آنتی ویروس پادویش

وضعیت قیمت بیت کوین در سال ۱۴۰۲

بیت کوین

قیمت بیت کوین و روند حرکت آن برای همه جذاب است؛ حتی کسانی که هیچ‌وقت روی رمزارزها سرمایه‌گذاری نکرده‌اند هم قیمت پادشاه رمزارزها را دنبال می‌کنند. شاید بیش از هر چیز نوسانات قیمت این رمزارز است که باعث جلب توجه می‌شود.

با توجه به این که در ماه‌های نخستین سال 1402 هستیم، می‌خواهیم نگاهی به وضعیت BTC داشته باشیم و تحلیلی از قیمت آن در سال ۱۴۰۲ ارائه دهیم.

وضعیت قیمت BTC در فروردین ۱۴۰۲

بیت کوین باز هم در حال طی کردن یک چرخه قیمت بین دو هاوینگ است.

هاوینگ رویدادی است که در آن پاداش بلاک‌های BTC نصف می‌شود. این رویداد هر ۲۱۰ هزار بلاک یا تقریبا ۴ سال یکبار رخ می‌دهد و معمولا نتیجه آن،‌ افزایش شدید قیمت این ارز دیجیتال است.

یکی از دلایل افزایش قیمت بعد از هاوینگ را می‌توان کم‌شدن عرضه بیتکوین دانست.

سه هاوینگ‌ قبلی در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ اتفاق افتاده‌اند که طی آن‌‌ها پاداش بلاک به ترتیب از ۵۰ به ۲۵، ۲۵ به ۱۲.۵ و ۱۲.۵ به ۶.۲۵ کاهش یافته است. در هر سه مورد قبلی، هاوینگ بهانه‌ای برای شکل‌‌گیری یک روند صعودی در بازار ارزهای دیجیتال شده است. چهارمین Halving حدودا یکسال دیگر و در سال  ۲۰۲۴ میلادی (اوایل سال ۱۴۰۳) رخ خواهد داد و احتمالا می‌توان از همین امسال،‌ تاثیر آن بر بازار رمزارزها را مشاهده کرد.

اتفاقات مهم دنیای ارز دیجیتال در سال 2022

سال ۲۰۲۲ واقعا سال بدی برای دنیای رمزارزها بود. بیش از ۹ هک بزرگ در این سال اتفاق افتاد و شاهد از بین رفتن پروژه‌های بزرگ و کوچک بودیم. یکی از نمونه‌های بارز آن سقوط صرافی FTX بود که حجم معاملات بالایی داشت و جایگاهی برای خودش در میان صرافی‌های برتر ایجاد کرده بود.

 

بیت کوین بعد از روزهای تیره و تار اواسط سال ۱۴۰۰ تا اواسط ۱۴۰۱ که شاهد ریزش آن از ۶۸ هزار دلار تا حدود ۱۵ هزار دلار بودیم، توانست در ماه‌‌های پایانی سال گذشته از روند نزولی خارج شود. بازگشت به کانال ۲۰ هزار دلار، علاقه‌مندان به این رمزارز را نسبت به سال ۱۴۰۲ خوشبین کرد.

وضعیت قیمت بیت کوین در حال حاضر

اجازه دهید ابتدا به وضعیت فعلی بیتکوین و تحلیل کوتاه‌مدت آن بپردازیم؛ سپس به صورت بلندمدت این رمزارز را بررسی کنیم و پیش‌بینی از روند قیمت آن تا پایان سال داشته باشیم.

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) در فروردین ماه ۱۴۰۲ به سطح ۳۰ هزار دلار رسید و از ابتدای سال ۲۰۲۳ حدود ۸۰ درصد رشد کرده است. این در حالی است که عده‌ای از تحلیل‌گران منتظر قیمت‌های پایین‌تری (محدوده ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار) در سال گذشته بودند و البته هنوز هم کسانی هستند که منتظر ریزش شدید قیمت هستند.

به نظر می‌رسد کف قیمت Bitcoin در چرخه فعلی،‌ سال گذشته و در همان محدوده ۱۵ هزار دلار دیده شده است. اما اکنون که در اواخر فروردین ۱۴۰۲ و سطح ۳۰ هزار دلار هستیم، یک محدوده مقاومتی سخت پیش روی قیمت وجود دارد.

نظر کارشناسان در مورد قیمت بیت کوین و آینده آن

سعید قاسمی، یکی از کارشناسان و تحلیل‌گران میهن بلاکچین

این تحلیلگر، عقیده دارد که گذر از این محدوده مقاومتی می‌تواند یک موج صعودی جدید ایجاد کند. همچنین برگشت خوردن از این محدود شاید به منزله پایان رالی صعودی باشد.

در تایم‌ فریم ۴ ساعته، بازگشت از ۳۱ هزار دلار و ماندن در نزدیکی‌های ۳۰ هزار دلار تحلیل‌گران را امیدوار کرده است. اندیکاتور RSI یک واگرایی نزولی را نشان می‌دهد و ممکن است اصلاح قیمت برای خالی کردن حباب واگرایی بوده باشد. اگر این محدوده از دست برود، باید منتظر واکنش به سطح حمایتی ۲۸٬۸۰۰ دلار باشیم.

در تایم فریم روزانه، بیت کوین در میانه یک محدوده مقاومتی سنگین در بازه ۲۹ تا ۳۳ هزار دلار قرار دارد. اگر به گذشته این رمزارز نگاه کنیم،‌ متوجه خواهیم شد که این محدوده همیشه دردسرساز بوده است. در صورت عبور از این محدوده، ۳۹ هزار دلار به راحتی در دسترس خواهد بود.

در تایم فریم هفتگی، بیت‌کوین در یک کانال نزولی بلندمدت و قدرتمند قرار دارد که یکبار از آن خارج شده و قیمت ۶۸ هزار دلار را ثبت کرد. عده زیادی آن بیرون زدن را یک تله برای سرمایه‌گذارها می‌دانند. در حال حاضر BTC برای چهارمین بار به سقف این کانال برخورد کرده است.

وضعیت قیمت بیت کوین در سال ۱۴۰۲

کوشیار حیدری، تحلیلگر حوزه ارز دیجیتال و رمزارزها

این تحلیلگر نظر جالبی در مورد آینده بیت کوین دارد. به نظر این تحلیلگر سال ۱۴۰۲ از دو جهت سال بسیار مهمی است. جهت اول اینکه در حال حاضر تنها یک سال با هاوینگ بیت کوین فاصله داریم و اگر بتوان داده‌های تاریخی را مبنای پیش‌بینی آینده قرار داد، قاعدتا باید خرس‌ها به غار برگردند و بازار گاوی آغاز شود. سرمایه‌گذاران کریپتو از هر موقعیت مناسبی برای ورود به بازار استفاده می‌کنند تا هاوینگ بعدی را فرانت‌ران کنند.

جهت دوم اینکه با بررسی شرایط کلی بازار کریپتو همچنان با دو نگرانی اساسی روبرو هستیم. نگرانی اول این است که شرایط اقتصاد کلان چندان پایدار نیست و امکان دارد در تابستان امسال اقتصاد آمریکا وارد دوره رکود شود. در مورد شدت این رکود احتمالی اختلاف نظر بسیاری وجود دارد اما نکته‌ای که مسلم است این است که افت بازار سهام آمریکا و شاخص S&P ۵۰۰ روی قیمت بیت کوین تاثیر مثبتی ندارد.

نگرانی دوم هم این است که شرایط قانون‌گذاری کریپتو در ایالات متحده که مهم‌ترین ابرقدرت هوادار کریپتو است به سمت مثبتی نمی‌روند. گری گنسلر تمام رمزارزها غیر از بیت کوین را اوراق بهادار ثبت نشده تلقی می‌کند و این جهت‌گیری شخصی گنسلر در اقدامات قانونی SEC در ماه‌های اخیر به وضوح انعکاس یافته است.

اگر نظرات گنسلر به کرسی بنشیند اتریوم و سایر پروژه‌های رمزارزی و شرکت‌های زیرساختی فضای کریپتو دیگر پایگاه جغرافیایی امنی برای فعالیت و توسعه نخواهند داشت. با سرعت عمل SEC در ماه‌های اخیر انتظار می‌رود تکلیف قانون‌گذاری فضای کریپتو در آمریکا در سال جاری روشن شود.

 

طبق مطالبی که در بالا بیان شد،‌ احتمالا اصلاح داشته باشیم و دوباره بیتکوین ۲۵ هزار دلاری را خواهیم دید. بعید است که این اصلاح آنقدر عمیق باشد که قیمت از کانال ۲۰ هزار دلار خارج شود.

 

تا اینجا تحلیلی کوتاه‌مدت از وضعیت فعلی رمزارز اول بازار ارائه کردیم. برای پیش‌بینی وضعیت تا آخر سال، می‌خواهیم بلندمدت‌ نگاه کنیم. پیش‌بینی ساناز وفی، تحلیلگر و محقق حوزه بلاکچین و رمزارزها از میهن بلاکچین، از وضعیت بازار رمزارزها در سال 2023 می‌تواند راهنمای خوبی برای ما باشد (جهت مطالعه کلیک کنید)

به نظر می‌رسد ارزشمندترین رمزارز بازار سیکلی مشابه با چرخه‌‌های قبلی را در فاصله بین دو هاوینگ طی می‌کند. این چرخه شامل صعود چند ماه بعد از هاوینگ و سپس ورود به بازار خرسی با یک شیب کند و خروج نقدینگی از بازار است.

اگر بخواهیم طبق همین سیکل به کانال‌های قیمت نگاه کنیم،‌ احتمالا تا آذر ۱۴۰۲ صعود چشم‌گیری برای BTC نخواهیم داشت. به عبارت دیگر تا این زمان، احتمالا شاهد شکل‌گیری روند صعودی بزرگی نخواهیم بود.

موضوع دیگر بالاترین قیمت تاریخی است که در سیکل قبلی ثبت شده است.  ATH بیت‌کوین در سیکل قبلی حدود ۶۸ هزار دلار ثبت شد. احتمالا تا آخر امسال یعنی اسفند ۱۴۰۲، شاهد شکسته‌شدن این قیمت نخواهیم بود.

در مجموع انتظار داریم که بر خلاف زمستان کریپتو،‌ زمستان ۱۴۰۲ برای بازار رمزارزها و پرچمدار آن صعودی باشد و با رسیدن به هاوینگ و عبور از آن،‌ شاهد شکل‌گیری ATH جدیدی برای BTC باشیم.

اگر به دنبال بهترین قیمت برای خرید Bitcoin در این سیکل هستید، احتمالا بازه ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار بود که از دست رفته است. در قیمت‌های فعلی نیز با توجه به دیدگاه، استراتژی و افق زمانی سرمایه‌گذاری که دارید،‌ خرید کردن می‌تواند منطقی باشد.

4.7/5 - (3 امتیاز)

نظرات در مورد : وضعیت قیمت بیت کوین در سال ۱۴۰۲

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *