آنتی ویروس پادویش

کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت خودرو

کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت خودرو

به گزارش امداد خودرو شبانه روزی کرج، در چند سال اخیر هوش مصنوعی سر و صدای زیادی به پا کرده است. در بیشتر حوزه‌ها و صنعت‌ها ردپای این موضوع نمایان است. صنعت خودرو نیز یکی از صنایعی است که هوش مصنوعی قطعاً در بخش‌های مختلف آن کاربرد دارد.

کاربرد‌های هوش مصنوعی در صنعت خودرو

صنعت خودرو از صنایعی است که بخش‌های بسیار زیادی دارد. این بخش‌ها از تولید بدنه تا تولید موتور و حتی انجام تعمیرات خودرو خود دارای موضوعات و چالش‌هایی‌اند که هوش مصنوعی می‌تواند در آن‌ها تحول ویژه‌ای را به وجود بیاورد.

طراحی ظاهری خودرو

ظاهر خودرو همانند قدرت موتور و دیگر بخش‌ها یکی از موارد بسیار مهم است. قطعاً یک خودرو را مشاهده کرده‌اید و بدون توجه به قدرت موتور یا دیگر موارد تنها از نظر ظاهر نسبت به خوب بودن یا نبودن آن اظهار نظر کرده‌اید.

انسان‌های بسیار زیادی وجود دارند که‌ایده‌های قوی و بسیار خوبی را برای طراحی ظاهر یک خودرو ارائه می‌دهند. اما هوش مصنوعی می‌تواند یک طرح زیبا را با در نظر گرفتن مباحث فنی که برای یک خودرو نیاز است ارائه دهد، تا این طرح علاوه بر قابل اجرا بودن از نظر فنی هم باعث مشکلی در تولید خودروی مورد نظر نشود.

البته باید به این نکته توجه داشت شاید هنوز هوش مصنوعی به صورت خام قدرت انجام این کار را به صورت اصولی نداشته باشد. اما با در توجه به این موضوع که شرکت‌های خودروسازی با شخصی‌سازی و ارتقاء و استفاده از این ابزار برای تولید خودرو می‌توان از آن استفاده بسیار زیادی را برد.

بررسی عملکرد اولیه

پس از اینکه یک ماشین طراحی و آماده می‌شود باید آزمایش‌هایی را برای بررسی شرایط در جهت عیب‌یابی و عملکرد اولیه بگذراند تا سپس به تولید انبوه برسد.

معمولاً این آزمایش‌ها توسط دستگاه صورت می‌گیرد و برخی از آن‌ها نیز توسط انسان انجام می‌شود. اما با وجود هوش مصنوعی بسیاری از این آزمایش‌ها را می‌توان با هوش مصنوعی انجام داد و نتیجه دقیق‌تری را به دست آورد.

کاربرد هوش مصنوعی در مکانیک

تعمیر خودرو بسیار مهم است. روزانه بسیاری از ماشین‌ها با مشکلات مختلفی رو به رو می‌شوند که برخی از این مشکلات ممکن است به راحتی قابل حل باشند و برخی دیگر از آن‌ها ممکن است نیازمند بررسی دقیق باشد.

ممکن است برای خودتان هم پیش آمده باشد که خودرؤیتان کارکرد درستی نداشته باشد. و پس از مراجعه به مکانیک یک بخش از خودروی شما تعمیر شود و سپس متوجه این شوید که هنوز مشکل اصلی خودرو حل نشده است و باید بخش‌های دیگری نیز تعمیر شوند.

دلیل این موضوع این است برخی از مشکلات خودرو به شکلی هستند که در بررسی عادی قابل تشخیص نخواهند بود و مکانیک چندین بخش را به عنوان بخشی که ممکن است دارای مشکل باشد حدس بزند و باید به ترتیب اولویت هرکدام از آن‌ها را تعمیر کند تا مشکل خودرو حل شود.

با این وجود اگر شما خوش شانس نباشید و مشکل شما در تعمیر اولیه حل شود (که البته این موضوع یک ریسک است) شما باید هزینه بسیار زیادی را برای تعمیر چند بخش سالم خودرو بپردازید تا بخش سالم خودرؤیتان تعمیر شود.

الان با توجه به این موضوع و بسیاری دیگر از موضوعات مانند مشکلات ریز یا مشکلات موتوری می‌توانیم این موضوع را متوجه باشیم که هوش مصنوعی در صورت ورود به دنیای مکانیک و بهره‌گیری درست از آن در این حوزه شرایط تعمیر خودرو و مکانیکی به شکل سریعی با امتیاز بالایی روند رو به رشدی پیدا خواهد کرد.

هوش مصنوعی و تاکسی‌ها و خودرو‌های خودران

در فیلم‌های تخیلی که سال‌های گذشته می‌دیدم خودرو‌هایی وجود داشتن که بدون نیاز به راننده مسیر خود را طی می‌کردند.
در طی این سال‌ها نیز خودرو‌هایی ساخته شدند که بدون نیاز به سرنشین مسیر‌هایی را طی می‌کنند. حالا با بهره‌گیری از هوش مصنوعی می‌توان این موضوع را نسبت به قبل به صورت حرفه‌ای‌تری دنبال کرد و با استفاده از این ابزار قوی تولید خودرو‌های بدون سرنشین هوشمندتری را در برنامه قرار داد.

شاید در نگاه اول با خود بگویید یک خودروی بدون سرنشین کارآیی بسیار زیادی ندارد. ولی تصور وجود تاکسی‌های بدون سرنشینی که شما را به نقطه مدنظرتان برساند می‌توان یکی از مزایای این طرح را به شکلی ساده درک کرد.

امنیت‌های جاده‌ای و مالی

سالیانه تصادف‌های بسیار زیادی در جاده‌ها و دیگر مناطق شهر رخ می‌دهد که بسیاری از این تصادفات در صورت وجود هوش مصنوعی ممکن است به وقوع نپیوندند. با این وجود هوش مصنوعی در این باره می‌تواند با اعلام خطر و هشدار به راننده از تصادفات جلوگیری نماید.

علاوه بر این، یکی از بحث‌های مهمی که در خودرو‌ها وجود دارد بحث امنیت خودرو برای جلوگیری از سرقت آن یا وسایل درون خودرو می‌باشد. هوش مصنوعی می‌تواند از نظر افزایش امنیت قفل و مواردی مثل جی پی اس به کمک صاحبین خودرو بیاید تا با خیالی راحت‌تر خودروی خود را در محل‌هایی که نیاز است پارک کنند.

هوش مصنوعی و خودروسازی

در این مقاله موارد مختلفی از تأثیر و کاربرد هوش مصنوعی در صنعت خودروسازی را با ذکر مثال برای شما شرح دادیم. آشنایی با این موارد باعث می‌شود بیشتر با این حوزه و تأثیر آن در این صنعت آشنا شوید.

البته این ابزار بسیار قدرتمند است و قطعاً کاربرد‌های بسیار زیاد دیگری نیز در این صنعت خواهد داشت. اگر شما هم در این رابطه اطلاعاتی دارید می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما و دیگر بازدیدکنندگان در میان بگذارید.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت خودرو

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *