آنتی ویروس پادویش

جریمه ورود به طرح ترافیک بدهیم یا مجوز روزانه بگیریم؟

طرح ترافیک

طرح ترافیک ایده‌ای برای مدیریت ازدحام شهری است. بااین‌حال، گاهی لازم است که به محوطه‌های آن وارد شوید. جریمه را می‌پردازید یا طرح می‌خرید؟

چطور با طرح ترافیک کنار می‌آیید؟

طرح ترافیک با هدف کم‌کردن از ازدحام شهری و راحت‌ترشدن تردد افراد در سطح پایتخت پایه‌گذاری شد. بااین‌حال، برخی همچنان ترجیح می‌دهند که از روش‌هایی برای ورود به طرح استفاده کنند و با وسیله شخصی‌شان به مقاصد موردنظر برسند. برای این دسته از افراد هم راه‌کارهایی وجود دارد. آنها می‌توانند به طرح ترافیک وارد شوند و جریمه‌اش را بپردازند یا مجوز روزانه بگیرند. اما کدام روش عاقلانه‌تر است و کارایی بیشتری دارد؟ جریمه طرح ترافیک چیست و چگونه حساب می‌شود؟ در ادامه، برایتان از تمام این‌ها خواهیم گفت.

خرید طرح ترافیک و ثبت‌نام در آن

اگر می‌خواهید وارد محدوده طرح ترافیک شوید، باید در سامانه‌ای موسوم به «تهران من» ثبت‌نام کنید. با ورود به این سایت به نشانی زیر، و طی‌کردن چند مرحله به شما اجازه داده می‌شود که به ناحیه طرح وارد شوید:

·        https://my.tehran.ir/

روند کار هم به‌شرح زیر است:

·        وارد سایت شوید؛

·        حساب کاربری برای خود ایجاد کنید؛

·        حسابتان را شارژ کنید.

دقت کنید که در روزهای آلودگی هوا، امکان خرید طرح وجود ندارد. در روزهایی از سال، به‌ویژه در فصول سرد، آلودگی هوا بسیار زیاد می‌شود. لزوم استفاده از وسایل نقلیه عمومی در این روزها و کنترل ترافیک بیشتر از هر زمان دیگری است. از همین روی، امکان تهیه طرح و ورود به آن با خودروی شخصی وجود ندارد.

نکات مهم درباره رزرو طرح ترافیک

برای رزروکردن طرح ترافیک باید با شرایط زیر هم آشنا باشید:

·        امکان رزرو طرح در هر روز تا پایان شبانه‌روز وجود دارد؛ یعنی تا رسیدن به ساعت ۲۴ در هر شبانه‌روز می‌توانید برای آن روز اقدام به رزرو طرح کنید.

·        شما می‌توانید رزروتان را لغو کنید اما برای این کار باید هر روز تا قبل از ساعت ۶ اقدام کنید.

·        با داشتن چند خودرو، باید برای هریک به‌طور جداگانه طرح ترافیک بخرید.

·        پلاک‌های شهر تهران می‌توانند در هر فصل، به‌مدت ۲۰ روز رایگان وارد طرح شوند.

یادتان باشد که ساعت طرح ترافیک از ۶ و ۳۰ دقیقه صبح آغاز می‌شود و تا ساعت ۱۷ ادامه دارد. این قوانین مخصوص به روزهای هفته از شنبه تا چهارشنبه است. در روزهای پنجشنبه هم طرح ترافیک اجرا نمی‌شود و در مقابل، طرح آلودگی هوا یا همان زوج و فرد سابق وجود دارد. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، هر خودروی پلاک تهران می‌تواند ۲۰ روز به‌طور رایگان در هر فصل وارد طرح ترافیک شود. با ورود به طرح آلودگی هوا در پنجشنبه‌ها، از این سهمیه کسر خواهد شد.

قیمت خرید بسته های طرح ترافیک

برای خرید طرح ترافیک می‌توانید از شرایط زیر بهره‌مند شوید. شایان ذکر است که زمزمه‌هایی برای تغییر شرایط طرح ترافیک هم مطرح می‌شود. باید دید که این طرح بهینه می‌شود و حالت موثرتری پیدا می‌کند یا خیر. به جدول زیر برای بهره‌مندی از بسته‌های یک‌ماهه، سه‌ماهه و شش‌ماهه طرح نگاهی داشته باشید:

 

نوع بستهنوع معاینه فنیقیمت (تومان)
یک‌ماههعادی۱.۳۳۲.۰۰۰
یک‌ماههبرتر۹۳۲.۰۰۰
سه‌ماههعادی۳.۷۶۸.۰۰۰
سه‌ماههبرتر۲.۶۳۷.۰۰۰
شش‌ماههعادی۷.۰۹۲.۰۰۰
شش‌ماههبرتر۴.۹۶۴.۰۰۰

 

پرداخت جریمه ورود به طرح

برخی از افراد هم ترجیح می‌دهند که به‌جای خرید طرح ترافیک، بدون مجوز وارد محوطه شوند و جریمه‌اش را بپردازند. جریمه ورود به طرح ترافیک نسبت به سال گذشته در حدود ۱۰درصد افزایش داشته است. در حال حاضر، این نرخ معادل با ۱۰۹هزار تومان است. اگر مجوز طرح ترافیک را خریداری نکنید، باید به‌ازای هر روز ورود به طرح، مبلغ مذکور را بپردازید.

طرح بخرید یا جریمه بدهید؟ این پرسش وابسته به شرایط شما خواهد بود. در واقع، بنا به اینکه به کدام نقاط طرح ترافیک وارد می‌شوید و بسامد ترددتان هم چقدر است، امکان محاسبه میزان جریمه را پیدا می‌کنید. این شما هستید که باید ببینید، پرداخت جریمه برایتان کمتر تمام می‌شود یا خرید طرح.

البته نکته مهمی وجود دارد که باید بدانید. اگر به محوطه طرح ترافیک وارد شوید، دو جریمه شامل حالتان می‌شود:

·        جریمه از سوی راهنمایی و رانندگی

·        جریمه عوارض ترافیکی

مورد نخست از سوی پلیس راهور ثبت و بعدی هم از سوی شهرداری برایتان تعیین می‌شود. پرداخت جریمه عوارض ترافیکی در هر سال اجباری است.

جریمه یا خرید طرح؛ انتخاب با شماست؟

با وجود برگزاری و تعیین طرح‌های مختلف ترافیکی، همچنان شهر تهران شلوغ است و ازدحام خودروها در آن غیرقابل کنترل. به‌نظر می‌رسد که طرح‌هایی که تعیین می‌شوند، آنچنان که باید و شاید کارآمد نبوده‌اند. شاید هم در فقدان چنین اقدامات در ظاهر ناموفقی، اوضاع از این هم بدتر می‌شد. اینکه طرح بخرید یا جریمه را بپردازید، تصمیمی شخصی است که باید خودتان بنا به شرایط عبورومرورتان درباره‌اش به نتیجه‌گیری برسید. خوب است که دوباره نگاهی به نرخ جریمه و قیمت بسته‌های طرح ترافیک داشته باشید تا بهتر بتوانید به تصمیم‌گیری برسید. شما چه فکر می‌کنید؟ پرداخت جریمه ایده بهتری است یا خرید ورود به طرح ترافیک؟ فارغ از منفعت شخصی در این زمینه، پیروی از طرح برایتان ایده‌ای بهینه در جهت بهترکردن وضعیت تردد و مدیریت ترافیک به‌حساب می‌آید؟

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : جریمه ورود به طرح ترافیک بدهیم یا مجوز روزانه بگیریم؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *