آنتی ویروس پادویش

پایان پشتیبانی از ویندوز 10 در سال 2025

پایان پشتیبانی از ویندوز 10 در سال 2025

شرکت مایکروسافت در سال 2015 سیستم عامل ویندوز 10 را منتشر کرد. سیستم عاملی که بسیار موردتوجه قرار گرفت و باری دیگر طرفداران را به سمت این برند جلب ساخت.

دنیای پشتیبانی از نرم افزارهای کامپیوتری همیشه در حال تغییر است. برای کسانی که از سیستم عامل محبوب ویندوز 10 استفاده می کنند، تاریخ مهمی در راه است. در حالی که ویندوز 10 مدتی بوده  وجود داشته و به خوبی کار می کند، مایکروسافت ارائه بروزرسانی های امنیتی رایگان برای نسخه های Home و Pro را در اکتبر 2025 متوقف می کند. این بدان معناست که مشاغل و کاربران خانگی به طور یکسان باید راهی برای ایمن نگه داشتن رایانه های خود پس از آن بیابند.

این مقاله توضیح می‌دهد که وقتی پشتیبانی از ویندوز 10 به پایان می‌رسد چه اتفاقی می‌افتد و به برخی از گزینه‌ها برای ایمن ماندن نگاه می‌کند. ما روی راه حلی از شرکتی به نام 0patch تمرکز خواهیم کرد که می تواند به محافظت از رایانه شما کمک کند. با درک انتخاب های خود، می توانید تصمیمی آگاهانه بگیرید تا سیستم ویندوز 10 خود را ایمن و پایدار نگه دارید.

مایکروسافت برنامه مشخصی برای مدت زمانی که از نرم افزار خود پشتیبانی می کند، دارد. برای ویندوز 10، زمانی بود که آنها ویژگی‌های جدید و رفع باگ‌ها را همراه با به‌روزرسانی‌های امنیتی ارائه کردند. این مرحله “حمایت اصلی” نامیده می شود که در ماه می 2020 به پایان رسید. اکنون، یک مرحله «پشتیبانی گسترده» وجود دارد که در آن فقط به‌روزرسانی‌های امنیتی را دریافت می‌کنید. این پشتیبانی گسترده از Windows 10 Home و Pro در اکتبر 2025 به پایان می‌رسد.

این مهم است زیرا پس از اکتبر 2025، مایکروسافت دیگر به‌روزرسانی‌های امنیتی را برای این نسخه‌های ویندوز 10 منتشر نخواهد کرد. این بدان معنی است که رایانه شما ممکن است در معرض خطر هکرهایی باشد که سعی می کنند از نقاط ضعف نرم افزار سوء استفاده کنند. این نقاط ضعف که آسیب‌پذیری نامیده می‌شوند، می‌توانند به هکرها اجازه دهند اطلاعات شما را بدزدند، برنامه‌های مضر را نصب کنند یا کنترل رایانه شما را در دست بگیرند.

اگرچه به‌روزرسانی‌های امنیتی رایگان برای Windows 10 Home و Pro به پایان می‌رسد، اما مایکروسافت گزینه‌ای به نام «به‌روزرسانی امنیتی توسعه‌یافته» (ESU) ارائه می‌کند. این برنامه به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد به‌روزرسانی‌های امنیتی مهم را برای مدت محدودی پس از پایان رسمی پشتیبانی دریافت کنند. با این حال، ESU می تواند گران باشد، با هزینه های سالانه حدود 27 دلار برای هر دستگاه. برای شرکت‌هایی که رایانه‌های ویندوز 10 زیادی دارند، این می‌تواند به سرعت افزایش یابد.

بیشتر بخوانید  توقف تولید سرفیس های مایکروسافت فقط یک شایعه است

ویندوز 10 به پایان خود نزدیک می شود

خوشبختانه، انتخاب های دیگری به جز برنامه ESU مایکروسافت وجود دارد. شرکت های امنیتی مانند 0patch راه حل هایی را برای پر کردن شکاف باقی مانده در زمانی که مایکروسافت پشتیبانی از یک سیستم عامل را متوقف می کند، ارائه می دهند.

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از 0patch به جای برنامه ESU مایکروسافت هزینه آن است. اشتراک های فردی از 0patch بسیار ارزان تر از هزینه های سالانه برای ESU است. در حالی که قیمت‌ها می‌تواند متفاوت باشد، تخمین‌ها نشان می‌دهد که اشتراک‌های 0patch می‌تواند به 61 دلار برای هر دستگاه در مقایسه با هزینه سالانه 27 دلاری مایکروسافت، کمتر باشد.

در دیگر خبرها طی چند سال گذشته مایکروسافت تمرکز ویژه روی هوش مصنوعی داشته و این تمرکز موجب شد تا هزینه های هنگفتی هم در شرکت های مرتبطی چون OpenAI داشته باشد.

در ایمیل سال 2019، کوین اسکات، مدیر ارشد فناوری، نگرانی عمیق خود را به ساتیا نادلا، مدیرعامل و بیل گیتس، یکی از بنیانگذاران، درباره عقب افتادن مایکروسافت از گوگل در توسعه هوش مصنوعی ابراز کرد. اسکات اذعان کرد که سرمایه گذاری رقبا را دست کم گرفته و اذعان داشت که مایکروسافت «چند سال از قابلیت های یادگیری ماشین عقب است».

این تاخیر در تکرار مدل زبان بزرگ BERT گوگل مشهود بود. با وجود داشتن یک الگوی مدل، محدودیت‌های زیرساختی مایکروسافت منجر به تاخیر تقریباً ۶ ماهه آموزش در مقایسه با Google شد. این شروع به گوگل اجازه داد تا BERT را اصلاح کند و مدل‌های بزرگ‌تری را توسعه دهد، که منجر به بهبود قابل توجهی در پاسخگویی به سؤالات جستجو و عملکرد تکمیل خودکار Gmail شد.

منبع

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : پایان پشتیبانی از ویندوز 10 در سال 2025

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *