دلیل کاهش کیفیت دوربین گوشی در اثر لرزش های شدید

دلیل کاهش کیفیت دوربین گوشی در اثر لرزش های شدید

چندی پیش اپل اظهار داشت که لرزش های قدرتمند کیفیت دوربین گوشی های هوشمند تولید این کمپانی یعنی آیفون را تحت تأثیر قرار می دهد. لرزش هایی مانند لرزش موتور سیکلت های قدرتمند به کیفیت دوربین این دستگاه ها لطمه وارد خواهند کرد. اپل با بیان این موضوع باعث شوکه شدن همگان شد! البته این قضیه دارای دلایل خاص خود بوده و مختص به گوشی های اپل نیست بلکه در مورد اندرویدها هم صدق می کند. کاهش کیفیت دوربین در اثر لرزش بیشتر به لرزش گیر نوری تصویر مرتبط می باشد که در اکثر گوشی های هوشمند آیفون و اندروید امروزی وجود دارد. در این مطلب قصد داریم به بررسی تأثیر لرزش بر کیفیت دوربین گوشی های آیفون و اندروید بپردازیم. با ما همراه باشید.

لرزش گیر اُپتیکال تصویر OIS

یکی از ویژگی هایی که باعث می شود در هنگام فیلمبرداری و عکاسی تصویر ثابت تری داشته باشید لرزش گیر اپتیکال تصویر است که به اختصار OIS نامیده می شود. دوربین های مجهز به این قابلیت یک موتور در داخل خود دارند که اجزای داخل لنز را به صورت فیزیکی حرکت می دهد. وقتی گوشی در هنگام عکاسی یا فیلمبرداری تکان می خورد این موتور سعی در خنثی کردن این لرزش ها دارد بدین ترتیب تصویر تیزتر و ویدیویی روان تر و با کیفیت تر خواهید داشت.

لرزش گیر اپتیکال تصویر در زمینه ی فیلم برداری و عکاسی تفاوت زیادی را رقم خواهد زد. همانطور که می دانید نگه داشتن گوشی در دست بدون هیچ گونه لرزش و حرکتی تقریباً غیر ممکن است. سازوکاری که این مورد را در گوشی های مدرن هوشمند امکان پذیر می نماید فوق العاده ظریف و کوچک است. این در واقع همان مرحله ای است که امکان آسیب به دوربین در اثر لرزش های وارد شده به گوشی وجود دارد. به عبارت دیگر لرزش های وارد شده به گوشی آسیب هایی را به دوربین وارد خواهند نمود.

لرزش چه تأثیری بر دوربین گوشی دارد؟

دلیل کاهش کیفیت دوربین گوشی در اثر لرزش های شدید

به طور معمول وقتی بحث در مورد خرابی اجزای دستگاه های هوشمند باشد، قطعات متحرک نخستین مواردی است که باید سراغ آن ها رفت. در بخش داخلی دوربین گوشی های هوشمند مجهز به فناوری OIS تعدادی قطعه ی متحرک کوچک وجود دارد. در صورت وارد آمدن کمی فشار به این قطعات، عملکرد آن ها دچار اختلال خواهد شد. قطعات OIS به منظور خنثی نمودن لرزش های دست باید امکان حرکت آزادانه به اطراف را داشته باشند در نتیجه از این نکته می توانید بفهمید که این قطعات سر جای خود ثابت نیستند.

با این اوصاف هنگامی که گوشی را در جیب خود گذاشته و سوار وسیله ای مانند موتور سیکلت می شوید، قطعات داخلی دوربین گوشی شما بر اثر لرزش های ناشی از حرکت موتور سیکلت به لرزش درخواهند آمد. این لرزش ها به مرور زمان و با تکرار شدن تأثیر سوء بر کیفیت دوربین گوشی شما خواهند داشت. البته این موضوع برای اکثر مردم چندان حائز اهمیت نیست زیرا اکثراً از آن خبر ندارند. حال این سؤال مطرح می شود که آیا لرزش های ناشی از دویدن نیز می تواند تأثیر منفی بر کیفیت دوربین گوشی بگذارد؟ باید بگوییم خیر. لرزش های قدرتمند مانند لرزش هایی که در هنگام سوار شدن بر موتور سیکلت های سنگین به گوشی شما وارد می شوند نگران کننده خواهند بود نه لرزش های سطحی مانند دویدن و امثالهم. پس به هیچ وجه نگران این موضوع نباشید و باخیال راحت گوشی خود را برای ورزش صبحگاهی داخل جیبتان بگذارید.

نحوه ی جلوگیری از این آسیب

همیشه پیشگیری بهتر از درمان و ساده ترین راهکار برای جلوگیری از هر نوع آسیبی است. برای جلوگیری از بروز مشکلات این چنینی بهتر است سعی کنید از موتور سیکلت های سنگین و قدرتمند استفاده نکنید و در صورت استفاده گوشی خود را همراهتان نبرید. البته استفاده مدوام از این دستگاه های دارای لرزش بالا می تواند مشکل ساز شود نه استفاده ی کم و محدود از آن ها. به عنوان مثال اگر روزی دو بار برای جابجایی در شهر از موتور سیکلت سنگین استفاده می کنید قطعاً دوربین گوشی هوشمندتان دچار آسیب خواهد شد.

اپل در این زمینه راهکاری ارائه داده و آن استفاده از پایه های ارتعاش گیر در هنگام سوار شدن بر چنین موتورهایی است. همانطور که بیان شد این مسئله در حدی ضروری نیست که مردم عادی نگران آن باشند اما دانستن آن خالی از لطف نیست. یکی از مزایای این قضیه این است که روشن می کند فناوری های نوین و مدرن آنچنان هم بی عیب و نقص نیستند.

منبع