آنتی ویروس پادویش

قطع شدن ChatGPT موجب کاهش مخاطب آن شد

قطع شدن ChatGPT موجب کاهش مخاطب آن شد

ChatGPT یکی از چت بات های محبوب مبتنی بر هوش مصنوعی است که در چند سال گذشته بسیار محبوبیت پیدا کرده و موردتوجه قرار گرفته است.

قطعی اخیر چت بات ChatGPT باعث افزایش علاقه برای رقیب هوش مصنوعی مکالمه گوگل، Gemini شد. داده‌های QR Code Generator جهشی نزدیک به 60 درصدی را در جستجوهای جهانی «جمینی» در 4 ژوئن نشان می‌دهد، که دقیقاً همزمان با توقف گزارش‌شده ChatGPT است.

به طور متوسط، جستجوهای روزانه برای “جمینی” حدود 204991 مورد است، اما در طول قطع ChatGPT، این تعداد به 327058 افزایش یافت. این نشان می دهد که کاربران به طور فعال به دنبال جایگزین هایی بودند که چت بات آنها در دسترس نبود.

جالب توجه است که افزایش جستجوهای Gemini منعکس کننده افزایش جستجوهای “ChatGPT down” در همان بازه زمانی بود و یک همبستگی واضح را برجسته کرد. گزارش‌های DownDetector نشان می‌دهد که قطعی ChatGPT حدود ساعت 8 صبح به وقت لندن در 4 ژوئن آغاز شد.

ChatGPT و کاهش مخاطب آن

در حالی که Gemini به عنوان محبوب ترین جایگزین ظاهر شد، جستجوهای دیگری مانند “Microsoft Copilot” و “ChatGPT Alternative” نیز افزایش یافت. جستجوهای روزانه برای «Microsoft Copilot» معمولاً به طور متوسط ​​حدود 11090 مورد است، اما در 4 ژوئن این تعداد به 16677 افزایش یافت که 50 درصد افزایش داشت. به طور مشابه، جستجوها برای «ChatGPT Alternative» در چند ساعت اول قطع به 11000 افزایش یافت، در مقایسه با میانگین روزانه معمولی 898. با این حال، توجه به این نکته مهم است که این جستجوهای جایگزین در مقایسه با افزایش علاقه Gemini کمرنگ هستند.

مارک پورکار، مدیر عامل QR Code Generator، این موضوع را تاییدی بر تلاش‌های گوگل برای جایگاه خود به عنوان بازیگر اصلی در هوش مصنوعی مولد می‌داند. Porcar اظهار داشت:

روند موازی واضح بین قطع ChatGPT و افزایش جستجوهای Gemini نشان می دهد که مردم Gemini را یک جایگزین آشکار می دانند. او همچنین تأکید می کند که در غیاب ChatGPT، کاربران به راحتی به Gemini روی آوردند، که نشان دهنده پتانسیل آن به عنوان یک رقیب قوی است.

شایان ذکر است که ChatGPT شرکت OpenAI دارای حدود 180 میلیون کاربر فعال در سراسر جهان است و موقعیت خود را به عنوان یک رهبر در چت ربات های هوش مصنوعی مولد مستحکم می کند. جمینی گوگل که در اواخر سال 2023 به عنوان جانشین LaMDA و PalM 2 راه اندازی شد، با ادعای شرکت مادر گوگل، آلفابت، وارد صحنه شد که “جمینی اولترا” آن در کارکردهای متنی و چندوجهی مختلف از GPT-V4 OpenAI بهتر عمل کرد. قطع اخیر ChatGPT فرصتی غیرمنتظره برای جمینی برای جلب توجه کاربرانی که به دنبال گزینه‌های جایگزین هستند، فراهم کرد، و جالب است که ببینیم آیا این به رشد پایدار برای ارائه هوش مصنوعی مکالمه‌ای گوگل تبدیل می‌شود یا خیر.

بیشتر بخوانید  شرکت OpenAI با عبور از درآمد 2 میلیارد دلاری، سرمایه‌گذاری ساخت تراشه را تشویق می‌کند

در دیگر خبرها اپل همچون دیگر برندهای مطرح فناوری سعی دارد هوش مصنوعی را به محصولات خود بیاورد. از جمله آنها باید به ChatGPT یا چت بات هوش مصنوعی اشاره کرد. اپل مدتی است که روی هوش مصنوعی کار می‌کند و انتظار می‌رود در WWDC 2024 اعلام شود. ویژگی‌های بالقوه شامل مرور با هوش مصنوعی در سافاری، سیری هوشمندتر و سیستم روی دستگاه برای چت‌های هوش مصنوعی است.

به نظر می رسد اپل بر روی پردازش روی دستگاه برای هوش مصنوعی متمرکز شده است، که آنها در رویداد اخیر بر آن تاکید کردند. آنها همچنین در حال توسعه Ajax هستند، یک سیستم هوش مصنوعی که می تواند وظایفی را که در حال حاضر توسط سیری انجام می شود، مانند خلاصه کردن متن و بهبود جستجوهای Spotlight انجام دهد. شایعه دیگری از فناوری روی دستگاه برای خلاصه کردن یادداشت های صوتی خبر می دهد.

این تمرکز روی پردازش روی دستگاه و جمع‌آوری مسئولانه داده‌ها (خرید دسترسی به داده‌ها به جای حذف آن) اپل را از برخی رقبا متمایز می‌کند.

منبع

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : قطع شدن ChatGPT موجب کاهش مخاطب آن شد

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *