پادویش

روند قیمت بیت کوین چگونه خواهد بود؟

روند قیمت بیت کوین چگونه خواهد بود؟

بیت کوین، در نیمه اول سال ۲۰۲۲ دوران سختی را پشت سر گذاشت. اما همچنان بسیاری از کارشناسان به قیمت ۱۰۰٬۰۰۰ دلاری آن فکر می‌کنند. این افراد همچنان عبور از این رقم رویایی را برای قیمت BTC متصور هستند. اما تکلیف سرمایه گذاران با این نوسانات ارزهای دیجیتال چه خواهد بود؟ این پیش بینی‌ها چه زمانی محقق خواهد شد؟ با وجود تمام این پیش بینی‌های مثبت و منفی، بیت کوین همچنان ارزشمندترین دارایی کریپتو به حساب می‌آید و بیشترین افزایش ارزش را از خود نشان داده است. بررسی می‌کنیم که روند قیمت و خرید بیت کوین چه خواهد بود.

روند نزولی قیمت بیت کوین در سال گذشته

در اوایل سال ۲۰۲۳ قرار داریم و بیت کوین روند صعودی را تجربه می‌کند و کمی از شکست‌های پیاپی در سال ۲۰۲۲ دور شده است. در ماه‌های گذشته صرافی‌هایی بزرگ ارز دیجیتال همچون FTX و BlockFi اعلام ورشکستگی کردند و وام دهنده‌های بزرگی مانند Genesis Global Trading نیز فقط در تلاش هستند تا از ورشکستگی خود جلوگیری کنند. این هیاهوها تاثیر زیادی بر روند نزولی ارزش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال داشتند. به غیر از این اتفاقات، اوضاع نابسامان اقتصاد جهانی نیز در این رکود موثر بودند. ادامه جنگ اوکراین، تغییر سیاست پولی ایالات متحده آمریکا و تورم دلار بازار کریپتوکارنسی را با این رکود مواجه کرده است. با وجود کاهش‌های اخیر قیمت، ارزش بیت کوین بیش از دو برابر ارزش چند سال پیش بوده است و این نوسانات، اتفاق جدیدی در صنعت کریپتوکارنسی نبوده و به نوعی با آن خوی گرفته است.

روند قیمت بیت کوین بر اساس داده‌ها

در حال حاضر بیت کوین بالاتر از سطح ۲۲٬۷۰۰ دلار معامله می‌شود که نسبت به نوامبر سال گذشته تغییر مثبت را نشان می‌دهد. در ۲۱ ژانویه ۲۰۲۳ نیز برای اولین بار در پنج ماه گذشته ارزش بیت کوین از سطح حیاتی ۲۳٬۰۰۰ دلار عبور کرد. در زمان نگارش این مقاله، حجم معاملات BTC روزانه بیش از ۲۴ میلیارد دلار است. کارشناسان به نشست آتی فدرال رزرو ایالات متحده چشم دوخته‌اند که می‌تواند دو روی متفاوت را برای پادشاه ارزهای دیجیتال رقم بزند، موقعیت صعودی جدید یا شکست! که هر دو می‌تواند موقعیت سودآوری بیشتر را برای سرمایه گذاران خرید BTC مهیا کند.

بعد از عبور از سطح حیاتی ۱۶٬۸۰۰ دلار، سیگنال‌ها مثبت بوده است. رشد قیمت دوباره سرعت گرفته و همچنان تا به امروز سیگنال‌های صعودی ادامه دار را نشان می‌دهد. بر اساس داده‌های CoinMarketCap شاخص‌های فنی به شکل زیر است:

  • میانگین متحرک ساعتی همگرایی/واگرایی (MACD) – افزایش سرعت در منطقه بولیش (صعودی)
  • RSA ساعتی (شاخص قدرت نسبی) برای BTC/USD – بالاتر از سطح ۸۵
  • سطوح پشتیبانی – ۲۲٬۷۰۰ دلار
  • سطوح مقاومت – ۲۲٬۹۰۰ دلار

آینده بیت کوین در کوتاه مدت روشن است؟

یکی از دلایلی که کارشناسان در مورد آینده بیت کوین خوش‌بین هستند، رویداد هاوینگ (Halving) این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۴ است. هاوینگ BTC هر ۴ سال یک‌بار اتفاق می‌افتد و در آن پاداش بیت کوین به ماینرها نصف می‌شود. این رویداد به طور کلی تاثیر مثبت برای قیمت BTC تلقی می‌شود، زیرا هاوینگ به کاهش عرضه و در نهایت رشد قیمت کمک می‌کند. از لحاظ تاریخی نیز هاوینگ نشانه خوبی برای شتاب در افزایش قیمت بیت کوین بوده است.

از عوامل تاثیرگذار در افزایش ارزش بیت کوین به ویژه در سال ۲۰۲۳، مذاکرات نرخ بهره فدرال رزرو ایالات متحده آمریکا است که امکان دارد به BTC کمک کند تا روند صعودی خود را حفظ کند. علاوه بر این، سرمایه گذاران بزرگ یا همان نهنگ‌های بیت کوین، بار دیگر شروع به ذخیره و انباشت آن کرده‌اند. بر اساس داده‌های آن‌چین Santiment، نهنگ‌های ‌Bitcoin بین ۱۰۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ BTC در کیف پول خود نگهداری می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد که امکان بازیابی و رشد قیمت ممکن است.

پیش بینی‌های بدبینانه روند قیمت بیت کوین

نمای بیریش یا نزولی، نشان می‌دهد که دسته دیگر کاربران علاقمند به خرید BTC، شرکت‌ها و موسسات بزرگ نیز هستند که دیدگاه مخالفی با روند صعودی بیت کوین دارند. آنها قاطعانه معتقدند که بیت کوین ممکن است در آینده‌ای نزدیک سقوط کند. مارک موبیوس (Mark Mobius)، موسس میلیاردر Mobius Capital Partners قبل‌تر سقوط بزرگ در سال ۲۰۲۲ پیش بینی کرده بود که BTC حتی می‌تواند ۱۰٬۰۰۰ دلار را نیز تجربه کند. متیو سیگل (Matthew Sigel)، رییس تحقیقات دارایی‌های دیجیتال در VanEck به عنوان یک مدیر سرمایه گذار جهانی پیش بینی کرده که بیت کوین به ۱۲٬۰۰۰ دلار کاهش می‌یابد.

روند قیمت بیت کوین چگونه خواهد بود؟

کارشناسان بر این باورند که افزایش نرخ بهره و سیاست‌های پولی سخت‌تر، اجازه نخواهد داد که بیت کوین در آینده‌ای نزدیک به روند صعودی مورد نظر خود برگردد. آنها معتقدند که این روند، کاربران را برای سرمایه گذاری در این صنعت پرنوسان و پرریسک با تردید روبرو خواهد کرد. همچنین، ممکن است افرادی که رمزارز BTC را ذخیره کرده‌اند، دارایی خود را بفروشند که فشار زیادی را به بازار بیت کوین وارد خواهد کرد.

چه عواملی بر قیمت بیت کوین تاثیر گذار است؟

عوامل زیادی بر ارزش پادشاه ارزهای دیجیتال تاثیرگذار است. عرضه و تقاضا، احساسات عمومی، اخبار، رویدادهای بازار، کمبود، رویدادهای اقتصاد جهانی و موارد دیگر بخشی از پارامترهای موثر در نوسان قیمت و خرید بیت کوین هستند. ارز دیجیتال BTC، به عنوان یک دارایی جدید و نوظهور، بیش از ارزهای فیات و اوراق بهادار تحت تاثیر عوامل اضافی قرار می‌گیرد. برخی از این عوامل موارد زیر هستند:

  • عرضه محدود
  • چرخه استخراج
  • تقاضای جریان اصلی
  • قوانین و مقررات

کلام پایانی

دیدگاه‌ها و پیش بینی‌های متفاوتی در مورد بیت کوین وجود دارد که برخی صعودی و برخی نیز نزولی است. تنها گذر زمان مشخص می‌کند که کدام پیش بینی و روند قیمت، درست از آب در خواهد آمد. ماهیت بیت کوین، انعطاف پذیر است و در طول عمر خود بارها نشان داده که ظرفیت لازم برای بازگشت به روندهای صعودی را دارد. سرمایه گذاری و خرید بیت کوین هنوز انتخاب اصلی کاربران علاقمند به صنعت کریپتوکارنسی است و نسبت به دیگر ارزهای دیجیتال گزینه‌ای سودآورتر به حساب می‌آید.

3/5 - (3 امتیاز)

نظرات در مورد : روند قیمت بیت کوین چگونه خواهد بود؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *