کارت گرافیک انویدیا RTX 5090 اواخر 2024 معرفی می شود

کارت گرافیک انویدیا RTX 5090 اواخر 2024 معرفی می شود

شرکت انویدیا در حال توسعه نسل جدید چیپ های گرافیکی خود است و از جمله باید به گرافیک انویدیا RTX 5090 پرچمدار اشاره نمود. گرافیکی که اواخر امسال از راه می رسد.

گیمرهایی که با نفس بند آمده منتظر کارت‌های انویدیا RTX 5080 و RTX 5090 هستند، ممکن است منتظر چیزی باشند. طبق گزارش اخیر، شرکای هیئت مدیره NVIDIA انتظار دارند GPU های آینده در سه ماهه چهارم سال 2024 راه اندازی شوند. این خبر از طریق گزارش Money UDN (از طریق Videocardz) منتشر می‌شود. این بدان معناست که شرکای هیئت مدیره مسئول تولید و ارسال GPUها انتظار دارند که در سه ماهه چهارم سال 2024 راه اندازی شود.

علاوه بر این، سازندگان برد همچنین انتظار دارند که شاهد افزایش حجم محموله و میانگین قیمت فروش GPU ها باشند. این به چنین واقعیتی مربوط می شود که ارتقای شایعه شده سری 50 بسیار قابل توجه است. با این حال، به همین جا ختم نمی شود. Kopite7kimi، یک منبع داخلی و افشاکننده مشهور انویدیا ادعاهای عرضه سری 50 را در یک پست X تأیید کرد.

هنگامی که یک کاربر X از او پرسید که آیا پردازنده گرافیکی سری 50 آینده در سال جاری عرضه خواهد شد یا خیر، او همان را تأیید کرد. در اوایل سال جاری، این شرکت به‌روزرسانی میان نسلی را برای کارت‌های 4070، 4080 و 4070 Ti خود تحت سری انویدیا Super راه‌اندازی کرد. در حالی که 4070 و 4080 Super حافظه پردازنده گرافیکی خود را حفظ کردند، 4070 Ti Super شاهد 16 گیگابایت VRAM بود.

طبق شایعات، پردازنده‌های گرافیکی سری RTX 50 توسط انویدیا بر روی معماری Blackwell اجرا می‌شوند. این کارت ها برای پردازش هوش مصنوعی طراحی شده اند که حاوی 208 میلیارد ترانزیستور است. علاوه بر این، پردازنده گرافیکی مبتنی بر معماری حافظه GDDR7 با سرعت 32 گیگابیت بر ثانیه خواهد بود. علاوه بر این، سری آینده شایعه شده است که دارای پنج نسخه است.

در دیگر خبرها بر اساس گزارش رویترز، AMD و NVIDIA در حال طراحی پردازنده های مبتنی بر Arm برای رایانه های شخصی ویندوزی هستند. این امر می تواند به میزان قابل توجهی فروش پایین رایانه های ویندوزی مبتنی بر Arm را افزایش دهد و در عین حال سهم بازار کوالکام را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید  انویدیا و ساخت هفتمین ابررایانه سریع جهان در طی یک ماه

کوالکام چندین سال است که تنها ارائه‌دهنده پردازنده‌های رایانه‌های شخصی ویندوز مبتنی بر Arm است، اما قرارداد آن با مایکروسافت قرار است در سال 2024 به پایان برسد. تراشه‌های AMD و NVIDIA می‌توانند در سال 2025 در دسترس باشند و به مایکروسافت گزینه‌های بیشتری برای دستگاه‌هایش می‌دهند. طبق گزارش‌ها، مایکروسافت AMD و NVIDIA را تشویق می‌کند تا «ویژگی‌های پیشرفته هوش مصنوعی» را در تراشه‌های خود بگنجانند، که نشان می‌دهد آنها می‌توانند برای حرفه‌ای‌های خلاق و سایر کاربرانی که به برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی متکی هستند، مناسب باشند.

مایکروسافت همچنین اخیراً Windows Copilot، نرم‌افزار تقویت‌شده هوش مصنوعی خود را معرفی کرده است که در نظر دارد به بخش مهمی از استفاده از ویندوز تبدیل شود. بنابراین، این شرکت بر ویژگی‌های هوش مصنوعی در سیلیکون تأکید می‌کند. همچنین می‌توانیم انتظار داشته باشیم که برخی از ویژگی‌های متمرکز بر بازی، مانند سخت‌افزار گرافیکی قدرتمند و فناوری ارتقاء تصویر را ببینیم.

پردازنده‌های PC مبتنی بر بازو معمولاً عمر باتری بسیار بهتری نسبت به تراشه‌های مبتنی بر x64 اینتل و AMD ارائه می‌کنند. این به لپ‌تاپ‌هایی با استقامت طولانی‌تر یا طرح‌های نازک‌تر و سبک‌تر اجازه می‌دهد. به عنوان مثال، تراشه‌های رایانه‌های شخصی کوالکام به دلیل عمر باتری طولانی و گزینه‌های اتصال مورد ستایش قرار گرفته‌اند، اما به دلیل عملکرد کم مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. ورود AMD و NVIDIA به بازار گزارش شده می تواند کوالکام را برای بهبود عملکرد خود تحت فشار بگذارد.

مشخص نیست دقیقا چه زمانی تراشه‌های ویندوز مبتنی بر Arm مبتنی بر AMD و NVIDIA عرضه می‌شوند، اما رویترز گزارش می‌دهد که این اتفاق ممکن است در اوایل سال 2025 رخ دهد.

منبع

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : کارت گرافیک انویدیا RTX 5090 اواخر 2024 معرفی می شود

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *