آنتی ویروس پادویش

نحوه نگهداری از هارد درایو

هارد دیسک را باید بخش مهم یک رایانه شخصی دانست و اگر مراقبت درستی از آن صورت نگیرد، قطعا در کوتاه مدت دچار آسیب شده و افراد ممکن است داده های مهم خود را از دست دهند. داده هایی که اهمیت بالایی داشته و از دست دادن آنها نمی تواند چندان جالب باشد.

هر هارددیسک سرانجام می میرد و هنگامی که نزدیک مرگ است ، علائم آن را مشاهده خواهید کرد. صداهای عجیب و غریب ، پرونده های خراب ، خراب شدن هنگام بوت شدن و سرعت انتقال یخبندان همه به انتهای اجتناب ناپذیر اشاره دارد. این طبیعی است ، به خصوص اگر عمر درایو شما بیش از چند سال باشد. در درایوهای چرخشی قدیمی ، قطعات متحرک مانند موتور با گذشت زمان تخریب می شوند ، یا بخش مغناطیسی درایوها خراب می شود.

درایوهای حالت جامد جدید (SSD) قطعات متحرک ندارند ، اما سلولهای ذخیره سازی آنها هر بار که برای آنها نامه می نویسید کمی تخریب می شوند ، به این معنی که آنها نیز سرانجام خراب می شوند.

تا زمانی که درایو شما حرارت بیش از حد یا ضربه فیزیکی را تجربه نکند ، احتمالاً به تدریج از کار می افتد. این بدان معناست که حتی اگر درایو شما صداهای عجیب و غریب ایجاد نمی کند ، هر چند وقت یک بار باید مراقب سلامتی آن باشید ، بنابراین می توانید قبل از وقوع آن برای مرگ آماده شوید. در اینجا نحوه انجام این کار آورده شده است.

درایو خود را در وضعیت S.M.A.R.T بررسی کنید

نحوه نگهداری از هارد درایو

اکثر درایوهای مدرن از ویژگی هایی به نام S.M.A.R.T برخوردارند. (Self-Monitoring، Analysis، and Reporting Technology) ، که ویژگی های مختلف درایو را در تلاش برای شناسایی دیسک خراب کنترل می کند. به این ترتیب ، رایانه شما قبل از اینکه اطلاعات از بین برود و درایو قابل تعویض باشد ، در حالی که هنوز عملکردی ندارد ، به طور خودکار به شما اطلاع می دهد.

در ویندوز ، می توانید دستی S.M.A.R.T را بررسی کنید. وضعیت درایوهای شما از خط فرمان. فقط “cmd” را در نوار جستجو تایپ کنید و برنامه را باز کنید. در جعبه پاپ آپ ، اجرا کنید:

wmic diskdrive مدل ، وضعیت را دریافت می کند

اگر نابودی درایو شما قریب الوقوع باشد ، Pred Fail را برمی گرداند یا اگر فکر می کند درایو عملکرد خوبی دارد ، خوب است.

در Mac ، Disk Utility را از / Applications / Utilities / باز کنید ، روی درایو کلیک کنید و به S.M.A.R.T. نگاه کنید. وضعیت در پایین سمت چپ ، که یا تأیید شده یا Failing را می خواند.

با این حال ، این پایه S.M.A.R.T. اطلاعات می تواند گمراه کننده باشد. شما فقط می دانید که درایو شما در نزدیکی مرگ است ، اما می توانید حتی اگر دستگاه اصلی S.M.A.R.T. نیز مشکلاتی را تجربه کنید. وضعیت خوب است برای یک نگاه دقیق ، توصیه می کنم CrystalDiskInfo را برای Windows بارگیری کنید (رایگان) یا DriveDx را برای macOS (20 دلار با یک نسخه آزمایشی رایگان) بارگیری کنید ، هر دو مورد جزئیات بیشتری را ارائه می دهند S.M.A.R.T. اطلاعاتی از آنچه رایانه شما به خودی خود ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید  نحوه پاک کردن هارد دیسک در ویندوز 10 و سیستم عامل مک

CrystalDiskInfo و DriveDx به جای اینکه بگویید درایو شما “خوب” یا “بد” است ، به ترتیب برچسب های واسطه بیشتری دارند ، به ترتیب مانند Caution یا Warning. این برچسب ها روی دیسک های سخت و SSD هایی که شروع به فرسودگی می کنند اعمال می شود ، اما لزوماً در بستر مرگ آنها نیست (در مورد چگونگی استفاده CrystalDiskInfo از این برچسب ها در اینجا بیشتر بخوانید).

به عنوان مثال ، درایو من در بالا دارای چند بخش بد و تخصیص یافته است ، و من به هیچ مشکلی برنخوردم، احتمالاً به این دلیل که آن بخشهای بد در آن زمان هیچ داده واقعی را در خود جای نمی دادند. اما اگر حتی یکی از این بخشهای بد روی پرونده ای که نیاز دارید قرار داشته باشد ، می تواند فساد ایجاد شود. بنابراین برچسب Caution معمولاً نشان دهنده خوبی است که باید از درایو پشتیبان تهیه کنید و به فکر جایگزینی آن به زودی باشید ، حتی اگر هنوز مشکلی ندارید.

اگر می خواهید تصویری دقیق تر و عمیق تر از سلامت درایو خود داشته باشید ، وب سایت سازنده آن را برای داشتن یک ابزار اختصاصی بررسی کنید. به عنوان مثال ، Seagate دارای SeaTools برای درایوهای خود ، Western Digital دارای Western Digital Dashboard برای درایوهای خود و سامسونگ Samsung Magician برای SSD های خود هستند. این ابزارها بعضی اوقات می توانند از فناوری های خاص مربوط به هارد دیسک ها و SSD هایشان استفاده کنند. اما برای اکثر افراد ، CrystalDiskInfo تقریباً در مورد هر درایو به شما یک پارکینگ مناسب پیشنهاد می دهد.

برای Drive Failure آماده شوید

این مسئله “اگر” هارد دیسک شما خراب نیست ، مسئله “چه زمانی” است. سرانجام همه هارد دیسک ها خراب می شوند و اگر می خواهید از بین رفتن همه پرونده های مهم خود جلوگیری کنید ، کاملاً باید به طور منظم از کامپیوتر خود پشتیبان تهیه کنید – از جمله در مواردی که درایو سالم است. می دانم ، شما قبلاً آن را شنیده اید ، اما آیا واقعاً این کار را می کنید؟

امشب کمی وقت بگذارید و یک نسخه پشتیبان خودکار مبتنی بر cloud مانند Backblaze راه اندازی کنید. فقط 15 دقیقه طول می کشد و یکی از بهترین کارهایی است که می توانید بعداً برای محافظت از خود در برابر دل درد انجام دهید. اگر نمی توانید قیمت ماهانه 6 دلار را معده کنید ، حداقل با استفاده از ابزار File History داخلی Windows یا ویژگی Time Machine داخلی Mac خود در یک درایو خارجی پشتیبان بگیرید. اما فقط بدانید که در صورت آتش سوزی یا سرقت از شما محافظت نمی کند و خیال آسوده ای که از پشتیبان گیری مبتنی بر ابر می گیرید بی ارزش است.

بله ، تهیه پشتیبان خوب هزینه زیادی دارد ، اما هزینه آن بسیار کمتر از بازیابی حرفه ای داده های شما است. با پشتیبان گیری، هرگز چیزهای کوچک را عرق نمی کنید. حتی اگر درایو شما بدون هیچ اخطاری به طرز فاجعه باری از کار افتاد ، می توانید در کمترین زمان از حالت اولیه استفاده کنید.
منبع

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : نحوه نگهداری از هارد درایو

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *