کمبود خواب باعث تشدید دیابت نوع 2 می شود

دیابت نوع 2

عوامل زیادی در ابتلا به دیابت موثرند اما شاید برایتان جای تعجب داشته باشد که عادات خواب شما در ایجاد دیابت نوع 2 نقش داشته باشد.

متاسفانه افراد کم خوابی را نادیده می‌گیرند و بنا به دلایل مختلف بیدار مانده و از خواب و استراحت خود کم می کنند اما همین کم خوابی ها باعث ایجاد دیابت نوع دو می شود. زمانی که گلوکز موجود در خون بیش از حد افزایش یابد , علاوه بر دیابت احتمال ابتلا به بیماری های قلبی نیز وجود دارد.

بی خوابی باعث بهم خوردن هورمون ها و ایجاد بیماری می شود. کمبود خواب سطح انسولین را تغییر می دهد , ترشح هورمون های استرسی مانند کورتیزول نیز تحت این امر تغییر یافته و عملکرد آن ها نیز عوض می شود. از این رو گلوکز موجود در خون افزایش می یابد و دیابت نوع دو ایجاد می شود.

خواب عمیق در طول شب باعث کاهش حساسیت به انسولین شده و در کنترل قند خون موثر است. همچین خواب کم باعث افزایش اشتها شده و موجب مصرف غذا های جرب و مر کربوهیدرات می شود. خوردن این غذا ها باعث اضافه وزن شده و سطح انسولین را در خون بالا می برد. در این حالت احساس خستگی بر شما غلبه کرده و دیگر نمی توانید روی کار های خود تمرکز کنید.

اگر درچار کمبود خواب هستید بهتر است طی برنامه ای در دو روز حداقل 10 ساعت استراحت کنید تا به حالت سابق باز گردید و تنظیمات بدن شما به حالت عادی بر می گردد.

 

در ادامه با زوم تک همراه باشید…

به این پست امتیاز بدید

بیشتر بخوانید  ثبت پتنت بررسی میزان قند خون با استفاده از اپل واچ

نظرات در مورد : کمبود خواب باعث تشدید دیابت نوع 2 می شود

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *