آنتی ویروس پادویش

شرکت AMD پردازنده‌های Ryzen آینده را با نام Ryzen AI 300 عرضه می کند

شرکت AMD پردازنده‌های Ryzen آینده را با نام Ryzen AI 300 عرضه می کند

AMD به دنبال آن است تا نام پردازنده های خود را با تغییری همراه سازد بخصوص اینکه سری رایزن با عنوان Ryzen AI 300 عرضه می‌شوند.

به گفته افشاگر معتبر Golden Pig در انجمن Bilibili، ظاهرا AMD در حال کنار گذاشتن نام‌گذاری موجود Ryzen برای نسل بعدی پردازنده‌های موبایل Zen 5 است. شایعه شده است که نام تجاری جدید “رایزن AI” و سپس یک شماره سری 300 است.

این خبر پس از افشای اطلاعات قبلی ایسوس به احتمال طرح شماره گذاری سری 100 برای اولین پردازنده های هوش مصنوعی Ryzen منتشر شد. با این حال، گزارش Golden Pig حاکی از آن است که AMD ترجیح داده است از سری 300 عبور کند تا سری 200 اینتل که شایعه شده، برای نسل بعدی پردازنده های Lunar Lake/Arrow Lake خود، از سری 300 عبور کند.

همچنین ممکن است AMD بخواهد گنجاندن یک واحد پردازش عصبی (NPU) در این تراشه‌ها را برجسته کند، یک جزء کلیدی برای رایانه‌های شخصی Copilot+ AI مایکروسافت.

تاریخچه AMD در بازتاب استراتژی های برندسازی رقبا، به ویژه در فضای مادربرد، به این شایعه اعتبار می بخشد. بر اساس گزارش‌ها، استفاده ادعایی شرکت از نام چیپست B650، اینتل را مجبور کرد برای جلوگیری از سردرگمی، از B660 برای چیپست رقیب خود استفاده کند.

اگر درست باشد، نام تجاری Ryzen AI احتمالاً شامل کل سری پردازنده های موبایل AMD با فناوری XDNA NPU آنها می شود. این شامل Strix Point، نام رمز نسل بعدی پردازنده‌های موبایل رایزن اصلی AMD خواهد بود که پس از سری Ryzen 8040 قرار می گیرد.

انتظار می رود Strix Point دارای معماری پردازنده Zen 5، گرافیک RDNA 3.5 و یک NPU XDNA2 با حدود 30 ترافلاپس عملکرد باشد. Strix Halo، نام رمز APU موبایل با کارایی بالا AMD که برای رقابت با پردازنده‌هایی مانند M3/M4 اپل طراحی شده، می‌تواند زیر چتر «رایزن AI» قرار گیرد.

به هر حال جهت کسب جزئیات بیشتر باید منتظر ماند.

منبع

به این پست امتیاز بدید

بیشتر بخوانید  بروزرسانی درایورهای GPU در کامپیوتر

نظرات در مورد : شرکت AMD پردازنده‌های Ryzen آینده را با نام Ryzen AI 300 عرضه می کند

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *