هاوینگ بیت کوین چگونه روی ماینرها تاثیر خواهد گذاشت؟

هاوینگ بیت کوین چگونه روی ماینرها تاثیر خواهد گذاشت؟

رویداد هاوینگ یکی از مهم‌ترین پدیده‌هایی است که ذهن کاربران و ماینرهای بیت کوین را در بازار ارز دیجیتال درگیر کرده است. رویداد هاوینگ اگرچه در بازه‌های زمانی نسبتا طولانی و هر چند سال یکبار رخ می‌دهد اما بااین‌‌وجود باز هم به یکی از دغدغه‌های اصلی ماینرها تبدیل شده است.

بدون اغراق می‌توان گفت که ماینرهای فعال و بزرگ با بررسی و تحلیل رویدادهای آینده هاوینگ آینده کار خود را در ماینینگ بیت کوین پیش‌بینی و برنامه‌ریزی می‌کنند؛ بنابراین هاوینگ یکی از اصلی‌ترین و تاثیرگذارترین عوامل در تصمیم‌گیری و اقدامات ماینرها به شمار می‌رود. یکی از سوالات متداولی که ذهن ماینرهای تازه وارد به فضای استخراج بیت کوین را به خود مشغول کرده است، درباره رویداد دوره‌ای هاوینگ و اثرات آن روی شبکه بیت کوین است. اینکه این پدیده چه تبعاتی برای استخراج بیت کوین خواهد داشت؟ و آیا این اتفاق هربار رخ دادن، باعث کاهش بیت کوین‌های ماینرها خواهد شد؟

در پاسخ به این پرسش‌ها باید گفت که هاوینگ روی کار ماینرها بی‌تاثیر نخواهد بود و اساسا به این دلیل برنامه‌ریزی شده تا تاثیرات مثبت و بلندمدتی در این زمینه داشته باشد؛ اما قطعا این رویداد باعث کاهش بیت کوین‌های استخراج شده در فارم‌های ماینرها نخواهد شد و تهدیدی برای آن‌ها نخواهد بود.

منظور از هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت کوین (BTC Halving) یا BTC Halvening در ترجمه به معنای دو نیم‌ شدن یا تقسیم شدن به دو قسمت برابر و اصطلاحی است که به رویدادی دوره‌ای در شبکه بیت‌ کوین رخ می‌دهد. اینکه این رویداد به چه منظور برنامه‌ریزی شده و چه تاثیراتی دارد را در ادامه مطلب شرح و توضیح خواهیم داد. اما در توصیف ماهیت این‌پدیده باید گفت که نوعی پروتکل کدنویسی شده برای شبکه فراگیر بیت کوین است‌، به‌منظور ایجاد محدودیت و کنترل بازار عرضه و تقاضای جهانی بیت کوین و در نتیجه حفظ ثبات آن در جلوگیری از تورم ناشی از عدم تعادل بازار بیت کوین شکل گرفت.

بر اثر رخ دادن هر بار هاوینگ پاداشی که به بلاک ماینر در فرآیند استخراج تعلق می‌گیرد نصف خواهد شد. به‌طورمثال پیش از آخرین رویداد هاوینگ بیت کوین که در سال ۲۰۲۰ بود، 2۵/6 کوین به بلاک ماینرها اختصاص پیدا می‌کرد اما بعد از این رویداد این‌ مقدار تبدیل به 1۲۵/3 کوین شد.

هاوینگ بیت کوین چگونه روی ماینرها تاثیر خواهد گذاشت؟

دلایل ایجاد رویداد هاوینگ بیت کوین

بیت کوین نوعی ارز محسوب می‌شود و تنها تفاوت آن با سایر ارزهای رایج دنیا در دیجیتال و مجاری بودن آن است؛ بنابراین بدیهی است که برای بازدهی مورد انتظار لازم است تا مشخصه‌های یک ارز رایج را داشته باشد. یکی‌ از عوارض ممکن است گریبان‌گیر هر ارزی شود، تورم است که می‌تواند برای آینده اقتصادی کاربران آن ارز مشکل‌ساز باشد. خالق بیت کوین که او را با نام ساتوشی ناکاموتو می‌شناسند در بدو معرفی و عرضه بیت کوین مقدار کل این ارز را محدود تعیین ‌کرد تا در بلندمدت از خطر بروز تورم در بازار بیت کوین چشم‌گیری شود.

مقدار کل بیت کوین‌ موجود در دنیا ۲۱ میلیون واحد تعیین شده است. ازاین‌رو هر زمانی که مقدار بیت کوین‌های استخراج شده به حد نصاب خاصی برسد، هاوینگ رخ ‌خواهد داد و موجب نصف شدن پاداش تخصیصی به ماینرها خواهد شد.‌ در مجموع این اتفاق مزیت‌ها و پیامدهای مثبتی را در بر خواهد داشت.

اثرات هاوینگ بیت کوین

می‌توان‌گفت در مجموع اثرات ناشی از رویداد هاوینگ بیت کوین بیش از هر چیزی متوجه بازار این ارز خواهد شد. اثرات هاوینگ منجر به تنظیم عرضه و تقاضای این ارز می‌شود تا ثبات اقتصادی متاثر از آن تداوم داشته باشد. اصولا در علم اقتصاد تعادل در عرضه و تقاضا مهم‌ترین اصل و هدف برنامه‌های تنظیمی بازار به شمار می‌رود؛ چرا که در صورت افزایش عرضه و تقاضا، کاهش عرضه و تقاضا، حتی بروز نوسان و تغییر تنها در یکی از موارد عرضه یا تقاضا باعث تغییر و اختلال در اقتصاد کالا یا ارز مورد نظر می‌شود.

تاثیر هاوینگ روی سرمایه‌‌گذاران نیز محسوس خواهد بود. در واقع این رویداد به طرز غیر مستقیم برای تریدرهای بیت کوین سود ایجاد می‌کند و انگیزه‌ای برای این افراد خواهد شد تا نسبت به کسب بیت کوین بیشتر رغبت زیادی از خود نشان دهند. این اتفاق بر اثر افزایش قیمت بیت کوین خواهد افتاد که ناشی از رویداد هاوینگ در هر دوره تجربه می‌شود. در واقع افزایش قیمت و کسب سود بهترین عامل تحریک‌کننده برای جلب نظر انجام عملیات روی بلاکچین بیت کوین خواهد بود‌.

اگر چه درحالت‌کلی تاثیرات مثبت و مزایای هاوینگ بیت کوین بیشتر از عواض و جوانب منفی آن برآورد می‌شود؛ اما ناگفته نماند که این رخداد می‌تواند روی کاهش ماینرها نیز موثر واقع شود. در واقع با هر بار افت، ارزش پاداش به ماینرها، انگیزه استخراج آن‌ها به شدت کاسته می‌شود؛ چون‌ دیگر توان رقابت با استخراج‌کنندگان انبوه را نخواهد داشت. در نتیجه کاهش ماینرها، امنیت شبکه بیت کوین پایین می‌آید. در واقع تعدد و حضور فعال ماینرها تضمین کننده امنیت شبکه است و در این صورت با از بین رفتن امنیت لازم امکان نابودی شبکه محتمل خواهد بود.

ممکن است در حین بروز و رخداد هاوینگ برای برخی از ماینرها، خصوصا ماینرهای تازه‌کار و نوورود به بازار نابسامانی و مشکل به وجود آید. درحالت‌‌کلی چند پیشنهاد برای حفظ و تداوم میزان درآمد و استخراج در ماینینگ ارائه می‌شود که شامل این‌موارد هستند:

  • تداوم ماینینگ و حفظ نرخ هش ریت (Hash Rate)
  • استفاده از سخت‌افزارهای کم مصرف
  • کاهش مصرف برق به روش‌های مختلف و مبتکرانه

هاوینگ بیت کوین چگونه روی ماینرها تاثیر خواهد گذاشت؟

جمع بندی

هاوینگ بیت کوین (BTC Halving) که بعضا در تلفظ عامیانه فارسی هالوینگ هم گفته می‌شود یکی از بخش‌های اجتناب‌ناپذیر و جدانشدنی از فرآیند ماینینگ و استخراج بیت کوین است. در واقع الگوریتم این رویداد با اهداف مثبتی برای کاربران کدنویسی و ایجاد شده است و تا حد زیادی به خود شما به‌عنوان یک ماینر بستگی دارد که چگونه این اتفاق را در هر بار روی دادن مدیریت می‌کنید و بازدهی استخراج خود را تداوم می‌بخشید.

همان طور که وبیت اشاره کرده است، هاوینگ بیت کوین از جمله اتفاق‌های جذاب برای سرمایه‌گذاران است که در زمان رخ دادن آن سود جالب توجهی به این افراد می‌رسد. اما برای ماینر و افرادی که بیت کوین ماین می‌کنند نمی‌تواند خبر خوشایندی باشد چرا که پاداش این گروه از افراد هر بار پس از هاوینگ نصف می‌شود. حال اگر در این خصوص به اطلاعات بیشتری نیاز دارید توصیه می‌کنیم به سایت صرافی ارز دیجیتال والکس مراجعه کنید تا بتوانید مقالات مختلفی را در این خصوص مطالعه نمایید. به طور کلی هاوینگ بیت کوین پدیده‌ای است که به پایان آن نزدیک می‌شویم و باید صبر کنیم و ببینیم پس از آخرین رویداد هاوینگ چه بر سر ماینرها و بیت کوین خواهد آمد.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : هاوینگ بیت کوین چگونه روی ماینرها تاثیر خواهد گذاشت؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *