پادویش

سفر به دنیای مردگان در چین با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی و دنیای مردگان

گریف‌بات با استفاده از چت‌جی‌پی‌تی کار می‌کند و مفهوم آن در سال‌های گذشته آزمایش شده است. این نام به برنامه‌هایی مبتنی بر هوش مصنوعی شبیه ساز انسان‌ها اطلاق می‌شود که با بررسی یادگاری‌ها، عکس‌ها و صداهای ضبط‌شده‌ی افراد، شخصیت آن‌ها را تقلید می‌کنند. با پیشرفت سریع هوش مصنوعی مولد در سال‌های اخیر، قدرت و دسترسی گریف‌بات به سطح کاملاً جدیدی رسیده است.

مدل‌های قدیمی هوش مصنوعی، به مجموعه‌ی وسیعی از داده‌ها نیاز داشتند، اما اکنون مهندسان غیرمتخصص نیز می‌توانند با استفاده از ویژگی‌های گذشته‌ی یک فرد، مدل‌های زبانی را آموزش داده و به صورت شبیه به آن شخص، حرف بزنند یا فکر کنند.

هایبینگ لو، استاد اطلاعات و تحلیل دانشگاه سانتا کلارا، می‌گوید: “امروزه برای یادگیری شخصیت افراد و تقلید از صدای آن‌ها، دیگر نیازی به نمونه‌های زیاد نیست. سیستم‌هایی مانند چت‌جی‌پی‌تی، گفتار انسان را تقلید می‌کنند و با اینکه دیگر نیازی به نمونه‌های زیاد نیست، بسیاری از مردم چگونگی حرف زدن یا نوشتن را به‌صورت طبیعی فراگیریده‌اند. با ایجاد تغییرات کوچک در سیستم‌های هوش مصنوعی، شخص مورد نظرتان با شباهت ۹۹ درصدی ایجاد خواهد شد.”

برای آموزش مدل هوش مصنوعی خود درباره ویژگی‌های پدربزرگش، یو از تعدادی نامه قدیمی و عکس‌ها و ویدئوهایی که مربوط به پدربزرگش بودند، استفاده کرد و آن‌ها را به همراه پیام‌هایش به هوش مصنوعی خود ارسال کرد. اما نباید انتظار شباهت کامل با ربات‌های سریال Black Mirror باشید، زیرا چت بات یو محدودیت‌هایی دارد و تنها به درخواست‌های کوتاه پاسخ می‌دهد. در هر صورت، با اضافه کردن اطلاعات بیشتر درباره پدربزرگش به مدل هوش مصنوعی خود، یو توانست شخصیت پدربزرگش را با دقت بیشتری تقلید کند و درنهایت، با گسترش آن به مادربزرگش، به او کمک کند تا با هوش مصنوعی پدربزرگش بیشتر آشنا شود.

در چین، همزمان با افزایش محبوبیت هوش مصنوعی مولد، علایق مردم به Griefbotها نیز افزایش یافته است. برای مثال، یک شخص دیگر در این کشور، هوش مصنوعی را آموزش داده است تا شخصیت مادربزرگ خود که فوت کرده، را به‌طور دقیق تقلید کند. هرچند این چت‌بات محدودیت‌هایی نیز دارد، اما سازنده آن می‌گوید احساس خوبی دارد که می‌تواند با این روش با مادربزرگ خود صحبت کند و به او نزدیک‌تر شود.

به نظر می‌رسد اکثر مَرَدم چینی برای ساخت هوش مصنوعی مردگان از ChatGPT استفاده کرده‌اند، اما از ۲۴ فوریه، دسترسی آنان به چت‌بات OpenAI محدود شده است. به‌ علاوه، بر اساس گزارش بیزینس اینسایدر، گورستانی در چین با استفاده از نرم‌افزار GPT ساخته شده است که اجازه می‌دهد تا با شبیه‌سازی صوتی مردگان، هر شخص با هوش مصنوعی بازسازی شود و این گورستان بابت بازسازی هر شخص با هزینه ۷،۳۰۰ دلار دریافت می‌کند.

4.7/5 - (3 امتیاز)

نظرات در مورد : سفر به دنیای مردگان در چین با هوش مصنوعی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *