پادویش

لیست محبوب ترین مشاغل پاره وقت در ایران

لیست محبوب ترین مشاغل پاره وقت در ایران

مشاغل پاره‌وقت در ایران طرفداران زیادی دارد و تعداد آن‌ها روز به روز در حال افزایش است. در حقیقت این مشاغل برای دانشجویان یا افرادی که به‌صورت تمام‌وقت جای دیگری مشغول به کار هستند، منبع درآمد بسیار خوبی محسوب می‌شود. همچنین اگر کسی به حقوق یک شغل تمام‌وقت نیاز نداشته باشد، شغل پاره‌وقت گزینه بسیار خوبی برای کسب درآمد اوست تا وقت بیشتری هم برای سایر امور خود داشته باشد.

یکی از مزایایی که مشاغل پاره‌وقت برای دانشجویان دارد، این است که آن‌ها می‌توانند بعد از فارغ التحصیلی شغل پاره‌وقت خود را به‌راحتی تبدیل به کار تمام‌وقت کنند؛ زیرا مهارت‌های لازم را به حد کافی کسب کرده‌اند.

در این مطلب قصد داریم محبوب ترین مشاغل پاره وقت برای استخدام در ایران را نام ببریم تا اگر شما هم به دنبال شغل پاره‌وقت با حقوقی مناسب هستید، بتوانید یکی از آن‌ها را بر حسب علاقه و مهارت‌هایتان انتخاب کنید.

پردرآمدترین مشاغل پاره وقت در ایران

قبل از معرفی محبوب‌ترین مشاغل پاره‌وقت، باید به این نکته اشاره کنیم که میزان حقوق دریافتی برای هر یک از این مشاغل بسته به میزان تخصص و مهارت‌های شما متفاوت است و ممکن است یک شغل مشابه، حقوق متفاوتی برای هر نفر داشته باشد. با این حال در ادامه مشاغلی را نام می‌بریم که بسیاری از افراد آن‌ها را به‌عنوان شغل پاره‌وقت انتخاب کرده‌اند و به‌صورت میانگین حقوق مناسبی دارند.

تولید محتوا

یکی از محبوب‌ترین مشاغلی که امکان کار پاره‌وقت در آن وجود دارد، تولید محتوا است. در حقیقت در سال‌های اخیر با پیدایش هرچه بیشتر کسب و کارهای آنلاین، تولید محتوا چه به‌صورت تمام‌وقت و چه پاره‌وقت، طرفداران زیادی پیدا کرده است.

برای کار به‌عنوان کارشناس تولید محتوا باید اول از همه قلم و قدرت نویسندگی خوبی داشته باشید و بتوانید از کلمات به‌درستی و در جای مناسب استفاده کنید. همچنین باید با اصول سئوی محتوا آشنایی داشته باشید و بتوانید محتوای سئو شده به مشتری تحویل دهید. دانش زبان انگلیسی، توانایی ترجمه متون، جمع آوری اطلاعات در مورد یک موضوع و تألیف نیز در این شغل ضروری است.

تدریس

یکی دیگر از مشاغل پاره‌وقت که بین دانشجویان طرفداران زیادی دارد، شغل تدریس خصوصی دروس مختلف یا زبان های خارجی است. مخصوصاً بعد از شیوع کرونا که بسیاری از کلاس‌ها به سمت آنلاین شدن پیش رفتند، تدریس را به‌عنوان یک شغل پاره‌وقت بسیار آسان‌تر کرد. بسیاری از کسانی که به‌صورت تمام‌وقت کار می‌کنند یا در حال تحصیل در دانشگاه هستند و در طول روز مشغله دارند، می‌توانند بعد از اتمام امور خود به‌صورت آنلاین و در خانه به تدریس خصوصی بپردازند.

ویراستاری

شغل ویراستاری یکی دیگر از مشاغل مناسب برای کار پاره‌وقت است؛ زیرا اغلب ویراستاران با دسترسی به کامپیوتر و اینترنت می‌توانند متون مختلف را بازبینی و ویرایش کنند و درآمد خوبی از آن به دست آورند. همچنین استخدام پاره وقت در شغل ویراستاری توسط شرکت های مختلف و فعال در هر حوزه‌ای صورت می‌گیرد؛ به همین دلیل این شغل طرفداران زیادی دارد. البته ویراستاری شغل آسانی نیست و باید به اصول نگارشی و دستور زبان فارسی تسلط کامل داشته باشید و دقتتان بسیار بالا باشد.

پیک موتوری یا راننده تاکسی اینترنتی

بسیاری از کارمندان یا کسانی که در طول روز به کار دیگری مشغول هستند، معمولاً آخر هفته‌ها یا عصر‌ها به‌عنوان راننده اسنپ یا تپسی مشغول به کار هستند و از این راه منبع درآمد خوبی در کنار شغل اصلی خود به دست آورده‌اند. همچنین پیک موتوری یکی دیگر از مشاغلی است که می‌توان به‌صورت پاره‌وقت در آن مشغول به کار شد. درست است که درآمد این مشاغل معمولاً کم است؛ اما اگر همراه با کار دیگری باشد، بسیار کمک‌کننده است.

گرافیست

اغلب کسانی که به نرم‌افزارهای طراحی تسلط دارند و می‌توانند کار گرافیکی انجام دهند، به‌راحتی قادر خواهند بود تا به‌عنوان گرافیست پاره‌وقت مشغول به کار شوند و درآمد خوبی نیز داشته باشند. در حقیقت یک گرافیست توانایی طراحی پوستر، طراحی عکس یا موشن‌گرافی برای وب‌سایت‌های مختلف، طراحی لوگوهای تجاری، طراحی جلد آلبوم یا حتی یک فونت نوشتاری را دارد.

معمولاً دانشجویان رشته‌های طراحی صنعتی یا سایر رشته‌های هنری مرتبط با این حوزه، در طول دوران دانشجویی خود به‌عنوان گرافیست پاره‌وقت مشغول به کار می‌شوند.

پرستار

پرستاری از کودکان، سالمندان و بیماران در خانه از جمله مشاغلی است که می‌توان آن را به‌صورت پاره‌وقت انجام داد. همچنین بسیاری از مربیان مهدکودک به‌صورت پاره‌وقت مشغول به کار هستند و فقط 2 یا 3 روز در هفته کار می‌کنند. این مشاغل مخصوصاً برای خانم‌هایی که تمایل دارند منبع درآمدی برای خود داشته باشند؛ اما به هر دلیلی نمی‌خواهند به‌صورت تمام‌وقت کار کنند، بسیار مناسب است.

مدیریت شبکه‌های اجتماعی

مدیریت شبکه های مجازی مخصوصاً ادمین اینستاگرام از مشاغلی است که مخصوصاً بعد از همه‌گیری کرونا، بازار کار آن بسیار رونق یافته است و حقوق خوبی نیز دارد. امروزه بسیاری از کسب‌وکارها برای تبلیغ محصولات خود حداقل یک پیج اینستاگرام دارند و به همین دلیل نیاز به استخدام ادمین اینستاگرام برای آن‌ها بیشتر از قبل شده است. این شغل به‌عنوان کار پاره وقت دانشجویی نیز بسیار مناسب است.

حسابداری

باوجودآنکه شغل حسابداری در اغلب سازمان‌ها به‌صورت تمام‌وقت است، اما برخی از شرکت‌ها نیز به‌صورت پروژه‌ای یا پاره‌وقت با حسابداران کار می‌کنند. به همین دلیل کسانی که در رشته مالی و حسابداری درس خوانده‌اند یا آن‌هایی که در این حوزه مهارت کافی دارند، می‌توانند به‌راحتی به‌عنوان حسابدار پاره‌وقت مشغول به کار شوند.

کار در کافه یا رستوران

این شغل بین دانشجویان بسیار محبوب است؛ به‌طوری‌که اغلب کسانی که در کافه‌ها مشغول به کار هستند، به‌صورت پاره‌وقت و دانشجویی کار می‌کنند. کار در کافی شاپ یا رستوران اشکال مختلفی دارد و افراد می‌توانند به‌عنوان صندوقدار، مهماندار، گارسون، باریستا و… مشغول به کار شوند. البته قابل‌ذکر است که کار در کافه یا رستوران (مخصوصاً در کافه‌های شلوغ) به دلیل ایستادن‌های طولانی برای خدمت به مشتریان، کار سختی است و توانایی فیزیکی خوبی می‌خواهد.

علاوه بر کار در کافه، افراد می‌توانند در فروشگاه ها نیز به‌عنوان صندوقدار یا راهنمای محصولات مشغول به کار شوند.

خدمات ماساژ درمانی

ماساژ درمانی در بسیاری از باشگاه های ورزشی یا مجتمع های تفریحی به‌صورت پاره‌وقت قابل انجام است و کسانی که در این حوزه مهارت دارند، می‌توانند درآمد خوبی از این شغل داشته باشند.

بازاریابی و فروش

اگر با شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای آشنا باشید، حتماً می‌دانید که بسیاری از این شرکت‌ها به دنبال نیروی کار فعال و پاره‌وقت، به‌عنوان نماینده فروش هستند.

شرکت‌هایی که در حوزه نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه‌ای فعالیت می‌کنند، فروش محصولات خود را بر پایه شبکه‌های انسانی و اجتماعی می‌سازند؛ به‌طوری‌که افراد مختلف محصولات این شرکت‌ها را خریداری کرده، به‌صورت آنلاین یا حضوری به فروش رسانده و سود یا پورسانت آن را دریافت می‌کنند. به همین دلیل کار به‌عنوان نماینده فروش در این شرکت‌ها به‌صورت پاره‌وقت طرفداران زیادی دارد. البته به علت ثابت نبودن حقوق، این شغل ممکن است برای برخی افراد گزینه خوبی نباشد.

کارشناس ورود داده

ورود اطلاعات یکی دیگر از کارهایی است که می‌توان آن را هم به‌صورت آنلاین و هم پاره‌وقت انجام داد. برای این شغل، مهارت تایپ سریع و دقیق و آمارگیری و پژوهش نیاز است. همچنین بسته به حوزه فعالیت شرکت، ممکن است به سایر مهارت‌های تخصصی مانند دانش حقوقی یا پزشکی نیاز داشته باشید.

گفتنی است که این شغل نسبت به سایر مشاغل پاره‌وقتی که تا اینجا نام بردیم، حقوق بهتری دارد.

کارشناس سئو

بسیاری از کسب‌وکارهای آنلاین برای بهبود رنک سایت خود و کسب رتبه در گوگل نیاز به کارشناسان سئو دارند. به همین دلیل برخی شرکت‌ها به‌صورت پاره‌وقت با این کارشناسان همکاری می‌کنند. این شغل حتی به‌صورت پاره‌وقت نیز حقوق خوبی دارد و از مشاغل پر طرفدار است.

سایر مشاغلی که امکان کار به‌صورت پاره‌وقت در آن‌ها وجود دارد، عبارت‌اند از:

  • مترجم
  • کارشناس ارتباط با مشتریان
  • کارشناس دیجیتال مارکتینگ
  • گیم مستر اتاق فرار
  • بازاریاب تلفنی

جمع‌بندی

مشاغل پاره‌وقت منبع درآمد بسیار خوبی برای دانشجویان و سایر افراد محسوب می‌شود و در سال‌های اخیر امکان کار پاره‌وقت در بسیاری از گروه‌های شغلی فراهم شده است. ویراستاری، تولید محتوا، مدیریت شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی، کار در کافه و رستوران، حسابداری، پرستار، گرافیست و… مثال‌هایی از محبوب‌ترین مشاغل پاره‌وقت هستند.

امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

چقدر از این مطلب خوشتان آمد ؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای

نظرات در مورد : لیست محبوب ترین مشاغل پاره وقت در ایران

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *