پادویش

نقد و بررسی ارز دیجیتال TORN

ارز دیجیتال TORN

گستردگی ارزهای دیجیتال به قدری قابل توجه است که باز هم ارزهای ناشناخته وجود دارند که ممکن است بسیاری از افراد هیچ اطلاعاتی دربارهٔ آن‌ها نداشته باشند. تورنادو کش از همین ارزهاست که یک پلتفرم غیرمتمرکز بر بستر بلاکچین اتریوم ایجاد شده و عمدهٔ هدف راه‌اندازی این ارز، برای افزایش امنیت تراکنش‌ها بوده‌است. البته ناگفته نماند که این ارز در حال حاضر جزو شناخته‌شده‌ترین ارزهای بازار دیجیتال است که به همین منظور در این مقاله قصد داریم به نقد و بررسی تورنادو کش بپردازیم، بنابراین توصیه می‌کنیم که اگر علاقه‌مند به دریافت اطلاعات در این خصوص هستید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

معرفی کوتاهی از تورنادو کش

این ارز به‌وسیلهٔ تیم zcash و به‌صورت متن‌باز اقدام به توسعهٔ سیستم تورنادوکش کرده‌است که کاربران توانایی استفاده از این سیستم با استفاده از قرارداد هوشمند را دارند. درواقع با Tornado cash امکان انتقال توکن‌ها بر بستر ETH و ERC-20 امکان‌پذیر خواهد بود. ضمناً گفتنی است که این قراردادها قابل تغییر نبوده که این موضوع حتی برای توسعه‌دهندگان این ارز نیز صادق است.

نکتهٔ مهم دربارهٔ تورنادو کش اینجاست که در زمان واریز و برداشت به این پلتفرم، هیچ‌گونه اطلاعاتی از ارسال‌کننده یا دریافت‌کننده ارز به ثبت نمی‌رسد و اینجاست که این سیستم نشان می‌دهد که از امنیت قابل توجهی برخوردار است، بنابراین می‌توان گفت که کاربران بدون این‌که ردی از انجام تراکنش‌هایشان در این سیستم به جای بگذارند، به‌راحتی می‌توانند دارایی‌هایشان را به این شبکه انتقال دهند. معرفی پلتفرم تورنادو کش به این چند جمله ختم نمی‌شود و اگر درباره آن کنجکاو هستید، می‌توانید جستجوی گسترده‌تری درباره این پلتفرم داشته باشید.

بررسی ارز دیجیتال تورنادو کش (Tornado cash)

تورنادوکش ارز حاکمیتی است که به‌عنوان یک سهام عمل می‌کند. درواقع افرادی که این ارز را خریداری کرده‌اند، می‌توانند در رأی‌گیری شرکت سهیم و تأثیرگذار باشند. ضمناً گفتنی است که این ارز نوعی توکن ERC-20 است که ذخیره‌ای ثابت در قالب TORN دارد. از ویژگی‌های این پلتفرم این است که کاربران براساس تعداد تراکنش‌هایی که در این سیستم دارند، امتیاز به‌دست می‌آورند که نهایتاً با به حدنصاب رسیدن، امکان تبدیل امتیازها به توکن TORN وجود دارد.

همچنین گفتنی است که بنیان‌گذاران این ارز رومن استورم و رومن سمنوف هستند که حتی برای شرکت آمازون نیز کار می‌کرده‌اند و وظیفه‌شان تشکیل قراردادهای ICO و نوشتن برنامه ارزهای ERC-20 بوده‌است. در کنار این موارد، باید اشاره کنیم که کل ذخیرهٔ این تومن 10 میلیون بوده که پس از ایردراپ 5درصدی، ارزش این ارز حدوداً 3 برابر شده (400 دلار) که البته این قیمت خیلی دوام نیاورد و تا حدود 50 دلار کاهش پیدا کرد. در حال حاضر که این مقاله نوشته می‌شود، ارزش هر توکن TORN نزدیک به 6 دلار است.

بررسی سیستم حریم خصوصی تورنادو کش

برای این‌که حریم خصوصی در پلتفرم عنوان‌شده به‌طور کامل تبیین شود، پیوندهای زنجیره‌ای که بین آدرس‌های مبدأ و مقصد در یک تراکنش شکل می‌گیرند در سیستم تورنادوکش شکسته شده و به این ترتیب امنیت کاربران به‌طرز قابل توجهی برقرار می‌شود. درواقع انواع کوین‌ها بخصوص اتریوم با استفاده از قرارداد هوشمند، آدرس کاربران پذیرفته‌شده را در دیگر آدرس‌ها فراهم کرده‌است و درواقع پذیرفته می‌شوند. ضمناً گفتنی است که این پلتفرم در سال 2021 شبکه‌های بلاکچینی و زنجیره‌های دیگری را به سیستم افزوده است تا کاربران بتوانند از آن در دیگر شبکه‌ها نیز بهره‌مند شوند. در حال حاضر پلتفرم تورنادو کش در شبکه‌های مختلف مانند موارد عنوان‌شده در ادامه قابل دسترسی است:

 • بلاکچین اتریوم؛
 • زنجیرهٔ بایننس؛
 • شبکهٔ پالیگان؛
 • شبکهٔ آوالانچ؛
 • شبکهٔ لایه 2 optimism؛
 • شبکهٔ لایه 2 arbirtum.

نقد و بررسی ارز دیجیتال TORN

دلیل انتخاب تورنادو کش برای بلاکچین اتریوم

این سیستم در آغاز فعالیت بر مبنای بلاکچین اتریوم بوده، به همین دلیل انتقال توکن‌هایی مانند تتر، Cdai، WBTC، ETH و… بر روی این پروتکل امکان‌پذیر بودهٰ‌است. همان‌طور که می‌دانید، سرمایه‌گذاری روی اتریوم و پلتفرم‌هایی که بر این مبنا تولید شده‌اند، به دلیل امنیت قابل قبول که به‌واسطهٔ قراردادهای هوشمند ایجاد شده‌اند، عاقلانه بوده‌است. درواقع با یک بررسی ساده می‌توان دریافت که اتریوم از بلاکچین‌های محبوب کاربران است که انجام تراکنش‌های خصوصی در این بستر هیچ نگرانی‌ای را برای کاربران در صورت هک سیستم بوجود نخواهد آورد. از دیگر ویژگی‌های مهم بلاکچین اتریوم می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • پشتیبانی گسترده؛
 • اجرای ساده؛
 • قابلیت همکاری و اشتراک؛
 • سرمایه‌گذاری به روش ارز دیجیتال تتر.

بررسی روش‌های افزایش امنیت در تورنادو کش

حتماً متوجه شده‌اید که این پلتفرم به‌صورت غیرمتمرکز ایجاد شده‌است تا امنیت حریم خصوصی حساب کاربران را افزایش دهد. اما افراد می‌توانند با استفاده از روش‌های عنوان‌شده در ادامه، ضریب امنیت را بهبود ببخشند. این راهکارها عبارت‌ند از:

 • بهره‌مندی از وی‌پی‌ان

با استفاده از VPN که تغییر آی‌پی را به دنبال دارد، کاربران به‌راحتی می‌توانند امنیت حساب کاربری‌شان را افزایش دهند. البته به‌کارگیری از وی‌پی‌ان‌های رایگان توصیه نمی‌شود، چراکه ممکن است دردسرهایی را برای شما عزیزان ایجاد کند، بنابراین برای عدم شناسایی حتماً از یک مرورگر TOR یا VPN استفاده کنید.

 • ذخیرهٔ یادداشت خصوصی

کاربران برای برداشت ارزهای دیجیتال نیاز به یادداشت خصوصی دارید، لذا باید در جای یک جای امن به نگه‌داری این یادداشت اقدام کنید تا به‌وسیلهٔ افراد سودجو سوءاستفاده‌ای نشود. اگر در این خصوص اطلاعات چندانی ندارید، توصیه می‌کنیم از مقالات تخصصی در این خصوص استفاده کنید.

 • حذف داده‌ها از مرورگر

ازجمله راه‌های افزایش امنیت در پلتفرم تورنادو کش، پاک کردن اطلاعات مرورگر پس از واریز یا برداشت ارز دلخواه‌تان است. درواقع مرورگرها با توجه به قابلیتی که دارند، هرگونه اطلاعات کاربران را به‌صورت کامل ذخیره‌سازی می‌کنند.

نقد و بررسی ارز دیجیتال TORN

جمع‌بندی

با توجه به این‌که تورنادو کش (Tornado cash) سیستمی بر مبنای بلاکچین اتریوم است و کاملاً غیرمتمرکز بوده، لذا تراکنش‌های ارزها به امنیت بیشتری انجام می‌شود. به‌طورکلی کاربران برای این‌که بتوانند دارایی‌شان را حفظ کنند، نیاز به پلتفرم تورنادو کش دارند. پرواضح است که آیندهٔ این ارز نیز به برنامه‌هایی که در دست اقدام دارد بستگی داشته و طبق نظرات متخصصان ارز دیجیتال، این ارز می‌تواند در آینده‌ای نچندان دور به قیمت‌هایی که در سال‌های گذشته دست یافته‌است نزدیک شود. حال برای این‌که بتوانید اطلاعات بیشتری از این ارز داشته باشید و یا حتی برای خریدوفروش ارز، به سایت والکس مراجعه کنید.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : نقد و بررسی ارز دیجیتال TORN

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *