پادویش

چرا نباید شارژ باتری گوشی صد در صد شود

چرا نباید شارژ گوشی صد در صد شود

به دلیل اینکه گوشی‌های امروزی از باتری‌های لیتیوم یونی و پلیمری استفاده می‌کنند و دارای ظرفیت محدودی هستند، نباید به طور کامل و صددرصد شارژ شوند؛ در غیراین‌صورت به باتری و گوشی آسیب زیادی می‌رسانید.

در این مقاله با کارهای که به باتری گوشی آسیب می‌رساند، آشنا می‌شوید‌؛ پس تا آخر این مقاله، همراه ما بمانید.

 

چه چیزهایی باتری گوشی را خراب میکند

اگر قصد دارید که باتری گوشی خود را برای مدت طولانی سالم نگه دارید، این قسمت از مقاله را بادقت بخوانید. اولین چیزی که موجب خراب شدن باتری می‌شود و بسیاری از افراد به آن توجه نمی‌کنند، کار کردن با گوشی در زمان شارژ شدن است؛ بسیاری از افراد زمانی که گوشی را به شارژ متصل می‌کنند همزمان با آن کار می‌کنند، این کار بسیار اشتباه است چون علاوه‌بر اینکه به عمر باتری آسیب می‌رسانند موجب داغ شدن گوشی هم می‌شوند که ممکن است گوشی در اثر دمای زیاد منفجر شود.

همان طور که قبلا گفته شد شارژ کردن کامل گوشی یعنی شارژ کردن 100 درصد باتری، موجب خراب شدن باتری می‌شود؛ بنابراین بهتر است قبل از اینکه به این درصد برسد، گوشی را از شارژ بکشید.

شارژ زدن گوشی در زمان اتمام کامل شارژ باتری، بسیار کار اشتباهی است‌؛ انجام این کار در مرور زمان به عمر مفید باتری آسیب می‌رساند.

بنابراین سعی کنید قبل از اینکه گوشی خاموش شود یا شارژ آن به درصد خیلی کمی برسد، آن را به شارژ بزنید.

یکی از مواردی که باعث از بین رفتن باتری می‌شود این است که افراد اجازه می‌دهند گوشی با اینکه حتی به طور 100 درصد شارژ شده است بازهم در حالت شارژ باقی بماند‌؛ این مورد می‌تواند آسیب خيلی زیادی به باتری و گوشی برساند.

اگر فراموش می‌کنید که گوشی را به موقع از شارژ خارج کنید، گزینه قطع شدن شارژ در درصد 80 را فعال کنید؛ با فعال کردن این گزینه، گوشی بیشتر از هشتاد درصد شارژ نمی‌شود و به طور خودکار شارژ آن متوقف می‌شود.

بهتر است بدانید که نصب برنامه‌ها و بازی‌های سنگین، می‌تواند برای عمر باتری مضر باشد.

 

چه زمانی گوشی را به شارژ بزنیم

بسیاری از افراد تا زمانی که گوشی شارژ دارد با آن کار می‌کنند و درست زمانی که گوشی خاموش می‌شود یا در حال خاموش شدن است، آن را به شارژ متصل می‌کنند؛ اگر شما هم جزو این افراد هستید، باید گفته شود که کار بسیار اشتباهی انجام می‌دهید.

اینکه اجازه می‌دهید شارژ گوشی کاملا تخلیه می‌شود و بعد آن را به شارژ می‌زنید، برای باتری گوشی بسیار آسیب‌زننده است و پس از مدتی باید منتظر نگه نداشتن شارژ باتری باشید؛ با این کار، پس از چند مدت دیگر باتری شارژ را به خوبی نگه نمی دارد و خیلی زود شارژ گوشی تمام می‌شود.

بهترین زمان برای شارژ گوشی، زمانی است که هنوز شارژ باتری تمام نشده است و حداقل 30 درصد شارژ دارد.

حتی اگر می‌خواهید به بیرون بروید و گوشی شارژ زیادی ندارد اما نمی‌توانید آن را به شارژ بزنید چون تصور می‌کنید با شارژ نکردن کامل آن، باتری خراب می‌شود؛ باید گفته شود که این تصور اشتباه است، حتی اگر برای مدت کوتاهی گوشی را به شارژ بزنید و بدون اینکه شارژ آن کامل شود آن را از شارژ خارج کنید، هيچ آسیبی به باتری نمی‌رسد.

فقط باید سعی کنید که نزارید شارژ گوشی کمتر از 20 درصد شود و زمانی که به این درصد رسید، سریع آن را به شارژ بزنید؛ پیشنهاد می‌شود که بیشتر از 80 درصد گوشی را شارژ نکنید.

 

گوشی را چند بار در روز شارژ کنیم

در جواب این سوال باید گفته شود که لازم نیست برای طولانی ماندن عمر باتری، تعیین کرد که در روز چند بار گوشی را شارژ کنید؛ این موضوع به کارکرد شما با گوشی بستگی دارد، اگر روزانه زمان خیلی زیادی را با گوشی کار می‌کنید نباید انتظار داشته باشید که فقط با یک بار شارژ کردن بتوانید ساعات زیادی را با موبایل کار کنید.

توجه داشته باشید که تعداد شارژ کردن گوشی شما در طول روز، به سالم بودن باتری موبایل هم بستگی دارد‌؛ اگر باتری گوشی شما خراب باشد و عمر مفید خود را از دست داده باشد و بخواهید برای مدت طولانی از آن استفاده کنید، بدون شک باید در طول روز بیشتر از سه بار آن را شارژ کنید که این به گوشی آسیب می‌رساند.

بنابراین اگر باتری گوشی شما زود خالی می‌شود، باید خیلی سریع یک باتری نو را بخرید تا به گوشی آسيبی نرسد؛ به‌ طور کلی اگر باتری گوشی شما سالم باشد و طبق دستورالعمل آن را شارژ کنید، در روز بیش از دوبار احتیاج به شارژ پیدا نمی‌کنید.

 شارژ گوشی صد در صد

گوشی شیائومی را تا چند درصد شارژ کنیم

بهترین زمان برای شارژ گوشی‌های شیائومی، زمانی است که شارژ گوشی به 50 درصد می‌رسد؛ شارژ باتری شیائومی را بايد همیشه قبل از اینکه از پنجاه درصد کمتر شود به شارژ بزنید و پس از اینکه حدود 70 تا 80 درصد شارژ شد آن را از شارژ بکشید و سعی کنید این مورد را همیشه رعایت کنید.

 

چگونه شارژ گوشی را ۱۰۰ درصد کنیم

بسیاری از برنامه‌های داخل اینترنت ادعا می‌کنند که قادر هستند بدون احتیاج به انرژی، گوشی موبایل را به طور 100 درصد شارژ می‌کنند؛ اغلب این برنامه‌ها بابت این کار اول از شما پول می‌گیرند و ادعا می‌کنند که پس از کلیک برروی گزینه گوشی شما به طور کامل شارژ می‌شود و با این کار از شما کلاهبرداری می‌‌کنند.

در مورد برنامه‌های که از شما پولی نمی‌گیرند، باید گفته شود که آن‌ها هم فقط جنبه سرگرمی و سرکار گذاشتن افراد دارند.

تنها راه شارژ کردن گوشی، وصل کردن آن به پریز برق یا پاور است؛ بنابراین به‌ هیچ‌عنوان گول تبلیغات برنامه‌های شارژ باتری را نخورید.

این برنامه‌ها علاوه‌بر اینکه گوشی را شارژ نمی‌کنند بلکه موجب آسیب رساندن به سیستم گوشی هم می‌شوند.

 

شارژ باتری تا ۸۰ درصد 

بهترین درصد شارژ برای اکثر گوشی‌ها، 80 درصد است؛ با شارژ کردن گوشی به این میزان درصد، تا مدت زمان زیادی می‌توانید از یک باتری استفاده کنید.

فقط توجه داشته باشید که برای شارژ کردن، حتما از شارژر اصلی خود گوشی استفاده کنید؛ چون شارژرهای فیک موجب خرابی گوشی و باتری می‌شوند و حتی در بسیاری از مواقع گوشی را هم شارژ نمی‌کنند.

​​​​​

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : چرا نباید شارژ باتری گوشی صد در صد شود

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *