آنتی ویروس پادویش

پرورش مغزهای مینیاتوری برای اولین بار

ظهور مغز های مینیاتوری

دانشمندان در یک نو آوری جدید، موفق به پرورش مغزهای مینیاتوری و کوچک با سد خونی مغزی کاربردی شدند. سد خونی، مغز را از مواد مضری که در بدن در حال گردشند، محافظت می‌کند.

مدل‌های مینیاتوری از مغز انسان

به نقل از لایو ساینس، برای نخستین بار، دانشمندان موفق به پرورش مدل‌های مینیاتوری از مغز انسان شدند که شامل سیستم امنیتی داخل مغز نیز می‌شود.این مدل‌های تقریباً به اندازه‌ی یک دانه‌ کنجد، حاوی سد خونی مغزی (BBB) کاربردی هستند. در یک مغز با اندازه‌ طبیعی، سد خونی از مغز در برابر مواد بالقوه مضر که ممکن است در سایر نقاط بدن در گردش باشند، محافظت می‌کند.متخصص عصب‌شناسی و سلول‌های بنیادی در مرکز پزشکی کودکان سین‌سیناتی، اعلام کرد: «نبود یک مدل حقیقی از سد خونی مغزی انسانی، مانع بزرگی در تحقیق ومطالعه‌ی بیماری‌های عصبی بوده است. این یک پیشرفت علمی مهم است، زیرا مدل‌های حیوانی‌ای که اکنون در پژوهش‌ها استفاده می‌کنیم، به طور دقیق نشان‌دهنده‌ی رشد مغز انسان و عملکرد سد خونی در انسان نمی باشند.»

جزئیات بیشتراین تحقیق درمورد  کاربرد سد خونی

در بدن، سد خونی مغزی دیواره‌ رگ‌های خونی‌ای را می‌پوشاند که از مغز عبور می‌کنند و تنها به بعضی مواد خاص مثل هورمون‌ها و گلوکز اجازه می‌دهد تا از آن عبور کنند، در حالی که مانع ورود تهدیدات مانند سموم و باکتری‌ها می‌شود. سد خونی مغزی همچنین بسیاری از داروها را مسدود می‌کند که برای توسعه‌دهندگان دارو که روی درمان‌های بیماری‌های مغزی کار می‌کنند، چالش بزرگی به وجود می‌آورد.در آینده، این تیم قصد دارد مجموعه‌های سلولی مشابهی را با استفاده از سلول‌های بنیادی افراد مبتلا به بیماری‌های مغزی مختلف پرورش دهد تا مدل‌های نهایی بتوانند بازتابی از زیست‌شناسی زمینه‌ای آن شرایط باشند.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : پرورش مغزهای مینیاتوری برای اولین بار

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *