پادویش

کابل اعلام و اطفاء حریق چیست ؟

کابل اعلام و اطفاء حریق

یکی از نکاتی که در ایمنی ساختمان ها باید مورد توجه قرار گیرد ، استفاده از کابل های نسوز است. سیم و کابل نسوز و مقاوم در برابر حرات هستند ، همانطور که میدانید جنس روکش های انواع سیم ها می تواند سیلیکون باشد که در برابر حرارت های بالا مقاومت داشته باشند. این در حالی است که بسیاری از کابل های موجود در بازار قابل اشتعال هستند .برای افزایش امنیت ساختمان ها در برابر آتش می توان از سیم های نسوز استفاده کرد.

فرادرس

کابل اعلام حریق

ابزار هایی که میتوانند از وجود آتش ما ار با خبر کنند ، سیستم های اعلام حریق و سیستم های اطفا حریق هستند. سیم های بکار رفته در این سیستم ها هم از نوع کابل های مقاوم در برابر حرارت هستند ، اگر از این نوع سیم و کابل در سیستم های اعلام و اطفا حریق استفاده نشود ، بدرد نخواهد خورد و نمی تواند از ما در برابر آتش محافظت کند.

کابل های مقاوم در برابر حرارت یا کابل اعلام حریق می توانند در دمای بین 60 الی 240 درجه حرارت را تحمل کنند و به مشکل بر نخورند ، در مکان های حساسی که دمای کار در این حول حوش است باید از کابل های مقاوم در برابر حرارت یا کابل نسوز استفاده کرد .

برای اینکه با کابل های مقاوم در برابر حرارت آشنا شویم ابتدا می رویم سراغ سیم های نسوز که دارای انواع مختلفی هستند. با ما همراه باشید.

انواع سیم نسوز :

اگر انواه کابل و سیم نسوز را بخواهیم برای شما معرفی کنیم این سیم ها دارای انواع زیر هستند :
۱ـ سیم نسوز با پوشش PVC

به نوعی دیگر از این سیم ها می باشند که تحمل حرارتی نسبتا پایین تری را دارند و در دمای ۱۸۰ سانتی گراد به اشتعال نزدیک می شوند.

۲ـ سیم نسوز سیلیکونی

را می‌توان در دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌ گراد برای مدت زمان طولانی و همینطور در دمای حدود ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد برای مدت زمان کوتاهی مورد استفاده قرارداد.

اگر در ارتباط با سیلیکون بیشتر می خواهید بدانید به مقاله سیم کابل سیلیکونی چیست مراجعه کنید.

۳ـ سیم دوروکش نسوز

نوعی دیگر از این سیم ها وجود دارد که علاوه بر پوشش اولیه پوشش ثانویه ای دارد که از جنس فایبرگلاس میباشد و تحمل دمای این نوع از سیم را تا دمای ۷۵۰ درجه سانتی گراد افزایش میده.

سیم دو روکش بافت که متشکل از هادی مسی قلع اندود و عایق اولیه سیلیکون به همراه پوشش بافته شده از جنس فایبرگلاس می باشد , در رنگ های متنوع جهت سهولت در سیم کشی تجهیزاتی که در محیط های با حرارت بالا قرار دارند , استفاده می شود.

دلیل استفاده از سیم نسوز سیلیکونی دو روکش بافت در این نواحی توان حرارتی بالای این دسته از سیم ها می باشد.

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : کابل اعلام و اطفاء حریق چیست ؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *