بررسی خودرو لکسوس NX

لکسوس

همانطور که می دانید برند لکسوس یکی از زیر مجموعه های خودروسازی تویوتا می باشد که تمامی خودروهای اسپرت و کراس اوور این کمپانی تحت این برند عرضه می گردد. در ایران دو مدل NX200 و NX300 موجود می باشد که طراحی فوق العاده لوکس و جذابی دارد. این خودرو برای اولین بار در سال 2014 در نمایشگاه خودروهای پکن رونمایی شد و در سال 2015 نیز به طور گسترده عرضه شد. لکسوس NX به طورکلی با تویوتا RAV4 در یک پلتفرم طراحی شده است ولی تجهیزات ایمنی، سرگرمی و کمکی های راننده لوکس تر طراحی شده است و از لحاظ نمای خارجی طراحی خودروهای لوکس ساخت BMW را به نمایش می گذارد.

لکسوس

پیشرانه و موتور

این خودرو با دو پیشرانه ی متفاوت، با کدنام های NX300h و NX200t در خیابان های ایران تردد می نماید. مدل NX200t دارای یک پیشرانه ی 4 سیلندر 2.0 لیتری DOHC و مجهز به 16 سوپاپ و توربو شارژر می باشد که می تواند توانی برابر با 235 اسب بخار تولید کند. حداکثر گشتاور تولید در بازه های دور موتور ۱.۶۵۰ RPM تا ۴.۰۰۰ RPM نیرویی معادل با 350 نیتوتون متر در اختیار راننده قرار می دهد که به طور استاندارد این نیرو توسط یک گیربکس 6 سرعته ی اتوماتیک تولید می شود. اگر کمی به این اعداد و ارقام با دقت نگاه کنیم، خواهیم دید که پیشرانه ی این خودرو در حد مطلوبی فعالیت می نماید و می تواند با دیفرانسیل های جلو در 7.2 ثانیه و با چهار چرخ متحرک در 7 ثانیه شتاب 0 تا 100 کیلومتر را فراهم آورد.

لکسوس

لکسوس NX300h نمونه ی هیبریدی این خودرو می باشد که دارای یک موتور 4 سیلندر خطی 2.5 لیتری تنفس بوده و می تواند نیرویی معادل 194 اسب بخار برای سرنشینان فراهم آورد. نیروی تولید توسط یک جعبه دنده ی اتوماتیک CVT با امکان تعویض دستی دنده به هر چهار چرخ خودرو انتقال یافته و می تواند در 9.1 ثانیه از 0 کیلومتر به 100 کیلومتر برسد و بنابر اعلام کمپانی ژاپنی سازنده ی این خودرو، حداکثر سرعتی که این مدل از NX می تواند برود معادل 185 کیلومتر بر ساعت می باشد.

لکسوس

مصرف سوخت

میزان مصرف سوخت لکسوس NX200t در حالت دیفرانسیل جلو در هر 100 کیلومتر 10.7 لیتر می باشد که این میزان برای مسیرهای شهری اعلام شده است ولی در مسیرهای بزرگراهی در هر 100 کیلومتر 8.4 لیتر سوخت مصرف می نماید. به طور کلی میزان مصرف سوخت NX200t در سیکل ترکیبی معادل 9.4 لیتر در هر 100 کیلومتر گزارش شده است که اگر به صورت 2 دیفرانسیل از این خودرو استفاده شود این اعداد ارقام تغییر کرده و به ترتیب به 10.7، 8.4 و 9.8 لیتر در هر 100 کیلومتر تبدیل می گردد.

اما میزان مصرف سوخت مدل هیبریدی این خودرو یعنی NX300h بالطبع از مدل بنزینی آن کمتر می باشد، اگر چه ممکن است از لحاظ میزان قدرت و شتاب به NX200t نرسد. این خودرو در مسیرهای شهری، در هر 100 کیلومتر سوختی معادل 7.1 لیتر مصرف می نماید که در مسیر های بزرگراهی این میزان به 7.8 لیتر می رسد و به طور کلی میزان مصرف سوخت ترکیبی در هر 100 کیلومتر معادل 7.6 لیتر می باشد.

به طورکلی تفاوت این دو خودرو از لحاظ پیشرانه و موتور می باشد و از لحاظ امکانات و تجهیزات رفاهی تفاوتی با یکدیگر ندارند و از یک سطح امکانات رفاهی برخوردار هستند.

لکسوس

در ادامه با زوم تک همراه باشید…

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : بررسی خودرو لکسوس NX

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *