آنتی ویروس پادویش

کوالکام مدل‌های هوش مصنوعی محاسباتی خود را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد

کوالکام مدل‌های هوش مصنوعی محاسباتی خود را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد

کوالکام را به جرات می توان یکی از توسعه دهندگان بزرگ چیپ موبایل دانست که هر سال نسل جدیدی از چیپ های خود را در قالب میان رده، پرچمدار و اقتصادی معرفی می کند.

کوالکام کل آرشیو مدل‌های هوش مصنوعی (AI) خود را که در هاب هوش مصنوعی خود قرار دارد، روز شنبه در دسترس توسعه‌دهندگان قرار داده است. با این حرکت، توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها می‌توانند قابلیت‌های هوش مصنوعی این مدل‌ها را در تجربیات اپلیکیشن خود دانلود و اجرا کنند یا اپلیکیشن‌های جدیدی را در کنار آن‌ها بسازند.

این شرکت تاکید کرد که تمام مدل‌های هوش مصنوعی برای دستگاه‌هایی بهینه‌سازی شده‌اند که از سیستم روی چیپست سری Snapdragon X Elite مجهز به هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کنند. قابل ذکر است که این شرکت در ماه آوریل سری چیپست های هوش مصنوعی را معرفی کرد. در پستی ایکس حساب رسمی کوالکام اعلام کرد شد مدل های محاسباتی روی هوش مصنوعی کوالکام را در دسترس همه توسعه دهندگان قرار داده است. قابل ذکر بوده که مدل های هوش مصنوعی از طریق هاب هوش مصنوعی این شرکت قابل دسترسی هستند.

وب سایت Qualcomm AI Hub 94 مدل محاسباتی را فهرست می کند که در قابلیت های مختلف تقسیم شده اند. مدل هایی برای تقویت صدا و تشخیص گفتار، تولید متن و تصویر و همچنین قابلیت های چندوجهی مانند طبقه بندی تصویر و تولید تصویر به متن وجود دارد. علاوه بر این، مدل‌های هوش مصنوعی مختلفی برای عملکردهای مختلف مرتبط با بینایی رایانه وجود دارد. اینها عبارتند از تخمین عمق، طبقه بندی تصویر، ویرایش تصویر، تشخیص اشیا، تخمین، تقسیم بندی معنایی و موارد دیگر. قابل ذکر است که بیشتر اینها مدل‌های AI منبع باز هستند که توسط کوالکام بهینه‌سازی شده‌اند تا به طور کارآمد بر روی پردازنده‌های سری Elite X اجرا شوند.

در حالی که هاب هوش مصنوعی تمام مدل‌های محاسباتی را که توسعه‌دهندگان می‌توانند دانلود و اجرا کنند فهرست می‌کند، مدل در GitHub و Hugging Face میزبانی می‌شوند. هاب هوش مصنوعی همچنین مقاله تحقیقاتی مدل و همچنین جزئیات اولیه مانند سایز مدل، تعداد پارامترها و سناریوهای قابل اجرا را به اشتراک می گذارد.

این وب سایت همچنین به زمان استنتاج، میزان استفاده از حافظه و لایه های NPU استفاده شده در حین اجرای مدل بر روی دستگاه های دارای چیپست Snapdragon X Elite اشاره می کند. همه مدل‌های هوش مصنوعی دارای مجوز AI Model Hub هستند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد با استفاده از آنها برنامه بسازند.

بیشتر بخوانید  کوالکام عملکرد iSIM را در اسنپدراگون 8 نسل 2 ادغام می کند

کوالکام به دنبال عمیق کردن فعالیت در هوش مصنوعی

اعتقاد بر این است که حرکت کوالکام با هدف ایجاد یک اکوسیستم اپلیکیشن مبتنی بر هوش مصنوعی است که بهترین عملکرد را در هنگام استفاده با پردازنده خود دارد. وجود این اکوسیستم می‌تواند برندهای لپ‌تاپ و رایانه‌های شخصی بیشتری را وادار کند تا چیپست‌های Snapdragon X Elite را برای رایانه‌های شخصی هوش مصنوعی خود به کار گیرند.

در دیگر خبرها کوالکام در تلاش بوده تا بزودی نسل جدید چیپ پرچمدار خود را معرفی کند. چیپی که به عنوان اسنپدراگون 8 نسل 4 شناخته شده و در نوع خود برجسته است.

کوالکام رسما اعلام کرده است که Snapdragon Summit 2024 آن از 24 تا 26 اکتبر در مائوئی، هاوایی برگزار می شود. Snapdragon Summit یک رویداد سالانه بوده که معمولاً به عنوان پلتفرمی برای رونمایی از نسل بعدی پردازنده موبایل پرچمدار این شرکت عمل می کند و امسال نیز نباید متفاوت باشد. مرکز توجه این رویداد پردازنده اسنپدراگون 8 نسل 4 خواهد بود.

چیپ توسط TSMC بر روی یک گره 3 نانومتری ساخته خواهد شد و دارای هسته های CPU سفارشی Oryon خواهد بود. برخلاف چیدمان 1 + 3 + 4 اسنپدراگون 8 نسل 3، ظاهراً تراشه دارای طراحی 2 + 6 بدون هسته های کارآمد خواهد بود. گفته می شود که دو هسته با کارایی بالا دارای حداکثر فرکانس 4 گیگاهرتز هستند و طبق گزارش ها بیش از 3000 امتیاز در تست های تک هسته ای و 10000 امتیاز در تست های چند هسته ای در Geekbench کسب می کنند.

علاوه بر این، انتظار می رود کوالکام از معماری GPU ارتقا یافته با حافظه کش و فناوری فشرده سازی حافظه بهبود یافته برای عملکرد بهتر استفاده کند. افشای اطلاعات نشان می دهد که اسنپدراگون 8 نسل 4 می تواند Genshin Impact را به مدت 45 دقیقه به آرامی اجرا کند و نرخ فریم ثابتی را حفظ کند. با توجه به اینکه عنوان بسیار سختی است، بسیار چشمگیر است.

منبع

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : کوالکام مدل‌های هوش مصنوعی محاسباتی خود را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *