پادویش

همکاری AMD و انویدیا برای توسعه یک چیپ مبتنی بر ARM

همکاری AMD و انویدیا برای توسعه یک چیپ مبتنی بر ARM

بر اساس گزارش رویترز، AMD و NVIDIA در حال طراحی پردازنده های مبتنی بر Arm برای رایانه های شخصی ویندوزی هستند. این امر می تواند به میزان قابل توجهی فروش پایین رایانه های ویندوزی مبتنی بر Arm را افزایش دهد و در عین حال سهم بازار کوالکام را کاهش دهد.

کوالکام چندین سال است که تنها ارائه‌دهنده پردازنده‌های رایانه‌های شخصی ویندوز مبتنی بر Arm است، اما قرارداد آن با مایکروسافت قرار است در سال 2024 به پایان برسد. تراشه‌های AMD و NVIDIA می‌توانند در سال 2025 در دسترس باشند و به مایکروسافت گزینه‌های بیشتری برای دستگاه‌هایش می‌دهند. طبق گزارش‌ها، مایکروسافت AMD و NVIDIA را تشویق می‌کند تا «ویژگی‌های پیشرفته هوش مصنوعی» را در تراشه‌های خود بگنجانند، که نشان می‌دهد آنها می‌توانند برای حرفه‌ای‌های خلاق و سایر کاربرانی که به برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی متکی هستند، مناسب باشند.

مایکروسافت همچنین اخیراً Windows Copilot، نرم‌افزار تقویت‌شده هوش مصنوعی خود را معرفی کرده است که در نظر دارد به بخش مهمی از استفاده از ویندوز تبدیل شود. بنابراین، این شرکت بر ویژگی‌های هوش مصنوعی در سیلیکون تأکید می‌کند. همچنین می‌توانیم انتظار داشته باشیم که برخی از ویژگی‌های متمرکز بر بازی، مانند سخت‌افزار گرافیکی قدرتمند و فناوری ارتقاء تصویر را ببینیم.

پردازنده‌های PC مبتنی بر بازو معمولاً عمر باتری بسیار بهتری نسبت به تراشه‌های مبتنی بر x64 اینتل و AMD ارائه می‌کنند. این به لپ‌تاپ‌هایی با استقامت طولانی‌تر یا طرح‌های نازک‌تر و سبک‌تر اجازه می‌دهد. به عنوان مثال، تراشه‌های رایانه‌های شخصی کوالکام به دلیل عمر باتری طولانی و گزینه‌های اتصال مورد ستایش قرار گرفته‌اند، اما به دلیل عملکرد کم مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. ورود AMD و NVIDIA به بازار گزارش شده می تواند کوالکام را برای بهبود عملکرد خود تحت فشار بگذارد.

مشخص نیست دقیقا چه زمانی تراشه‌های ویندوز مبتنی بر Arm مبتنی بر AMD و NVIDIA عرضه می‌شوند، اما رویترز گزارش می‌دهد که این اتفاق ممکن است در اوایل سال 2025 رخ دهد.

همکاری AMD و انویدیا در نزدیکی

در دیگر خبرها سامسونگ در سه سال گذشته با AMD برای توسعه چیپ گرافیکی موبایل پردازنده‌های Exynos خود کار کرده است. اولین ثمره این همکاری Exynos 2200 بود که دارای پردازنده گرافیکی Xclipse سامسونگ است. این چیپ از معماری RDNA 2 AMD بهره می برد و در سری گلکسی S22 استفاده می شد.

بیشتر بخوانید  احتمالا Biostar از یک مادربورد AM4 برای پردازنده Ryzen رونمایی میکند

در آوریل 2023، سامسونگ و AMD اعلام کردند که به همکاری با یکدیگر ادامه خواهند داد تا گرافیک با کیفیت بالا را به گوشی های هوشمند بیشتری ارائه کنند. با این حال، یک شایعه جدید نشان می دهد که سامسونگ ممکن است در آستانه پایان دادن به همکاری خود با AMD باشد. طبق شایعات، تیم System LSI Samsun در حال بررسی توسعه پردازنده‌های گرافیکی موبایل داخلی خود به جای ادامه دادن با همکاری AMD است.

این امر به سامسونگ اجازه می‌دهد تا کنترل کاملی بر طراحی پردازنده‌های گرافیکی خود داشته باشد، که اجزای حیاتی برای بازی‌های موبایلی و سایر برنامه‌های گرافیکی فشرده هستند. اگر این افشا درست باشد، بدان معنی است که پردازنده‌های اگزینوس آینده می‌توانند به جای معماری AMD از پردازنده گرافیکی سامسونگ استفاده کنند. این می تواند تأثیر قابل توجهی بر بازار پردازنده گرافیکی موبایل داشته باشد، زیرا AMD در سال های اخیر سهم بازار را به دست آورده است.

انتظار می رود سامسونگ نسل بعدی پردازنده Exynos 2400 خود را در سال 2024 عرضه کند. طبق اطلاعات فاش شده، Exynos 2400 همچنان از یک پردازنده گرافیکی مبتنی بر AMD بهبود یافته استفاده خواهد کرد. با این حال، چشم انداز بلندمدت همکاری سامسونگ و AMD نامشخص است. سامسونگ هنوز شایعات مربوط به برنامه های خود برای پایان دادن به همکاری خود با AMD را تایید یا رد نکرده است. با این حال، می تواند نشانه ای باشد که سامسونگ به دنبال کاهش اتکای خود به تامین کنندگان شخص ثالث و به دست آوردن کنترل بیشتر بر زنجیره تامین خود است.

منبع

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : همکاری AMD و انویدیا برای توسعه یک چیپ مبتنی بر ARM

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *