پادویش

روش پخت برنجتان را تغییر دهید تا آرسنیک را فراری دهید!

دانشمندان هشدار داده اند، میلیون ها نفر از مردم خودشان را با روش معمول پخت و پز برنجشان در معرض خطر قرار می دهند. آزمایشات اخیر نشان داده است، یک روش رایج پخت برنج – جوشاندن برنج در آب و بخارپز شدن آن تا خارج شدن آب – می توانند افرادی که آن را مصرف می کنند در معرض خطر اثرات آرسنیک موجود در آن قرار دهد. گفتنی است آرسنیکی که برنجتان را آلوده می کند حاصل رشد سموم و آفت کش های صنعتی است. مواد شیمیایی به طیف وسیعی از مشکلات بهداشتی از جمله بیماری های قلبی، دیابت و سرطان منجر گردیده و باعث پیشرفت و گسترش آن ها می شود.

فرادرس

در حالی که بسیاری از افراد بر این باورند هنگامی که برنج پخته شود اثری از آرسنیک نیست اما دانشمندان ادعا کرده اند این تنها در صورتی می باشد که به مدت یک شب برنج را از قبل خیس کرده باشید.

Andy Meharg، پروفسور علوم زیستی از دانشگاه کوئینز بلفاست، در برنامه “به من اعتماد کن، من دکتر هستم!” سه روش پختن برنج را آزمایش کرد تا میزان سطح آرسنیک موجود در آن را بسنجد.

در روش نخست، پروفسور Meharg رایج ترین روش پخت برنج را به کار برد. بدین صورت که او دو برابر مقدار متوسط برنج آب اضافه کرد و اجازه بخارپز شدن داد. وی در این روش بیشترین مقدار باقیمانده آرسنیک را در برنج پخته شده مشاهده کرد.

در روش دوم، Meharg پنج برابر مقدار متوسط برنج آب اضافه کرد. و آب اضافه را خارج کرد. اگرچه میزان آرسنیک کاهش یافت. اما در روش آخر، پروفسور برنج از قبل خیسانده شده را پخت. و دریافت میزان سطح آرسنیک تا 80 درصد کاهش یافته است.

او به همه توصیه کرد از امن ترین روش پخت برنج استفاده کنند. و برنج را به مدت یک شب خیس کنند سپس آن را بپزند.

با توجه به تحقیقات، حدود 54 درصد از محصولات مبتنی بر برنج انگلستان حاوی سطوح بالایی از آرسنیک می باشند.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : روش پخت برنجتان را تغییر دهید تا آرسنیک را فراری دهید!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *