آنتی ویروس پادویش

نگران نباشید! نوتلا سرطان زا نیست

هفته گذشته اخبار جنجال برانگیزی مبنا بر روغن پالم (نخل) بسیار مضر در نوتلاهای پرطرفدار در سراسر جهان منتشر شد. نوتلا ساخته شرکت ایتالیایی Ferrero که از شکلات فندوق تشکیل شده است روز به روز همه گیرتر شده و افراد بسیار زیادی در سراسر دنیا به طور روزمره درگیر مصرف این شکلات شده و تقریبا از آن به عنوان یک جایگزین برای وعده های اصلی غذایی خود بهره مند می شوند. و حالا یک تیتر خبری که هفته گذشته در اینترنت شایعه شد مصرف کنندگان نوتلا را شوکه کرد: “مطالعات هشدار داده اند نوتلا می تواند سرطان زا باشد!” اما مسئله شک برانگیز آن است که آیا Ferrero با بکارگیری یک عنصر مضر در محصول پرطرفدار باعث سرطان مصرف کنندگان خواهد شد؟

ماه مه گذشته، (European Food Safety Authority (EFSA با انتشار یک مطالعه نشان داد: نوتلا سرطان زا نیست. اما در واقع آنچه این مطالعه خواست بگوید این بود که روغن پالم (نخل) که یک عنصر به کار رفته در نوتلا می باشد حین تصفیه در دمای بالا مواد شیمیایی سرطان زا آزاد می کند.

روغن نخل مشتق شده از میوه درخت خرما بوده و در بسیاری از موادغذایی ها به کار برده می شود. مطالعات نشان دهنده آن است روغن پالم (نخل) هنگامیکه در دمای حدود 200 درجه سانتیگراد تصفیه شود در سطوح بالاتری نسبت به دیگر روغن های گیاهی استرهای چرب glycidyl بیشتری آزاد کرده و به عنوان یک آلاینده شناخته خواهد شد.

مطالعات پیشین نشان گر آن است مصرف GE در موش ها منجر به ایجاد تومور شده است. همچنین برای کودکان و افرادی که بیش از حد در معرض استفاده از این نوع روغن هستند یک خطر بالقوه برای سلامت به شمار می رود.

اگرچه این موضوع به خودی خود حائز اهمیت است. اما به خاطر داشته باشید موش ها انسان نیستند. بنابراین، احتمال ترجمه و القاء ناقص به مردم وجود دارد.

به دنبال شواهد سخنگوی EFSA با یک ایمیل اعلام کرده است: “در حال حاضر هیچ شواهد علمی از ارتباط میان قرار گرفتن در معرض GE و سرطان در انسان ها وجود ندارد.”

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : نگران نباشید! نوتلا سرطان زا نیست

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *