آنتی ویروس پادویش

12 روش ساده برای سرعت بخشیدن به ویندوز 10

با ادامه سرعت سخت افزار رایانه ، نرم افزار نیز همین کار را می کند و ویندوز 10 نیز از این قاعده مستثنی نیست. این امر خصوصاً در مورد زمان راه اندازی بیشتر صدق می کند: اگر از ویندوز 7 یا نسخه های بالاتر آن را ارتقا دهید ، از سرعت آماده بودن دستگاه برای عمل به طور شگفت انگیزی متعجب خواهید شد. فاکتورهای عملکردی دیگری وجود دارد که باید بعد از بیدار شدن از بدن شما در نظر گرفته شود. حتی جدیدترین و درخشان ترین نسخه ویندوز نیز از کاهش سرعت در امان نیست.

مشکلی که در بسیاری از داستان های سرعت ویندوز وجود دارد این است که آنها به شما می گویند برخی از ویژگی های سرگرم کننده سیستم عامل مانند انیمیشن های تصویری را خاموش کنید. بسیاری از نکات ما راه هایی را برای شما نشان می دهد که می توانید سیستم ویندوز 10 خود را بدون به خطر انداختن ظاهر و عملکرد آن سرعت دهید. بیشتر آنها نیز رایگان هستند ، اما برخی از آنها شامل صرف کمی پول برای خرید نرم افزار یا سخت افزار می شوند. برای افرادی که دارای ماشین های کم مصرف و قدیمی هستند که می خواهند افزایش سرعت داشته باشند اما به چیزهای اضافی اهمیت نمی دهند ، چند نکته در مورد پایان دادن به افزایش عملکرد سیستم به ازای چشم پوشی بصری است.

توجه داشته باشید که باید مراقب موارد “سرعت کامپیوتر خود باشید!” باشید. تبلیغات برای پاک کننده های رجیستری ، که اغلب منجر به بدافزار می شود. مایکروسافت به طور قطعی از استفاده از پاک کننده های رجیستری برای ویندوز 10 پشتیبانی نمی کند.

چیزی که توصیه می شود این است که نسخه سیستم عامل خود را به روز نگه دارید. این ممکن است خیلی واضح به نظر برسد که بعنوان یک مرحله جداگانه در زیر گنجانده شود. به صورت دوره ای به قسمت Windows Update برنامه تنظیمات بروید تا ببینید آیا به روزرسانی های امنیتی و قابلیت اطمینان وجود دارد که باید نصب کنید. کامپیوتر شما ممکن است بعد از یکی از اینها سریعتر کار کند ، زیرا همچنین می تواند شامل به روزرسانی درایور سخت افزار باشد. این کار را انجام دهید حتی اگر هنوز نمی خواهید یک ویژگی بزرگ به روزرسانی شود، می توانید در همان بخش تنظیمات ، آن به روزرسانی های مهم را به تأخیر بیندازید.

1. برنامه Tune-Up را اجرا کنید

جفری ویلسون از PCMag با دقت تمام بهترین برنامه های شخص ثالث تسریع و پاکسازی سیستم عامل برای ویندوز 10 را ارزیابی کرده است. او دریافت که اکثر آنها در واقع عملکرد رایانه را افزایش می دهند ، حتی اگر فقط یک افزایش عملکرد متوسط باشد. البته ، بارگیری های مخرب زیادی در اینجا وجود دارد که ادعا می کنند سرعت کامپیوتر شما را افزایش می دهد ، بنابراین حتماً با لیست محصولات آزمایش شده ویلسون همراه باشید. Iolo System Mechanic در تست های خود بهترین نتیجه را می دهد ، اما دیگران به دنبال طیف وسیعی از ویژگی ها و امتیازات هستند.

2. Crapware را حذف نصب کنید

اگرچه اوضاع رو به بهبود است ، اما نرم افزارهای پیش نصب غیرضروری نصب شده توسط سازندگان رایانه همچنان در برخی از رایانه های جدید مسئله ساز هستند. چند سال پیش ، در یک رایانه شخصی Lenovo که آزمایش کردیم ، تقریباً 20 برنامه به اصطلاح کمکی نصب شده بود ، و این برنامه ها گاهی اوقات و ناخواسته ظاهر می شوند و کارهایی را که ما در رایانه انجام می دهیم قطع می کنند. اخیراً ، تعداد نرم افزارهای غیرضروری از پیش نصب شده کاهش یافته است. یک لپ تاپ جدید HP فقط 9 مورد از این برنامه ها را شامل می شود ، در حالی که مدل اخیر ایسوس تنها 5 برنامه را داشت. حتی مایکروسافت در این بازی بی تقصیر نیست ، از جمله چند بازی از King و شاید برخی از نرم افزارهای واقعیت ترکیبی که ممکن است به آن علاقه نداشته باشید.

به راحتی می توانید بر روی هر کاشی برنامه ناخواسته در Start کلیک راست کرده و حذف نصب را انتخاب کنید. با این کار بلافاصله برنامه حذف نصب می شود. همچنین می توانید بر روی دکمه شروع آرم ویندوز کلیک راست کرده و گزینه برتر Programs and Features را انتخاب کنید. یا فقط در کادر جستجوی Cortana کنار دکمه Start برنامه ها را تایپ کنید.

معمولاً می توانید با مرتب سازی لیست برنامه های نصب شده روی نام سازنده رایانه شخصی خود ، مقصر را پیدا کنید. گزینه های خوب دیگر این است که بر اساس اخیر مرتب شوید تا ببینید آیا برنامه هایی وجود دارد که از نصب آنها اطلاع نداشته باشید. یا توسط Size ، برای خلاص شدن از شر وسایل بسیار بزرگی که نیازی به آنها ندارید. وقتی برنامه های ناخواسته ای را که نمی خواهید پیدا کردید ، به سادگی آنها را انتخاب کرده و روی حذف نصب کلیک کنید. متأسفانه ، شما فقط می توانید هر بار یک بار آن را حذف کنید ، بنابراین اگر یک دسته از ظروف سائیدگی دارید ، نیم ساعت یا بیشتر برای این پروژه اختصاص دهید. فراموش نکنید که هاکت را به برنامه هایی که خودتان نصب کرده اید اما دیگر نمی خواهید ببرید و برای نرم افزاری که نمی خواهید در کنار نرم افزاری که می خواهید نصب شده است.

به خاطر داشته باشید ، با ویندوز 10 دو نوع برنامه وجود دارد ، برنامه های دسکتاپ سنتی و برنامه های مدرن فروشگاه Windows. هر دو نوع را در صفحه برنامه ها و ویژگی های برنامه تنظیمات مدرن مشاهده خواهید کرد. اما برای برنامه های غیر Store ،Control Panel باز می شود، جایی که می توانید برنامه های دسک تاپ خوب قدیمی را حذف نصب کنید. در هر دو حالت، می توانید براساس اندازه ، تاریخ نصب یا نام مرتب سازی یا برنامه خاصی را جستجو کنید.

3. فرآیندهای راه اندازی را محدود کنید

همانطور که در آخرین ورودی ذکر شد ، بسیاری از برنامه ها فرایندهای جانبی را نصب می کنند که هر بار که کامپیوتر شما را راه اندازی می کنند اجرا می شوند و برخی از آنها مواردی نیستند که شما به طور مداوم روی سیستم خود اجرا می کنید. در مقایسه با ویندوز 7 ، که در آن باید برنامه MSCONFIG را اجرا کنید ، ویندوز 10 (و ویندوز 8.x قبل از آن) راهی ساده تر برای محدود کردن آنچه در هنگام راه اندازی اجرا می شود – از مدیر وظیفه به روز شده.

ساده ترین راه برای فراخوانی مدیر وظیفه با فشار دادن Ctrl-Shift-Esc است. به تب Startup بروید و همه برنامه هایی را که در هنگام راه اندازی ویندوز بارگیری می شوند مشاهده خواهید کرد. در کادر گفتگو حتی یک ستون وجود دارد که تأثیر Startup را برای هر کدام نشان می دهد. ستون وضعیت نشان می دهد که آیا برنامه هنگام اجرا فعال است یا خیر. برای تغییر این وضعیت می توانید روی هر ورودی کلیک راست کنید. معمولاً دیدن مواردی که نمی خواهید اجرا کنید بسیار آسان است. به عنوان مثال ، اگر هرگز از iTunes استفاده نمی کنید ، احتمالاً نیازی به دائمی iTunesHelper ندارید.

 

4. دیسک خود را تمیز کنید

از فهرست شروع ، Disk Cleanup را تایپ کنید. این ابزار قابل اعتماد Disk Cleanup را پاک می کند که برای چندین نسل سیستم عامل بخشی از ویندوز بوده است. Disk Cleaning ناخواسته های ناخواسته ای مانند پرونده های موقت ، صفحات وب آفلاین و پرونده های نصب کننده را در رایانه شما پیدا می کند و پیشنهاد می کند همه آنها را به یک باره حذف کنید. حتی ممکن است دریابید که سطل آشغال شما در درزها برآمده است. این در حالی است که درایو شما تقریباً پر شده است اما به طور کلی تأثیر قابل توجهی در سرعت خواهد داشت.

اگر پیش فرض دیسک به طور منظم برنامه ریزی نشده است ، آن را در ابزار Optimize Drives تنظیم کنید ، که می توانید با تایپ کردن نام آن در جعبه جستجوی Cortana در کنار دکمه Start، آن را پیدا کنید. توجه داشته باشید که اگر دیسک اصلی شما SSD است ، دیگر نیازی به زحمت برای defragging ندارید ، زیرا در حال خواندن دیسک هیچ قسمت متحرکی وجود ندارد.

حتی یک روش جدیدتر برای حفظ استفاده از فضای ذخیره سازی ، فعال کردن گزینه Storage Sense است (تصویر بالا را ببینید). با حذف پرونده های موقتی و موارد سطل آشغال ، این امر به طور خودکار فضا را آزاد می کند. برای بررسی کامل نحوه استفاده از این ویژگی ، به نحوه آزادسازی فضای دیسک سخت در ویندوز 10 مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید  چگونه ویندوز 10 را با درایو USB ترمیم کنیم؟

5. افزودن حافظه رم بیشتر 

ویندوز 10 نسبت به نسخه های قبلی سیستم عامل ، حافظه را با کارایی بیشتری مدیریت می کند ، اما حافظه بیشتر همیشه می تواند عملکرد رایانه را تسریع کند. با این حال ، برای بسیاری از دستگاه های ویندوز امروزی ، مانند تبلت های Surface Pro ، افزودن RAM گزینه ای نیست. لپ تاپ های مخصوص بازی و مشاغل معمولاً هنوز اجازه به روزرسانی RAM را می دهند ، اما این امر نادرتر می شود. اولترابوک ها و کانورتیبل های جدید و باریک تر ، معمولاً ثابت هستند. اگر هنوز از برج دسک تاپ استفاده می کنید ، این مقاله می تواند نحوه افزودن RAM را به شما نشان دهد. وب سایت های سازندگان RAM بزرگتر (Crucial ، Kingston ، Corsair) همه محصولات یاب را ارائه می دهند که به شما نشان می دهد رایانه شما از کدام نوع RAM استفاده می کند و قیمت ها کاملاً مناسب است. شما می توانید 8 گیگابایت RAM با کارایی بالا DDR4 با حدود 60 دلار دریافت کنید.

اگر این هنوز هم خیلی زیاد است و رایانه شما بسیار قدیمی است ، به جای SSD دارای یک دیسک سخت است (به زیر مراجعه کنید) و RAM کمی دارد ، می توانید از ReadyBoost با یک درایو USB استفاده کنید. این داده ها را در حافظه ذخیره ساز قابل حمل ذخیره می کند تا دسترسی به حافظه را سرعت ببخشد که در صورت چرخش یک هارد دیسک کندتر خواهد بود. فقط به ورودی File Explorer کلید USB بروید ، کلیک راست کنید تا Properties باز شود و برای شروع به تب ReadyBoost بروید. برای اکثر سیستم های به روز ، این ویژگی در دسترس نخواهد بود و هیچ افزایشی در عملکرد ایجاد نمی کند.

 

6. یک SSD Startup Drive نصب کنید

راه اندازی ویندوز فایده ای ندارد ، اما بارگیری و استفاده از برنامه های طلبکارانه مانند Adobe Photoshop بسیار سریعتر با SSD اتفاق می افتد. برنامه های Windows Store حتی می توانند به راحتی از یک دیسک سخت چرخشی به یک SSD در صفحه برنامه ها و ویژگی های تنظیمات منتقل شوند.

برای سرعت بخشیدن به سیستم ، منطقی است که هارد دیسک راه اندازی داخلی خود را جایگزین کنید ، و اگر از لپ تاپ استفاده می کنید، این نیز می تواند یک گزینه باشد. اما یک SSD خارجی با اتصال USB 3.0 همچنین می تواند در برنامه هایی که فضای ذخیره سازی زیادی دارند باعث افزایش سرعت شود. برای راهنمایی در انتخاب اینکه کدام دستگاه را نصب کنید ، مقاله PCMag ، بهترین SSD ها را بررسی کنید.

 

7. ویروس ها و نرم افزارهای جاسوسی را بررسی کنید

برای این کار می توانید Windows Defender داخلی یا برنامه شخص ثالثی را اجرا کنید ، اما بهترین انتخاب شما در مورد برنامه های پاک سازی بدافزار ، Malwarebytes Anti-Malware ، گور امنیتی PCMag ، نیل روبنکن است – این برنامه رایگان است! اما فراموش نکنید که از محافظت مداوم ضد بدافزار نیز استفاده کنید. برخی از محصولات AV دارای ردپای کمتری در عملکرد سیستم نسبت به بقیه هستند و از نظر روبنکینگ ، سبک ترین آن ضد ویروس Webroot SecureAnywhere است. Rubenking همچنین به نرم افزار Bitdefender و Kaspersky’s AV گزینه های Editor 4.5 درجه دارای امتیاز را اعطا می کند. برای جزئیات کامل به گزارش کامل وی از بهترین نرم افزار آنتی ویروس مراجعه کنید.

 

8. برای بهینه سازی سرعت، تنظیمات روشنایی را به عملکرد بالا تغییر دهید

البته اگر می خواهید در مصرف برق صرفه جویی کنید ، این گزینه خوبی نیست ، اما می تواند سرعت محاسبات رایانه شما را افزایش دهد. به سیستم تنظیمات> گزینه Power> Power & sleep بروید و سپس روی پیوند تنظیمات برق اضافی کلیک کنید. از اینجا ، روی پیکان کشویی سمت راست کلیک کرده و “نمایش برنامه های اضافی” را انتخاب کرده و گزینه High Performance را انتخاب کنید.

9. عیب یاب ها را اجرا کنید

برنامه تنظیمات را باز کنید و عیب یابی را جستجو کنید. ویندوز نرم افزارهای عیب یابی را که باید اجرا کنید توصیه می کند و می توانید به صورت خودکار یا دستی آنها را اجرا کنید. برای اندازه گیری خوب ، سایر عیب یاب ها از جمله جستجو و نمایه سازی ، سخت افزار و دستگاه ها و برنامه های فروشگاه Windows را اجرا کنید. همچنین به سیستم کنترل پنل به سبک قدیمی بروید و به صفحه Security> Security and Maintenance (یا فقط در کادر جستجوی منوی Start تعمیر و نگهداری را تایپ کنید) بروید ، Maintenance را کلیک کنید و Start Maintenance را بزنید این به صورت خودکار در یک برنامه روزانه اتفاق می افتد (می توانید زمان اجرای آن را تغییر دهید – زمان من برای ساعت 2 بامداد تنظیم شده است) ، اما اگر کاهش سرعت را تجربه می کنید ، ارزش آزمایش را دارد.

اگر رایانه شما هنوز ناامیدانه خاموش است ، می توانید از گزینه تازه شروع برنامه Windows Security برنامه استفاده کنید ، اما به شما هشدار داده می شود که با انجام این کار ممکن است برخی از برنامه های نصب شده شما حذف شود ، اما پرونده های شخصی شما حفظ می شود.

10. تغییر ظاهر در گزینه های عملکرد

با وارد کردن تنظیمات ظاهر در کادر جستجوی منوی شروع ، می توانید به راحتی به این تنظیمات برسید. در کادر گفتگو ، می توانید از دکمه رادیو در بالا با برچسب تنظیم برای بهترین عملکرد استفاده کنید یا اینکه از لیست طولانی کادرهای زیر این گزینه ها ، کدام ویژگی های آب نبات را می توانید بدون آن زندگی کنید. اگر دکمه کلی بهترین عملکرد را انتخاب کنید ، تمام جلوه های بصری را از دست خواهید داد. به عنوان مثال ، محتویات پنجره ای را که با کشیدن حرکت می کنید مشاهده نخواهید کرد ، بلکه فقط یک مستطیل را نشان می دهد که لبه های پنجره را نشان می دهد. نگه داشتن جلوه هایی که از آن لذت می برید در گفتگو احتمالاً راه بهتری است. همچنین می توانید از برنامه تنظیمات جدید و جستجوی “نگهداری” یا “عملکرد” به این ابزار دسترسی پیدا کنید.

11. نمایه سازی جستجو را خاموش کنید

به خصوص برای رایانه های شخصی که از قدرت کمتری برخوردار هستند ، نمایه سازی جستجو می تواند منابع سیستم را از بین ببرد ، البته فقط به طور موقت. اگر زیاد جستجو کنید ، این مورد پسند شما نخواهد بود ، زیرا برخی از جستجوها کندتر انجام می شوند. برای خاموش کردن نمایه سازی ، پنجره صفحه کنترل گزینه های نمایه سازی را باز کنید (همچنین می توانید فهرست را در جعبه جستجوی دکمه شروع تایپ کنید تا گزینه های نمایه سازی در بالای لیست نتایج را ببینید). روی اصلاح کلیک کنید و علامت مکانهایی را که نمی خواهید فهرست بندی شوند بردارید. با انتخاب Advanced شما می توانید تصمیم بگیرید که کدام نوع پرونده ها باید فهرست شوند و نباید فهرست شوند.

اگر نمایه سازی جستجو را روشن بگذارید اما متوجه شوید که گاهی اوقات سرعت رایانه شما را کند می کند ، در صورت نیاز به سرعت اضافی می توانید روند آن را متوقف کنید. روی این رایانه در دسک تاپ راست کلیک کنید (یا رایانه را در کادر جستجو تایپ کنید) و گزینه Manage را انتخاب کنید. سپس ، روی Services and Applications دوبار کلیک کرده و Services را انتخاب کنید.

جستجوی ویندوز را پیدا کنید و روی آن دوبار کلیک کنید. از این گفتگوی Properties ، می توانید نوع Startup Manual یا Disabled را انتخاب کنید تا روند به طور پیش فرض خاموش باشد. نوع راه اندازی خودکار (تأخیر شروع) با توجه به کمک مایکروسافت “نسبت به نوع راه اندازی خودکار ترجیح داده می شود زیرا به کاهش تأثیر بر عملکرد کلی سیستم راه اندازی می شود.” این ممکن است به طور پیش فرض روشن شود.

گزینه نهایی این است که به پنل سمت راست بروید ، روی گزینه های بیشتر کلیک کنید و سپس Stop را کلیک کنید. همچنین می توانید دکمه توقف بالای قسمت مرکزی را بزنید. اگر می خواهید در سیستم خود جستجو کنید ، فراموش نکنید که باید در بعضی مواقع آن را دوباره روشن کنید.

12. نکات و اعلان ها را خاموش کنید

ممکن است عجیب باشد که یک مقاله راهنمایی به شما بگوید ویژگی نکات ویندوز 10 را خاموش کنید ، اما می تواند پردازشی را که ویندوز برای نمایش نکات مربوط به سیستم شما باید انجام دهد کاهش دهد. همین امر را می توان برای Notifications نیز بیان کرد. اگر ویندوز نیازی به ایجاد اعلان نداشته باشد ، محاسبات شما سریعتر پیش می رود. من بیش از 40 برنامه دارم که قادر به ارسال اعلان هستند. برای تغییر تنظیمات اعلان ، کافیست صفحه تنظیمات و اقدامات برنامه تنظیمات را باز کنید.

لیستی از برنامه های منفرد را مشاهده خواهید کرد که می توانند اعلان ها را ارسال کنند و می توانید علامت آنهایی را که نمی خواهید از آنها بشنوید بردارید. اگر تعداد زیادی از این موارد را نیز دارید ، لیست را مرور کنید و منابعی را پیدا خواهید کرد که نیازی به اطلاع رسانی از آنها نیست. صرفه جویی در حواس پرتی می تواند سرعت استفاده از رایانه شما را تسریع کند ، البته فقط از نظر درک سرعت محاسبات. یک راه آسان برای مکث اعلان ها ضربه زدن روی دکمه Focus Assist در Action Center است. همچنین بعداً امکان دوباره فعال کردن آنها آسان تر می‌شود.

منبع

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : 12 روش ساده برای سرعت بخشیدن به ویندوز 10

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *