آنتی ویروس پادویش

مزایای سرمایه‌گذاری با پول کم

مزایای سرمایه‌گذاری با پول کم

سرمایه‌گذاری به فرآیندی اطلاق می‌شود که یک شخص به هدف کسب بازده احتمالی در آینده، سرمایه خود را در دارایی‌های مختلف قرار می‌دهد. برخلاف باوری همگانی، شروع فرآیند سرمایه‌گذاری نیاز به سرمایه زیاد نداشته و با مبالغ اندک نیز می‌توان قدم در این مسیر گذاشت.

در صورتی که این سرمایه‌گذاری به صورت هوشمندانه و هدف‌مند انجام گیرد، نه‌تنها کم بودن میزان دارایی مانعی در این راه ایجاد نمی‌کند، بلکه می‌تواند مزایای متعددی نیز داشته باشد. چه بسا بهترین اقدام در شروع کار، سرمایه گذاری با پول کم باشد تا علاوه بر آشنایی با اصول ابتدایی سرمایه‌گذاری و شناخت انواع دارایی‌ها و ویژگی‌های آن‌ها، از فرصت‌های احتمالی سرمایه‌گذاری نیز استفاده کرد.

بستر مناسب برای سرمایه‌گذاری با پول کم

افرادی که قصد سرمایه‌گذاری داشته باشند، با گزینه‌های مرسومی همچون املاک و مستغلات، ارزهای خارجی، طلا و … مواجه خواهند بود. این دارایی‌ها حتی در صورتی که از بازدهی مناسب و قابل توجهی نیز برخوردار باشند، نیاز به سرمایه بالایی داشته یا هزینه‌های معاملاتی و مالیاتی زیادی را در بر خواهند داشت. همچنین با تملک آن‌ها، سرمایه شخص از جریان چرخه اقتصاد خارج خواهد شد و به اصطلاح راکد خواهد ماند.

بازار سرمایه، به عنوان محل خرید و فروش سهام شرکت‌های بورسی، انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اوراق درآمد ثابت، گواهی‌های سپرده‌کالایی و سایر اوراق بهادار مورد تایید سازمان بورس شناخته می‌شود. این بازار با ایجاد بستر مناسب سرمایه‌گذاری، فرصت‌های مطلوبی را در اختیار افراد قرار می‌دهد.

از جمله مزایای فعالیت در بورس نقدشوندگی بالا، شفافیت عملکردی شرکت‌های پذیرفته شده، امکان بررسی دقیق معاملات و قرار گرفتن سرمایه در جریان فعالیت‌های اقتصادی است.‌ همچنین امکان سرمایه‌گذاری با تنها ۱۰۰ هزار تومان در صندوق‌های قابل معامله (ETF) و با حداقل ۵۰۰ هزار تومان در سهام شرکت‌های بورسی، این بازار را به بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است.

عامل دیگری که بر جذابیت بازار سرمایه افزوده است، امکان کسب بازدهی مشابه و هم‌راستا با سایر بازارهای موازیست. برای مثال اگر افراد قصد سرمایه‌گذاری و کسب بازدهی ناشی از تغییرات ارزش طلا داشته باشند، به جای خرید فیزیکی سکه طلا که مستلزم پرداخت مبالغ نسبتا بالاست، می‌توانند با سرمایه‌ای اندک، واحد‌های یک صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا را خریداری کنند و از معافیت مالیاتی نیز بهره ببرند.

علاوه بر موارد مذکور، با مطالعه تاریخی روند شاخص بورس، مشخص می‌شود که بازار سرمایه در بلندمدت بازدهی نسبتا مطلوبی را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورده است. همچنین قابلیت متنوع‌سازی سبد دارایی با سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مختلف، سبب شده است تا افراد زیادی سرمایه‌گذاری در بورس را به عنوان بهترین سرمایه گذاری در ایران بشناسند و در راستای کسب مهارت‌ها و دانش تخصصی فعالیت در آن تلاش کنند.

 

مزایای سرمایه‌گذاری با مبالغ اندک

 

اقدام عملی در مسیر سرمایه‌گذاری

اصلی‌ترین گام در راه رسیدن به هر هدف، شروع به حرکت در مسیر رسیدن به آن است. زمانی که افراد با یک پدیده جدید آشنا می‌شوند یا قدم در مسیری نو می‌گذارند، به دلیل عدم شناخت کافی در آن حوزه، دچار ابهامات متعددی می‌شوند. این امر باعث تعلل افراد در پیش‌روی به سمت مقصد معین می‌شود. نتیجه این تاخیر از دست رفتن فرصت‌های با ارزش جهت کسب تجربه و  رسیدن هرچه سریع‌تر به اهداف مدنظر است.

مزیتی که سرمایه‌گذاری با مبلغ کم برای افراد به همراه دارد، ایجاد جسارت شروع کار، بدون دغدغه و نگرانی از بابت تحمل زیان قابل توجه است. همچنین این شروع با گام‌های کوچک، در گذر زمان، آشنایی مطلوبی با زوایای مختلف سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند که تاثیر مثبت خود را در گام‌های بزرگتر بعدی نمایان خواهد کرد.

 

کسب تجربه

تبدیل شدن به یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای،‌ فرآیندی زمان‌بر و مستلزم تلاش فراوان است. علاوه بر لزوم فراگیری دانش نظری در این حوزه، لمس جوانب گوناگون سرمایه‌گذاری به صورت عملی نیز امری ضروریست.

سرمایه‌گذاری با مبلغ کم این فرصت را به وجود می‌آورد تا افراد با فراز و نشیب‌های فعالیت در بازار سرمایه رو در رو شده و آموخته‌های خود را در عمل نیز محک بزنند. همچنین تجربه حاصل از این فرآیند، می‌تواند در نقش چراغ راه استفاده از فرصت‌های سرمایه‌گذاری آتی در مقیاس بزرگتر عمل کند.

 

 

 

 

فرصت برای آموزش

تصمیم به انجام فعالیت در بورس، به منزله قدم گذاشتن در دنیای وسیعی از اطلاعات و علوم تخصصی بوده و نیازمند یادگیری مستمر است. برای هر شخص با هر میزان از دانش، همواره مطالب جدید و مهمی وجود دارند که فراگیری آن‌ها برای تبدیل شدن به یک سرمایه‌گذار موفق الزامیست.

در واقع مسیر آموزش بازار سرمایه دارای مقصد مشخصی نبوده و همواره موضوعات تازه‌ای برای یادگیری بر سر راه افراد قرار می‌گیرد. به دلایل مذکور،  سرمایه‌گذاری با مبلغ اندک در آغاز  راه فعالیت در بورس، علاوه بر ایجاد فضای یادگیری تجربی و آشنایی با بورس، فرصت مناسبی را فراهم می‌کند تا افراد با تمرکز کافی به آموزش اصول و فنون سرمایه‌گذاری بپردازند.

همانطور که عنوان شد، مبحث آموزش بورس بسیار گسترده بوده و نمی‌توان انتهایی برای آن متصور شد. به همین جهت، پیدا کردن منابع آموزشی قابل اعتماد که به ارائه مباحث به‌روز سرمایه‌گذاری در همه سطوح بپردازند، کمک بزرگی به افزایش مهارت‌های لازم در این حوزه می‌کند. سایت آموزش مفید یکی از منابع معتبر آموزش بورس محسوب شده که از مفاهیم ابتدایی تا مباحث پیشرفته بازار سرمایه را به صورت کاملا رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : مزایای سرمایه‌گذاری با پول کم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *