پادویش

مضرات شارژر فندکی

مضرات شارژر فندکی

چه در یک سفر جاده ای طولانی باشید یا در حین رفت و آمد روزانه در ترافیک گیر کرده باشید، باتری کم تلفن همراه برای راننده بی حوصله واقعا آزار دهنده است. در ابتدا، ممکن است وصل کردن گوشی موبایل به درگاه USB خودرو بی ضرر به نظر برسد. اما چیزی که اکثر مردم به آن فکر نمی کنند این است که که  شارژر فندکی استفاده شده، ایا بر عملکرد و طول عمر گوشی آنها تاثیر می گذارد. در این مطلب به خطرات احتمالی و مضرات شارژر فندکی و مزایای استفاده از نوع مناسب شارژر فندکی خواهیم پرداخت.

 

آیا شارژر فندکی برای باتری گوشی یا باتری ماشین ضرر دارد؟

برای بسیاری از کاربران جای سوال دارد که آیا استفاده شارژر فندکی تأثیر بدی بر روی سلامت خودرو یا اجزای آن و یا باتری گوشی موبایل دارد یا خیر؟

اطلاعات متناقض زیادی در مورد مضرات شارژر فندکی وجود دارد. بنا بر دلایلی، ممکن است استفاده از شارژرهای خودرو برای تلفن های همراه مخرب باشد. این امر به این دلیل است که باتری های مورد استفاده در خودروها برای شارژ دهی به موبایل ها مناسب نیستند. به طور کلی، توان خروجی باتری ماشین شما همیشه ثابت نیست این نوسان انرژی ممکن است باعث فشار مضاعف به مدارهای داخل گوشی شده و احتمال آسیب سخت افزاری را افزایش دهد. این مساله برای باتری ماشین هم صدق می کند زیرا باتری به عنوان یک منبع تغذیه، اگر بیش از خروجی استاندارد از آن استفاده شود با گذشت زمان و استمرار فشار مضاعف، احتمال آسیب به خود باتری و مدارهای متصل به آن افزایش می یابد.

این باعث می شود استفاده از باتری ماشین برای شارژ گوشی همراه گزینه مناسبی نباشد. حالا به این مورد استفاده از شارژ فندکی نامناسب را نیز اضافه کنید. استفاده از چنین شارژهایی ممکن است منجر به افزایش دمای بیش از حد در باتری گوشی شما شود. این امر می تواند منجر به خرابی عملکردهای گوشی یا حتی از کارافتادن دائمی بخش های مختلف آن شود. در نهایت ولتاژ و جریان متغیر، کیفیت بد و تقلبی بودن شارژر فندکی، استفاده کردن از کابل غیر اورجینال، نوسانات ولتاژ یا پایین بودن سطح آن می تواند به گوشی آسیب بزند.

مضرات شارژ فندکی برای خودرو

اما کار به همینجا ختم نمی شود. حال که مضرات شارژ فندکی برای تلفن همراه را متوجه شدید، اجازه دهید به این نکته بپردازیم که شارژ فندکی می تواند باعث خالی شدن باتری اتومبیل شما شود یا خیر. شارژرهای ماشین برای تلفن همراه به سوکت فندک یا  USBهای موجود درخودرو وصل می شوند و به کاربر این امکان را می دهند که برای شارژ تلفن همراه خود از ماشین برق بگیرند. اگر ماشین خاموش باشد، درست مانند چراغ های داخل ماشین، شارژر تلفن همراه از باتری ماشین برق می گیرد. وصل نگه داشتن شارژر هنگام شارژ نشدن تلفن همراه نیز ممکن است باعث تخلیه کامل باتری شود، البته تخلیه باتری کندتر از شارژ کردن تلفن همراه خواهد بود.

مضرات شارژ فندکی برای سوخت خودرو

شاید این سوال شما هم باشد که آیا شارژ فندکی باعث اتمام سریع تر سوخت ماشین می شود یا خیر. برای پاسخ به این سوال باید بگوییم، وقتی ماشین خاموش است، انرژی مورد نیاز برای شارژ باتری تلفن همراه فقط از باتری تامین می شود. وقتی ماشین روشن است، این نیرو از باتری تامین می شود که توسط دینام در حال کار به طور کامل شارژ می شود. دینام سوخت را به انرژی تبدیل می کند تا باتری را شارژ نگه دارد، بنابراین شارژر فقط به طور غیرمستقیم روی مخزن سوخت ماشین تاثیر می گذارد. مصرف سوخت اساساً ناچیز است زیرا در صورت روشن بودن وسیله نقلیه دینام کار می کند، صرف نظر از اینکه شارژر فندکی وصل است یا خیر.

مضرات شارژر فندکی

استفاده از شارژرهای خودرو برای تلفن های همراه در خودروهای قدیمی، خطر افزایش آسیب به باتری را به همراه دارد. اگر آداپتور نامناسب باشد یا تلفن همراه از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد، آسیب به گوشی بیشتر خواهد بود. بهتر است همواره از شارژرهای معتبر و مورد تأیید استفاده کنید تا بتوانید بدون مشکل و آسیب از شارژ فندکی خود استفاده نمایید.

توصیه های ضروری برای استفاده از شارژ فندکی

از شارژر استفاده نمی کنید؟ آن را از برق بکشید

عمل ساده وصل کردن شارژر به خودروی شما می تواند انرژی باتری ماشین شما را کاهش دهد. هر زمان که به طور فعال تلفن خود را شارژ نمی کنید، فقط شارژر را جدا کنید.

اگر ماشین قدیمی تری می رانید، مراقب باشید

خودروهای قدیمی با باتری های قدیمی تر ممکن است قدرت شارژ مداوم تلفن شما را نداشته باشند. همانطور که اشاره کردم، با شارژ کردن گوشی شما سطح مشخصی از تخلیه وجود دارد. اگر باتری شما در «سلامت کامل» نیست، ممکن است باعث آسیب دائمی به باتری خودروی شما شود.

روش درست استفاده از شارژر فندکی

برای استفاده درست و کاهش احتمال آسیب به باتری ماشین و گوشی چند نکته مورد توجه است. در ابتدا باید یک شارژر فندکی با کیفیت و سالم داشته باشید. برای اطمینان از این موضوع می توانید از برند های شناخته شده خرید کنید. باید توجه داشته باشید که با وجود تفاوت های مشخص در سیستم عامل (نرم افزار) و سخت افزار گوشی های اندروید و آی او اس (iOS)، بازه استاندارد ولتاژ و آمپر مورد نیاز برای شارژ متفاوت است که باید به آن توجه شود تا آسیبی به دستگاه وارد نشود.

برای مثال اگر به باتری گوشی که شارژر استاندارد آن 25 وات است شارژر 50 وات وصل کنید احتمال آسیب به باتری و سوختن دستگاه موجود است.

چرا شارژ فندکی داغ می شود؟

در کل، افزایش دمای شارژر فندکی تا حدی طبیعی و قابل قبول است. زیرا این وسیله مستقیماً به سیستم برق ماشین متصل شده و وظیفه تبدیل جریان از آن به جریان مناسب برای شارژ گوشی را دارد. با این حال، اگر شارژر فندکی شما به شکل غیر طبیعی و بسیار داغ شده، احتمالاً دچار خرابی شده است یا از کیفیت پایینی برخورداراست.

آیا شارژر فندکی وجود دارد که ایمن باشد؟

شارژر فندکی مناسب آیفون و گوشی های اندروید باید ولتاژ، آمپر و پورت خروجی مناسب باتری و کابل گوشی را داشته باشد. به عنوان مثال شارژر فندکی 45W فست و PD دو پورت مک دودو مدل CC-2680 و پک شارژر فندکی هولدر و کابل 3 در1 گرین لاین مدل GN3in1COMBO مشخصات مورد نظر را دارند.

در کنار باتری و مدارهای دستگاه، کابل اتصال دستگاه به منبع برق هم بسیار مهم است. کابل نامناسب می تواند سرعت شارژ را کاهش دهد و در ادامه موجب افت ولتاژ و آمپر خروجی از شارژر و آسیب های متعدد به گوشی یا ماشین شود. این موضوع به دلیل مقاومت الکتریکی بالای کابل غیراستاندارد پیش می آید که می تواند با افزایش دما موجب ذوب شدن کابل، سری شارژر یا پورت شارژ گوشی بشود و یا حتی در موارد شدید با ایجاد اتصالی موجب آتش سوزی شود.

پس کابل مناسب نه تنها برای عملکرد استاندارد شارژر فندکی بلکه برای هرگونه اتصال دستگاه به منبع برق لازم است. کابل USB به MicroUSB هادرون مدل HTC-A-U01 با کیفیت ساخت بالا و در نظر گرفتن کلیه استاندارهای مورد نیاز، گزینه مناسبی است.

شارژر دیواری

با مد نظر گرفتن کلیه این مسائل باز هم می توان گفت شارژر فندکی به اندازه شارژر دیواری کارآمد و امن نیست. شارژر دیواری به دلایل متعددی بهتر از شارژر فندکی است. برای مثال شارژر دیواری با جریان متناوب (AC) کار می کند که قابل اطمینان تر و قوی تر از جریان باتری غیرمتناوب (DC) است و از طریق آداپتور استاندارد، خروجی ولتاژ و آمپر مناسبی به ما می دهد.

همچنین به علت متناوب بودن جریان برق و اتصال به شبکه سراسری، خروجی شارژر دیواری تقریباً ثابت است که این نیز یک برتری قابل توجه نسبت به شارژر فندکی خواهد بود. یکی دیگر از ویژگی های شارژر دیواری این است که به علت داشتن قطعات سخت افزاری مناسب می تواند اختلالات برق شهری را نیز کنترل بکند و یا وقتی که گوشی کامل شارژ شد خروجی برق را قطع کند تا به آن آسیبی نرسد.

یک آداپتور مناسب مانند شارژر دیواری 20 وات مک دودو مدل Ch-6901 و شارژر دیواری فست شارژ12 وات تک پورت دنمن مدل DC01 می تواند به افزایش عمر مفید و بهبود عملکرد باتری و مدارهای گوشی کمک بکند. با این توضیحات اگر کابلی که برای شارژ استفاده می شود مناسب نباشد، امکان آسیب به گوشی یا دستگاه مورد نظر همچنان وجود خواهد داشت. پس برای شارژر دیواری هم استفاده از کابل استاندارد بسیار مهم است.

با انتخاب یک شارژر فندکی مناسب و تجهیزات مرتبط با شارژ، می توانید از آسیب دیدن باتری گوشی خود جلوگیری کنید.

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : مضرات شارژر فندکی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *