پادویش

شناسایی طراح بدافزارها با استفاده از فناوری هوش مصنوعی

فناوری هوش مصنوعی

فناوری هوش مصنوعی | این روزها با توجه به افزایش امنیت فضای اینترنت و افزایش میزان افراد سو استفاده گر از این فضا، شاهد حضور بدافزارهای بسیاری در دنیای مجازی هستیم. اکنون بسیاری از فرآیندها در دنیای اینترنت در حال آماده سازی بر پایه ی هوش مصنوعی می باشند، بسیاری از گوشی های هوشمند اخیر نیز از فناوری هوش مصنوعی بهره مند می باشند که کارکردن با این گوشی ها را آسان تر نموده است.

شناسایی طراحان بدافزار

بسیاری از برنامه نویسان در نحوه ی طراحی الگوریتم های خود و ماژول های کد، سبک و سیاق خاص خود را دارند ولی شناسایی یک برنامه نویس با استفاده از این الگوها بر اساس خطوط کد فراوان کار آنقدر ساده ای نیست. اخیرا پژوهشگران یک سیستم یادگیری ماشینی را طراحی نموده اند که می تواند با استفاده از کد خام منبع و یا نسخه ی کامپایل شده، برنامه نویس ها را شناسایی نماید.

فناوری هوش مصنوعی

در این فرایند مثال هایی از کدهای برنامه نویسان به الگوریتم های آموزشی داده شده است تا الگوهای مشترک در آن ها تعیین شود، در نتیجه این الگوریتم می تواند کدهای یک برنامه نویس مشخص را از بین نمونه های مختلف موجود در منبع آن شناسایی نماید. مزیت هوش مصنوعی در عدم احتیاج به مثال های بسیار است، زیرا این الگوریتم به خوبی توسط قطعه کد سورس های کوتاه نیز آموزش می بیند.

در آزمایشی که با استفاده از Code Jam کمپانی گوگل صورت پذیرفت،4800 قطعه کد از 600 برنامه نویس مختلف در این سیستم آزمایش شد و الگوریتم موردنظر در 83 مورد، برنامه نویس را به درستی شناسایی نمودند. این روزها با توجه به افزایش حملات سایبری و خسارت بسیاری که ایجاد می نمایند، توسعه چنین تکنولوژی می تواند به شناسایی سریعتر و دقیق افراد سو استفاده گر منجر گردد، به خصوص در زمانی که مهاجمان تلاش در جعل هویت سایر افراد دارند.

از طرفی این فناوری با تعیین شباهت های غیر معمول در بین دو یا چند کد برنامه در مواردی مانند شناسایی کپی برداری غیر قانونی و نقض قانون کپی رایت نیز کاربرد خواهد داشت.

 

مطالب مرتبط

 

در ادامه با زوم تک همراه باشید …

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : شناسایی طراح بدافزارها با استفاده از فناوری هوش مصنوعی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *