار گیرد. احتمالاً شخصی به مکالمات شما گوش می دهد و احتمالاً شما را نیز تماشا می کند. خوشبختانه، تلفن های هوشمند امروزی این قابلیت را دارند تا بررسی کنند که آیا این سنسورها فعال هستند یا خیر.

7 راه برای تشخیص اینکه آیا تلفن شما شنود می شود یا خیر

7 راه برای تشخیص اینکه آیا تلفن شما شنود می شود یا خیر

این را می توانید هم در اندروید و هم در iOS بررسی کنید. در اینجا نحوه

در iOS: یک نقطه سبز در سمت چپ بالای صفحه نشان می دهد که دوربین به طور فعال ضبط می کند، یک نقطه نارنجی نشان می دهد که میکروفون فعال است، در حالی که یک فلش مکان آبی نشان می دهد که به مکان در حال دسترسی است.

در اندروید 12 یا جدیدتر: می‌توانید با دوربین، میکروفون یا مکان در بالا سمت راست، به دنبال نماد سبز رنگ (مشابه تصویر در تصویر) بگردید.

در اندروید 11 یا بالاتر: از آنجایی که هیچ ویژگی بومی برای مشاهده فعال بودن دوربین و میکروفون وجود ندارد، می‌توانید برنامه Access Dots را برای عملکردهای مشابه دانلود کنید.

  1. از کدهای USSD برای پیدا کردن اینکه آیا تلفن شما شنود شده است استفاده کنید

این امکان وجود دارد که تماس‌های شما در حال فوروارد شدن باشد، و شما هیچ ایده‌ای در مورد آن ندارید. خوشبختانه، تشخیص اینکه آیا کسی تماس‌های شما را زیر سوال می‌برد، آسان است. در اینجا نحوه انجام آن آمده است.

توجه: این روش فقط برای گوشی های اندرویدی کار می کند.

مرحله 1: در دستگاه اندروید خود، *#21*، *#67# یا *#62# را شماره گیری کنید.

توجه: همه این اعداد عملکرد مشابهی دارند، اما برای دستگاه های مختلف اعمال می شوند. می توانید آنها را امتحان کنید و ببینید کدام یک برای شما کار می کند.

مرحله 2: دکمه تماس را فشار دهید.

7 راه برای تشخیص اینکه آیا تلفن شما شنود می شود یا خیر

7 راه برای تشخیص اینکه آیا تلفن شما شنود می شود یا خیر

پس از زدن دکمه تماس، یک پاپ آپ ظاهر می شود

تماس‌های صوتی، داده‌ها، پیامک‌ها، بسته‌ها، PAD و موارد دیگر را فهرست می‌کند. اگر این گزینه‌ها می‌گویند «ارسال نشده است» در امان هستید. با این حال، اگر خلاف آن گفته شود، تلفن شما شنود می شود.

ناراحت نباش می توانید این مشکل را با شماره گیری #002# در صفحه شماره گیری خود برطرف کنید. اگر «پاک کردن موفقیت آمیز بود» را در صفحه نمایش خود مشاهده کردید، با موفقیت از حمله فرار کرده اید.

  1. تبلیغات و برنامه های ناخواسته

اگر ابزارهای تبلیغاتی مزاحم (نوعی بدافزار) روی گوشی شما نصب شده باشد، ممکن است با پنجره های بازشوی تبلیغات در مکان های عجیب و غریب در رابط کاربری مواجه شوید. این تبلیغات اغلب ظاهر می شوند و نشان دهنده جستجوهای اخیر وب شما نیستند. مراقب چنین تبلیغاتی باشید، زیرا ممکن است نشان دهنده شنود به تلفن باشند.

بررسی مداوم لیست برنامه های خود نیز به شما کمک می کند، زیرا برنامه های ناخواسته ممکن است در پس زمینه کار کنند. این برنامه‌ها ممکن است سعی کنند به مکان، دوربین و میکروفون دسترسی پیدا کنند. مراقب باشید و فوراً چنین درخواست هایی را از برنامه های ناآشنا رد کنید.

سوالات متداول در مورد شنود تلفن

  1. اگر تلفن من شنود شود چه اقداماتی باید انجام داد؟

آرام بمانید، شواهد جمع آوری کنید، امنیت تلفن خود را به روز کنید، رمزهای عبور را تغییر دهید و بازنشانی کارخانه را در نظر بگیرید. همچنین در صورت لزوم می توانید با کارشناسان امنیت سایبری تماس بگیرید.

 

  1. آیا نرم افزار خاصی برای تشخیص شنود گوشی وجود دارد؟

برنامه هایی برای تشخیص ضربه زدن به تلفن وجود دارد. برای اندروید، می‌توانید WireTap Detection را دانلود کنید، در حالی که برای iOS، می‌توانید DontSpy 2 را دریافت کنید.

 

  1. در صورت شنود گوشی من، یک برنامه آنتی ویروس کمکی می کند؟

در حالی که نرم افزارهای آنتی ویروس و امنیتی می توانند به طور موثری از گوشی شما در برابر بدافزارها و جاسوس افزارهای شناخته شده محافظت کنند، ممکن است همه اشکال برنامه های کاربردی نرم افزارهای جاسوسی یا شنود پیچیده تلفن را شناسایی نکنند.

سخن پایانی

آگاهی از نشانه های شنود تلفن و انجام اقدامات پیشگیرانه می تواند حریم خصوصی دیجیتال شما را به میزان قابل توجهی تقویت کند. علاوه بر این، می توانید از آنتی ویروس استفاده کنید، تلفن هوشمند و رمزهای عبور خود را به طور مرتب به روز کنید تا از شنود تلفن محافظت کنید.

منبع

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات در مورد : 7 راه برای تشخیص اینکه آیا تلفن شما شنود می شود یا خیر

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *