آنتی ویروس پادویش

پروتکل اجماع در شبکه استلار چگونه است؟

شبکه استلار

استلار (Stellar)، به عنوان یک شبکه پرداخت همتا به همتا (P2P) و غیر متمرکز شناخته می‌شود که با رتبه ۲۸ در بازار کریپتوکارنسی از نظر ارزش بازار معاملاتی، توانسته جایگاه مناسبی را در بین کاربران این حوزه کسب کند. پردازش سریع و ارزان، ویژگی‌های مهم و حیاتی برای کاربران ارزهای دیجیتال است که این شبکه به آنها ارائه می‌دهد. این ویژگی‌ها و مکانیزم بلاک چین Stellar باعث شده تا خرید استلار مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران قرار گیرد. بیشتر با اکوسیستم و مکانیزم اجماع مخصوص استلار آشنا خواهیم شد، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

  • سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زوم تک در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

ماهیت شبکه و ارز استلار چیست؟

استلار یک شبکه غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین است و توکن بومی آن استلار لومن (Stellar Lumen) است که به اختصار XLM نامیده می‌شود. همان طور که در مقدمه عنوان شد، شبکه Stellar، یک شبکه غیر متمرکز پرداخت همتا به همتا (Peer-to-Peer) است که پرداخت‌ها و مبادلات را سریع‌تر و با هزینه کمتر ممکن می‌کند. شما می‌توانید دارایی فیات یا کریپتو خود را با استفاده از ارز استلار یا همان Lumen، در کمترین زمان با دیگر فرم‌های ارز دیجیتال مبادله کنید. در واقع، شبکه XLM به عنوان یک واسطه مبتنی بر بلاک چین ارتباط بین اشخاص، موسسات مالی، بانک‌ها و پردازنده‌های مالی متنوع را ممکن می‌سازد. استلار، توسط یکی از اشخاص جدا شده از پروژه ارز دیجیتال ریپل (XRP)، جد مک کالب (Jed McCaleb)، و با کمک جویس کیم (Joyce Kim) در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شد.

نحوه کار بلاک چین استلار

استلار، به عنوان یک شبکه غیر متمرکز از سرورها بر بستر بلاک چین عمل می‌کند. هر سرور یک گره (Node) نامیده می‌شود. گره‌ها به طور مستقل اجرا شده و بدون نظارت یک منبع متمرکز، به یکدیگر متصل هستند. شبکه استلار با همگام‌سازی و رسیدن به یک اجماع، امکان تایید و اجرایی شدن تراکنش‌ها را فراهم می‌کند که همین موضوع باعث توزیع دفتر کل به طور گسترده در شبکه می‌شود. شما به عنوان یک شخص می‌توانید با Stellar Core به یک گره تایید کننده (سرور) تبدیل شوید و در فرآیند پروتکل اجماع استلار (SCP) شرکت کنید.

پروتکل اجماع در شبکه استلار

پروتکل اجماع استلار (SCP) الگوریتم اختصاصی استلار است که تراکنش‌ها را تایید کرده و به شبکه اجازه می‌دهد تا سریع‌تر و کارآمدتر از بلاک چین‌های اثبات کار همچون بیت کوین، عمل کند. شبکه استلار با بهره‌گیری از این مکانیزم اجماع و به دلیل استفاده از ویژگی لنگرها (anchors)، از نظر تئوری تمرکز زدایی بیشتری را ارائه می‌دهد. لنگرها، به عنوان یک پل ارتباطی بین دارایی‌های کریپتو و بلاک چین استلار عمل می‌کنند.

تامین امنیت شبکه استلار توسط پروتکل اجماع SCP

به نقل از صرافی معتبر والکس، امنیت شبکه و ارز استلار توسط پروتکل اجماع استلار (Stellar Consensus Protocol) تامین می‌شود. تاخیر حداقلی در پردازش تراکنش‌ها، مدیریت غیر متمرکز شبکه، انعطاف در تامین امنیت و امنیت مجانبی (Asymptotic Security) از جمله ویژگی‌های برجسته این الگوریتم محسوب می‌شوند. دیگر ویژگی بارز این پروتکل امنیتی این است که هیچ سرور یا گره‌ای نمی‌تواند به شکل حداکثری در تصمیم گیری‌های شبکه دخیل باشد که این یعنی دسترسی نهادهای بیرونی و قدرتمند به شبکه در حد صفر خواهد بود. این ویژگی‌های جالب و البته مهم تامین امنیت و تمرکز زدایی، از جمله عوامل افزایش محبوبیت خرید استلار در بین کاربران کریپتوکارنسی است.

شبکه استلار

ویژگی‌های مهم شبکه استلار (XLM)

بسیاری از کاربران کریپتوکارنسی و البته دیگر فرم‌های پولی، از بالا بودن کارمزد تراکنش‌های بین المللی شاکی هستند. سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین همچون اتریوم و بیت کوین نیز به دلیل تعداد بالای کاربر فعال در شبکه خود، با افزایش چشمگیر کارمزدها مواجه هستند. اکوسیستم استلار از این نظر منحصر به فرد است چون کارمزد تراکنش‌ها در شبکه استلار ثابت و مقدار ۰,۰۰۰۰۱ XLM است و هیچگاه افزایش نخواهد یافت. از دیگر ویژگی‌های شبکه Stellar نیز امکان رای گیری کاربران برای شرکت در سرمایه گذاری و ایفای نقش حاکمیتی در تصمیم‌گیری‌های شبکه است. در واقع با خرید استلار می‌توانید در سیاست‌های سرمایه گذاری شبکه حق رای داشته باشید. به طور کلی، ویژگی‌های مهم ارز استلار موارد زیر است:

  • تمرکز زدایی کامل
  • سهولت در استفاده
  • پشتیبانی از چندین ارز دیجیتال و دیگر دارایی‌ها
  • تراکنش‌های سریع و تقریباً رایگان

کاربرد ارز استلار (XLM)

ارز دیجیتال XLM با اتکا به شبکه استلار، به عنوان یک پل ارتباطی ارزان و سریع در حوزه پرداخت‌های بین المللی عمل می‌کند. این شبکه، دسترسی کاربران به انواع بلاک چین و سیستم‌های پرداخت را ساده‌سازی می‌کند چرا که با اتصال به شبکه استلار می‌توان بدون اختلال به یک اینترنت پایدار متصل شد و به درگاه‌های مالی متنوع دسترسی داشت. همان طور که در بخش‌های قبلی گفته شد، همچنین دارندگان ارز دیجیتال XLM می‌توانند بخشی از فرآیند حاکمیت و تصمیم گیری در شبکه استلار باشند. قیمت استلار نیز بر اساس میزان گردش این ارز دیجیتال و فعالیت کاربران در شبکه تعیین می‌شود. در واقع این ارز دیجیتال با توانایی در انتقال دارایی‌های کریپتو به شکل بین المللی آن هم با کمترین هزینه، ارزش پیدا می‌کند.

شبکه استلار؛ کاملا غیر متمرکز، امن و کارآمد

شبکه استلار (Stellar)، با اتکا به مکانیزم اجماع اختصاصی خود با نام SCP به یک شبکه کاملاً غیر متمرکز تبدیل شده است. هر شخص می‌تواند در این اکوسیستم به یک گره تبدیل شود و در فرآیند تایید تراکنش‌ها ایفای نقش کند. به همین دلیل است که این شبکه از امنیت بالایی برخوردار است. این پروژه بسیاری از مشکلات اساسی بلاک چین‌ها در سرعت و هزینه پردازش تراکنش‌های بین المللی را حل کرده است. هزینه کارمزد ارزان، سهولت در استفاده و دیگر ویژگی‌هایی که در این مقاله به آنها اشاره شد، باعث شده تا خرید استلار که از اینجا امکان‌پذیر است، از محبوبیت بالایی در بین کاربران کریپتوکارنسی برخوردار شود.

 

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : پروتکل اجماع در شبکه استلار چگونه است؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *